Nórsko sa rozhodlo dekriminalizovať drogy. Nejde pritom len o marihuanu

  • Užívanie drog už v Nórsku nebude trestné
  • Tvrdý trest má nahradiť liečba
  • V krajine je viac ako 9-tisíc užívateľov ťažkých drog
drug
unsplash.com, pexels.com
  • Užívanie drog už v Nórsku nebude trestné
  • Tvrdý trest má nahradiť liečba
  • V krajine je viac ako 9-tisíc užívateľov ťažkých drog

Nórsko sa stalo prvou škandinávskou krajinou, ktorá sa rozhodla dekriminalizovať užívanie drog. To znamená, že za užitie drogy, a to nie lenľahkej  marihuany, už ľuďom nebude hroziť trestné stíhanie. Namiesto pred súd ich tak pošlú na liečbu. Za revolučnú zmenu zákona hlasovala väčšina členov nórskeho parlamentu Stortingu, vrátane konzervatívcov. Zmenu podporilo 133 poslancov zo 175 a vyjadrili tak svoju túžbu po radikálnom riešení drogovej závislosti.

V krajine ide o skutočne vážny problém. Podľa údajov zo Správy o drogách 2017 vypracovanej Nórskym inštitútom verejného zdravia žije v Nórsku viac ako 9-tisíc užívateľov opiátov, najmä heroínu, a zo závislosti sa v roku 2015 liečilo viac ako 7 400 ľudí. Za posledné desaťročie v krajine vzrástol počet trestných činov spojených s užívaním či distribúciou drog a v roku 2014 ich zaznamenali viac ako 4 800. Medzi najužívanejšie drogy patria hašiš, marihuana, heroín, amfetamín, metamfetamín a kokaín.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

Doterajšia stratégia trestať užívanie drog sa neukázala ako veľmi efektívna, preto sa Nórsko rozhodlo ísť v šlapajach krajín, ako sú Holandsko a Portugalsko, ktoré ako prvé dekriminalizovali drogy. Novou reformou chcú dať drogovo závislým namiesto trestu liečbu a zároveň zmeniť nazeranie spoločnosti na užívateľov drog. Podľa poslanca Sveinunga Stensladna by mali byť vnímaní ako ľudia, ktorí sú chorí a potrebujú odbornú pomoc, nie ako kriminálnici.

Vláda však upozorňuje na to, že je potrebné vnímať rozdiel medzi dekriminalizáciou a legalizáciou drog, a v žiadnom prípade tak nelegalizujú ani marihuanu, ani tvrdšie drogy. Samotné drogy tak zostanú naďalej nelegálne, ale ich užívatelia namiesto väzenia či pokuty dostanú liečenie. Tento krok je výsledkom niekoľkoročnej snahy krajiny priniesť alternatívu k doterajšiemu trestaniu. Práve Portugalsko, ktoré bolo pre tento krok inšpiráciou, je dôkazom, že táto cesta má zmysel.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

V krajine, kde drogy dekriminalizovali už v roku 2001, sa totiž výrazne znížil počet úmrtí na predávkovanie, ale tiež nákaza HIV. Naopak výrazné zvýšenie užívateľov drog, ktoré predpovedali oponenti reformy, sa nekonalo. Krajina má s drogami samozrejme stále problém a podľa posledných údajov Správy o drogách 2017 tu žije viac ako 30-tisíc užívateľov ťažkých drog. Napriek tomu, že zmena zákona nebola žiadnym ultimátnym zázrakom, zdá sa, že priniesla viac pozitív ako negatív.

Inšpirujú sa po Nórsku aj ďalšie európske krajiny vrátane Slovenska? Návrh o čiastočnej dekriminalizácii marihuany a ďalších drog u nás ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predstavila len nedávno, a spočiatku sa nedočkal veľkej podpory. Návrh na zmiernenie trestov pre užívateľov drog však podľa Denníka N prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, teraz treba čakať na ďalšie rokovania. K čiastočnej dekriminalizácii sme tak naozaj blízko a čoskoro tak môže byť realita, že za gram marihuany dostaneš len pokutu.

zdroj: Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá