Nemci začínajú nezvyčajný experiment: Ľuďom dajú na ruku za nič 1 200 eur mesačne

  • V nemeckom experimente budú náhodní účastníci mesačne dostávať 1200 eur
  • Tamojší inštitút pre ekonomický výskum (DIW) v Berlíne a združenie Môj základný príjem sa pokúsia odpovedať na otázku, aký má zmysel mzda bez práce.
Unsplash
Unsplash
  • V nemeckom experimente budú náhodní účastníci mesačne dostávať 1200 eur
  • Tamojší inštitút pre ekonomický výskum (DIW) v Berlíne a združenie Môj základný príjem sa pokúsia odpovedať na otázku, aký má zmysel mzda bez práce.

Výskumníci v Nemecku chystajú netradičný sociálny experiment. Tamojší inštitút pre ekonomický výskum (DIW) v Berlíne a združenie „Môj základný príjem“ sa pokúsia odpovedať na otázku, aký má zmysel mzda bez práce.

Na štúdii sa zúčastní 1 500 ľudí. Náhodne vybraných 120 bude počas troch rokov mesačne poberať ničím nepodmienený základný príjem bez zdanenia vo výške 1 200 eur.

Zvyšní účastníci experimentu budú tvoriť referenčnú skupinu, pomocou ktorej budú skúmať, či spozorované zmeny u prvej skupiny boli skutočne výsledkom poberania spomenutého základného príjmu. Štúdiu budú financovať z peňazí od 140-tisíc súkromných darcov.

peniaze
zdroj: Unsplash/Hans Ripa

„Tento dlhodobý pilotný projekt je vedecky nepreskúmané územie,“ povedal expert DIW Jürgen Schupp. „Chceme vedieť, ako tento základný príjem ovplyvní správanie a postoje ľudí a či to môže pomôcť zvládnuť niektoré problémy našej spoločnosti,“ nadviazal iniciátor združenia Michael Bohmeyer. Vedci a aktivisti pre experiment vymedzili päť skúmaných oblastí – zdravie, spoločenské rozdiely, demokracia, klíma a digitalizácia a práca.

Virológ Klempa: Na jeseň budú ešte vyššie čísla. Snažme sa nepodľahnúť falošnému pocitu bezpečia

Účastníci experimentu nebudú musieť spĺňať žiadne podmienky na získanie mesačného základného príjmu. Môžu dokonca popri tom pracovať a privyrobiť si peniaze navyše. Výška základného príjmu na účely štúdie mierne prevyšuje minimálnu výšku príjmu, ktorú štatistici považujú za potrebnú na udržanie si neobmedzenej zapojenosti do spoločnosti.

Ako uvádza web money.pl s odvolaním sa na periodikum Süddeutsche Zeitung, do výskumu, ktorý sa začne na budúci rok, už podalo prihlášku približne 35-tisíc ľudí. V roku 2017 sa konal podobný projekt vo Fínsku, kde zhruba dve tisícky účastníkov programu istý čas poberali mesačne 560 eur.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK