Noc v Draculovej komnate či v prezidentskom apartmáne T.G. Masaryka. Tieto hrady a zámky sa premenili na luxusné hotely

  • Na Slovensku máme približne 700 hradov a zámkov
  • Vybrali sme pre teba 5 najkrajších a najorginálnejších na Slovensku
  • Okrem netradičného ubytovania poskytujú aj wellness či apiterapiu
Wikimedia (Zamok Viglas), Unsplash.com
Wikimedia (Zamok Viglas), Unsplash.com
  • Na Slovensku máme približne 700 hradov a zámkov
  • Vybrali sme pre teba 5 najkrajších a najorginálnejších na Slovensku
  • Okrem netradičného ubytovania poskytujú aj wellness či apiterapiu

Slovensko je hradná veľmoc. Na pomerne malom území karpatských lesov sa nachádza dokopy 700 hradov a zámkov. Každý z nich je osobitý svojimi dejinami, kultúrou aj architektúrou. Pôsobením času sa z niektorých z nich stali ruiny, o mnohé sa však stará štát či súkromníci, ktorí ich zveľaďujú a sprístupnili ich verejnosti.

Niektoré dokonca opäť nadobudli svoju ubytovaciu funkciu, i keď v inom slova zmysle, než ako tomu bolo v minulosti. Trend prerábania zámkov a hradov na moderné ubytovacie zariadenia sa rýchlo preniesol do všetkých kútov Slovenska. My sme pre teba zostavili zoznam tých najkrajších, ktoré môžeš navštíviť.

The Grand Vígľaš

Iba 15 minút od Zvolena nájdeš jeden z najkrajších slovenských zámkov Vígľaš. Nachádza na kopci a čnie sa nad obcou s rovnomenným názvom. Počiatky hradiska siahajú až do čias Templárov, kedy slúžilo ako kláštorný objekt. Zámok sa neskôr dostal do rúk kráľovského rodu Anjou a kráľ Žigmund Luxemburský ho začiatkom 15. storočia nechal prestavať na poľovnícke sídlo.

zdroj: Wikimedia (Hotel The Grand Vígľaš)

V súčasnosti hostí domácich aj zahraničných turistov v 55 izbách rôznych kategórií. Hotel ponúka luxusné apartmány, dve reštaurácie, bar, vináreň, wellness s bazénom, výrivkou, saunami aj masážami a na zámku sa vo vybraných časoch konajú aj pravidelné prehliadky interiéru.

V rámci ubytovania ponúka aj bonus – Draculov apartmán, ktorý sa nachádza v priľahlej Starostovej bašte hradného opevnenia. Svojou výzdobou z kostier, lebiek a reťazí vzbudzuje atmosféru tajomnej komnaty vampíra. Jedna noc v apartmáne typu Kastelán ťa vyjde na 179 eur.

Hotel Château Gbeľany

Zámok z 18. storočia dlhé desaťročia vlastnili Szerényiovci a neskôr rodina Nyári zo Sučian, ktorá ho nechala  začiatkom 19. storočia opraviť. Žili tu aj iné slávne rody, ktoré prispeli ku finálnej podobe zámku ako napríklad Zichy, Majláth či Széchenyi. Priľahlí park vznikol v 19. storočí počas vlastníctva panstva rodu Nyári.

Hotel, ktorý sa nachádza v priestoroch zámku, ponúka rôzne úrovne ubytovania aj pre náročnejších cestovateľov. K dispozícii je reštaurácia, vináreň, salóniky, grilovanie aj piknik v parku. Súčasťou wellness sú sauny, bazén, výrivka či masáže. Cena za jednu noc začína na sume 113 eur.

Hotel Zámok Topoľčianky

Zámok, ktorý v minulosti slúžil ako protiturecká pevnosť, bol postavený v 13. storočí. V 16. storočí ho nechal prestavať gróf Ladislav Rákoczi s manželkou v renesančnom štýle. Južné krídlo dostaval v rokoch 1818 – 1825 ďalší majiteľ zámku gróf Ján Keglevič v klasicistickom štýle. Po vzniku 1. ČSR sa stal letným sídlom prezidentov republiky. Na návštevy sem až do roku 1933 pravidelne chodil aj Tomáš Garrigue Masaryk. Od roku 1970 patrí do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok.

Tri renesančné krídla zámku slúžia ako hotelová časť. 37 moderných izieb a 3 historické apartmány poskytujú ubytovanie pre viac ako 90 hostí. V historických apartmánoch sa nachádza pôvodný nábytok, v jednom z nich sa dokonca môžu hostia vyspať na rovnakej posteli, na akej spával prvý Československý prezident. Cena za jednu noc začína na 72 eurách v izbe pre dve osoby.

Chateau Grand Castle

Gotický kamenný hrad v Liptovskom Hrádku bol postavený začiatkom 14. storočia zvolenským županom Dončom. Hrad sa vtedy volal Wywar, v neskorších dokumentoch sa spomína ako Novum Castrum – Nový Hrad či Hradek. Stavba menila veľmi často majiteľov, významnými postavami, ktoré tu žili boli napríklad Bálint Balassi alebo Valentín Balaši. Od roku 1960 až do nežnej revolúcie tu sídlilo Národopisné múzeum Liptova.

V súčasnosti tu nájdeš hotel Grand Castle, každá z jeho izieb je zariadená v originálnom štýle ako napríklad Biedermeier či Art Nouveau. Dokopy je dostupných 15 komnát pre 45 osôb. Ponúka reštauráciu s veľkým výberom vín aj lobby bar. Hradný wellness je vybavený bazénom, výrivkou aj saunou. Cena za jednu noc v izbe premium ťa vyjde na 103 eur.

Chateau Appony

Renesančný zámok zo 16. storočia sa nachádza iba 20 kilometrov od Nitry v obci Oponice. Bol sídlom starého šľachtického rodu Apponyi a snúbi sa v ňom renesancia s klasicizmom. Pýšiť sa môže  20-tisícovou barokovou knižnicou, ktorá patrí medzi najväčšie na Slovensku. Posledným majiteľom šľachtického pôvodu bol Henrich Apponyi, ktorý zomrel bez potomkov a po jeho smrti kaštieľ kúpila rodina Slezákovcov, ktorým bol kaštieľ a celé panstvo v roku 1948 znárodnené.

Historickú atmosféru sa Hotel Chateau Appony snaží zachovať aj napriek modernému vybaveniu. Ubytovanie v historických komnatách a apartmánoch začína na sume 82 eur za noc. Návštevníci môžu využiť reštauráciu, spríjemniť si deň v gotickej knižnici, vo wellness s relaxačným bazénom, jacuzzi či saunou alebo v miestnom parku. V areáli kaštieľa sú aj včelia úle, ktoré umožňujú apiterapiu, teda terapiu včelami.

Zdroj: The Grand Vígľaš, Hotel Château Gbeľany, Hotel Zámok Topoľčianky, Chateau Grand Castle, Chateau Appony

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech