Nórska vláda reaguje na čoraz zvyšujúci sa počet elektromobilov v krajine

  • Nie je prekvapením, že popularita elektromobilov je Nórsku na historickom maxime. Úľavy a štátne dotácie sú lákavou možnosťou pre tisíce obyvateľov. V súčasnosti je elektromobil tak výhodnou alternatívou, že vláda zvažuje reguláciu dotácií pre ľudí.
jarand-lokeland-142660upr
unsplash.com/Jarand Løkeland
  • Nie je prekvapením, že popularita elektromobilov je Nórsku na historickom maxime. Úľavy a štátne dotácie sú lákavou možnosťou pre tisíce obyvateľov. V súčasnosti je elektromobil tak výhodnou alternatívou, že vláda zvažuje reguláciu dotácií pre ľudí.

Nórsko je jednou z krajín, kde sú elektromobily naozaj v obľube. Za posledných 5 rokov vzrástol počet elektromobilov registrovaných v Nórsku z 2,243 na 50 875 vozidiel. Toto číslo tak predstavuje až 25-násobný nárast elektromobilov v Nórsku len v rozmedzí piatich rokov. Za úspechom elektromobilov v Nórsku stoja nízke registračné poplatky a rôzne úľavy od štátu, v porovnaní s automobilmi jazdiacimi so spaľovacími motormi, ktoré tieto výhody od štátu nedostanú.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: wikipedia.org

Popularita elektromobilov je v Nórsku tak vysoká, že sa nórska vláda rozhodla znížiť celkový počet dotácií pre ľudí, ktorí si chcú zadovážiť elektromobil. Návrh zákona, ktorý nórske médiá označili aj ako „Tesla daň“, by mal prísť do platnosti budúci rok a jeho cieľom je znížiť predaje luxusných elektromobilov, akým sú napríklad modely značky Tesla.

Návrh by sa týkal výnimky z registračnej dane vozidla a iných zrážok z daní. Celková suma za elektromobil Tesla Model X by sa mohla zvyšiť až o 7500€.

Viac ako 25 % registrovaných minuloročných vozidiel predstavovali v Nórsku elektromobily alebo hybridy. Za Nórmi je na druhom mieste Holandsko, kde tieto vozidlá predstavujú 6,4 % nových registrovaných vozidiel, tretí sú Švédi s 3,4 %.

„Elektromobily by však stále predstavovali výhodnejšiu alternatívu v porovnaní s autami jazdiacimi na fosílne palivá.“

Predaje spoločnosti Tesla vzrástli o skoro 90 %. Za prvých 9 mesiacov tohto roka sa predalo viac ako 4700 elektromobilov značky Tesla. Avšak Tesla nie je jediná, ktorej zisky sa neustále zvyšujú. Nárast záujmu pocítili aj značky Volkswagen a Nissan. Nórsky minister životného prostredia Vidar Helgersen sa vyjadril, že elektromobily opotrebovávajú cesty rovnako ako klasické vozidlá a počiatočné úľavy pre elektromobily boli vytvorené pre podporu lokálnych výrobcov elektromobilov a nie pre import luxusných elektromobilov zo zahraničia.

zdroj: reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech