Mimoriadna situácia v Prešove: Požiar bytovky si vyžiadal dve obete, 200 ľudí evakuovali

  • Včera (24.11.) pred polnocou došlo v bytovom dome v Prešove
  • Príčinu požiaru nateraz mesto nepozná
požiar v Prešove
Reprofoto: Facebook/Martin Ďurišin
  • Včera (24.11.) pred polnocou došlo v bytovom dome v Prešove
  • Príčinu požiaru nateraz mesto nepozná

Včera (24.11.) pred polnocou došlo v bytovom dome v Prešove na Prostějovskej ulici k požiaru, ktorý si vyžiadal dve obete. Pre TASR to potvrdil primátor Prešova František Oľha. V meste bola vyhlásená mimoriadna situácia, aktuálne zasadá krízový štáb.

„Počas zásahu boli identifikované dve obete. Je to obrovská tragédia,“ uviedol pre TASR primátor. Obyvatelia bytového domu boli podľa jeho slov evakuovaní, väčšinu z nich si zobrali k sebe príbuzní alebo známi. „Deväť osôb je ubytovaných v náhradnom ubytovaní,“ spresnil Oľha. Príčinu požiaru nateraz mesto nepozná.

V bytovom dome je odstavený plyn, sú poškodené rozvody tepla, rozvody vody a elektrina je len v núdzovom stave. „Zatiaľ je bytový dom neobývaný. V piatok dopoludnia musia miesto požiariska skontrolovať statici a posúdiť, či zvyšné časti domu, okrem tých zničených, sprístupníme obyvateľom na bývanie alebo budeme musieť hľadať alternatívu,“ vysvetlil Oľha.

Pomoc mestu podľa neho prisľúbila aj podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá situáciu konzultovala s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Ako TASR informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, na mieste zasahovali všetky záchranné zložky. Zásah bol ráno ukončený a požiar je v štádiu vyšetrovania.

Ako informuje portál TV Noviny, horieť malo začať pred 22:00 na ôsmom poschodí 12-poschodového paneláku. V tomto byte býval manželský pár spolu s 36-ročným synom, ktorý o požiare informoval ostatných susedov v bytovke, zranený a popálený.

Ľudia, ktorí boli na nižších poschodiach, vybiehali z bytov von, no tí, ktorí boli na vyšších poschodiach museli čakať pri oknách a balkónoch na záchrannú pomoc.

Hasiči k paneláku pristavili aj evakuačný autobus, v ktorom sa ľudia zohrievali. Keďže boli evakuovaní všetci ľudia z bytového domu, museli tak prespať u svojich známych či príbuzných. Tým, ktorí nemali kam ísť, bol umožnený prístup na stredoškolskom internáte v Prešove.

Po ukončení obhliadok bude umožnený obyvateľom koordinovaný prístup k bytom, aby si mohli prevziať svoje osobné veci. Jednotlivé byty budú sprístupnené v spolupráci s mestskou políciou.

Obete požiaru

Ako ďalej portál informuje, keď sa hasiči dostali do bytu, v ktorom vypukol požiar, v kuchyni našli ležať na zemi ženu bez známok života. Manžela ženy sa pokúšali z bytu dostať von a oživiť ho, no, žiaľ, sa to záchranárom nepodarilo. Obaja mali okolo 60 rokov.

Do nemocnice bola prevezená aj žena, ktorá sa nadýchala dymu. Toto nešťastie si tak vyžiadalo dve obete a dvoch zranených.

Pred troma rokmi došlo v Prešove k veľkej tragédii, kedy na Mukačevskej ulici, 6. decembra 2019 vybuchol panelák. Prostějovská ulica sa nachádza len 500 metorv od nej.

6. december 2019 bol jedným z najtragickejších dní Slovenska a výbuch paneláku si vyžiadal osem životov.

Článok aktualizujeme. 

Zdroje: TASR, TV Noviny 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá