Reakcie na Bödörove prepustenie: Je nevinný, tvrdí Fico. Nicholsonová zaglosovala s koktailom

  • Najvyšší súd prepustil Norberta Bödöra
  • Ten sa má vo februári postaviť pred súd v kauze Dobytkár
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák
  • Najvyšší súd prepustil Norberta Bödöra
  • Ten sa má vo februári postaviť pred súd v kauze Dobytkár

Bödör bol od júla 2020 vo väzbe, pričom minulý rok jeho žiadosť o prepustenie Špecializovaný trestný súd zamietol. Aktuálne Najvyšší súd prepustil Bödöra na slobodu.

Ilavskú väznicu by mal opustiť dnes

„Najvyšší súd rozhodujúci o sťažnosti obžalovaného Ing. Norberta B. proti rozhodnutiu ŠTS o jeho väzbe zohľadnil zrušenie uznesenia ŠTS sp. zn. 3Tp 3/2020 z 15.3.2021 na pokyn ÚS a z toho plynúce dôsledky v podobe zániku právneho titulu na pozbavenie osobnej slobody obžalovaného ktoré v súlade s judikatúrou ÚS nie je možné napraviť ďalším rozhodnutím súdu, čo nevyhnutne muselo viesť k jeho prepusteniu z väzby na slobodu,“ uvádza hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Podľa webu Aktuality.sk sa očakáva, že Bödör opustí ilavskú väznicu počas dnešného dňa.

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör je obžalovaný v kauze Dobytkár, ktorá súvisí s korupciou v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Stíhaný je aj v kauze Očistec, v ktorej je obžalovaných 11 osôb.

V kauze Dobytkár je hlavné pojednávanie nariadené na 25. februára 2022.

Je nevinný a stíhaný je z politických dôvodov, tvrdí šéf Smeru-SD

Na sociálnej sieti v reakcii na jeho prepustenie z väzby to napísal predseda strany Smer-SD Robert Fico. Podľa neho bol stíhaný podnikateľ rok a pol vo väzbe nedôvodne.

„Norbert Bödör je nevinný, svedčí proti nemu len jeden udavač a neexistujú žiadne dôvody, pre ktoré by mal byť rok a pol vo väzbe. V súvislosti s prípadom Norberta Bödöra vychádza na povrch neuveriteľná skutočnosť, že skupina sudcov na Najvyššom súde SR je vzhľadom na vysoký počet rozhodnutí Ústavného súdu SR najčastejším porušovateľom ľudských práv osôb vo výkone väzby, a to predovšetkým v citlivých politických kauzách,“ vyhlásil Fico.

Dodal, že toto je neakceptovateľná situácia, s ktorou sa bude musieť parlamentná demokracia v budúcnosti dôsledne vysporiadať.

Prepustenie Norberta Bödöra na slobodu je dôkazom zneužívania trestného práva

Prepustenie Norberta Bödöra z väzby na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR o porušení jeho ústavných práv je ďalším dôkazom o zneužívaní orgánov činných v trestnom konaní súčasnou vládou. Konštatuje to strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) v stanovisku, ktoré zaslala jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Igor Matovič, Roman Mikulec a Daniel Lipšic venujú všetko svoje úsilie zneužívaniu polície a špeciálnej prokuratúry v politickom súboji s opozíciou a jej nominantmi. Neváhajú pritom porušovať základné ústavné práva občanov, zákonnosť a pravidlá právneho štátu. Za ich ťaženie proti opozícii a jej lídrom by sa dnes nemusel hanbiť žiaden diktátorský režim,“ uviedol nezaradený poslanec parlamentu a člen Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Hlas-SD odmieta zneužívanie trestného práva na politický súboj. „Politika má byť súbojom programov, ideí a lepších riešení pre ľudí na Slovensku. Keďže však súčasná vláda nič z toho nemá a zlyháva na každom jednom kroku, uchyľuje sa k šikane politickej opozície a deštrukcii právneho štátu a neváha pri tom používať inkvizičné stredoveké metódy,“ dodal Šutaj Eštok.

Spravodlivosť sa zastavila na koktail

Zatiaľ čo opozícia sa k prepusteniu známeho biznismena bez okolkov vyjadruje, koaliční politici sú v tomto smere striedmejší. Oslovili sme k téme podpredsedu parlamentu Gábora Grendela z klubu OĽANO, no ten sa zatiaľ rozhodol Bödörove kroky na slobode bližšie nekomentovať.

„Zatiaľ sa mi osvedčilo, nie vždy komentovať takéto udalosti, ale počkať si na relevantné fakty. Zatiaľ si zachovám tento môj zvyk,“ povedal stručne.

O niečo zdieľnejšia bola europoslankyňa a exsaskárka Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tá okomentovala novinky okolo podnikateľa svojsky.

„Každým dňom sa mi rozpúšťa nádej, že na prechodné obdobie sa spravodlivosť predsa len usídlila aj na Slovensku. Zdá sa, že sa zastavila len na chvíľu, na lacný koktail. Tak, ako tí turisti v centre Bratislavy,“ rypla si politička.

Zdroje: NS SR, aktuality.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie