Nostalgické Horalky sú súčasťou slovenských rodín už viac ako 50 rokov

  • Milovali sme ich, keď sme boli deti, a vychutnáme si ich aj dnes. Dokonca aj v dobe fitness trendu a nadvlády “amerických” sladkostí nájdeš Horalky v kredenci mnohých slovenských rodín.
ohwdnxcawscx
fb/Horalky, pexels.com
  • Milovali sme ich, keď sme boli deti, a vychutnáme si ich aj dnes. Dokonca aj v dobe fitness trendu a nadvlády “amerických” sladkostí nájdeš Horalky v kredenci mnohých slovenských rodín.

Čo je najobľúbenejšou pochutinou Slovákov a Sloveniek? Bryndzové halušky? Parenica? Mastný chlieb s cibuľou? Omyl, Slováci sú národom Horaliek. Tento rok oslavujú už neskutočných 52 rokov a ani po takom čase nestrácajú obľubu.

Prečo? Zrejme najmä zásluhou nostalgie, ktorá sa s nimi spája. Za socíku totiž skutočne nebolo na výber z tristo druhov čokolád a sušienok. V obchode boli Horalky a pár ďalších jednoduchých sladkostí, no nik sa nesťažoval. Veď Horalky boli vždy najviac.

Foto: facebook.com/Horalky

No aj o pár rokov neskôr, keď k nám začali prúdiť rôzne zahraničné značky sladkostí, nám ich mama pravidelne balila na desiatu do školy. Vtedy ešte nefičali zdravé fit a bezlepkové tyčinky.

Brali sme si ich na výlety do hôr, ktoré sú samozrejme prirodzeným teritóriom Horaliek. :) Nič nám nedodalo toľko energie do dlhých túr a zároveň aj motivácie, že po pár prejdených kilometroch si budeme môcť zahryznúť.

Ak žiješ v zahraničí alebo si strávil čas na Erasme, zrejme vieš, ako to s nostalgickými spomienkami na domovinu je. Mama ti určite aspoň raz za celý pobyt poslala krabicu plnú dobrôt, kde nechýbalo ani niekoľko milovaných Horaliek. A hneď si sa cítil ako doma.

Ich chuť bola nezameniteľná, aj keď sa viacerí pokúsili ju napodobniť. Tá kombinácia piatich oblátok s náplňou s arašidmi a kakaom, a najmä originálne namočené okraje. Zaujímavé je, ako každý začal jesť horalky inak. Jeden po okraji, druhý po vrstvách…

Vážia päťdesiat gramov, majú rovnako rokov a toľko fanúšikov, že na Facebooku pohodlne prebijú aj známeho rapera, či youtubera. Pečivárne v Seredi ich ročne vyrobia milióny. Dopyt ani zďaleka neklesá a niet sa čomu diviť.

Horalky nie sú len dočasným trendom, ktorý po pár rokoch vymizne. Práve naopak, ide o rodinné dedičstvo prenášané z jednej rodinnej vetvy na druhú. :)

Na fakt, že sú súčasťou mnohých slovenských a českých rodín reaguje aj ich najnovšia kampaň „Máme to v rodine.“ Tá ťa vyzýva k natočeniu videa, v ktorom ukážeš, čo špeciálne sa prenáša z generácie na generáciu v tvojej rodine. Či už je to remeslo, vec, záľuba alebo hodnoty.

O video vášho pokladu sa môžeš podeliť na Instagrame, stačí ho označiť hashtagom #mametovrodine. Taktiež môžeš nahrať video na svoj Youtube a vložiť ho do tohto formulára.

Horalka nás učí vážiť si rodinu a ukazuje to milým gestom vo forme pohľadnice, ktorú si vytvoríš TU. Vytvor si tento originálny pozdrav a nechaj Horalky, aby ju doručili priamo do schránky na vybranú adresu za teba. Takýmto pozdravom nie len potešíš svojich rodičov či starkých, no najmä poďakuješ staršej generácii za rodinný poklad, ktorý ti zanechala.

Článok vznikol v spolupráci s I.D.C. Holding, a.s.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK