Nová autobusová stanica sa začne stavať už v júli! Developer ju chce spojiť s Petržalkou pomocou nadzemnej dráhy

  • Projekt autobusovej stanice je čoraz reálnejší.
collage
vizualizácie: HB Reavis
  • Projekt autobusovej stanice je čoraz reálnejší.

Projekt novej autobusovej stanice Nivy patrí medzi najsledovanejšie investície, ktoré sa v Bratislave pripravujú. Developer HB Reavis najnovšie ohlásil, že s prácami chce začať už v júli.

Súčasťou celého projektu je aj kompletná obnova ulice Mlynské Nivy. HB Reavis plánuje nový bulvár dokončiť už v roku 2018. Stanica by mala byť hotová o dva roky neskôr. Najnovšou ohlásenou časťou sto-miliónového projektu je nadzemná „lanovka“, ktorá by s Nivami priamo prepojila Petržalku.

„Zóna Nivy prechádza kompletnou revitalizáciou, Petržalka s množstvom obyvateľov a 10-tisíc študentov univerzity sú tak trochu odtrhnutí od mesta,“ povedal pre Hospodárske Noviny výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia Adrián Rác.

 

vizualizácia: HB Reavis

Náklady na toto riešenie vyčíslili na 80 miliónov eur a chcú s jeho pomocou odľahčiť dopravu v centre mesta. Súčasťou nadzemnej dráhy by bol aj veľkokapacitný parkovací dom. Dráhu by potenciálne chceli integrovať do bratislavského systému verejnej dopravy.

“Riešenie môže efektívne odľahčiť križovatky, komunikácie aj most Apollo. V ideálnom prípade by sme tento doplnok mestskej dopravy radi spustili s otvorením projektu Stanica Nivy. V rámci predbežných rokovaní sme sa na všetkých úrovniach stretli s porozumením a pozitívnymi reakciami,” povedal pre TREND výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia Adrián Rác.

vizualizácia: HB Reavis

No niektorí odborníci sú skeptickí. Predseda komisie dopravy a informačných systémov Jozef Uhler sa pre TREND Reality vyjadril, že podľa neho lanovka nedokáže konkurovať električke. Zmysel by dávala iba ak by bola vysokorýchlostná a vysokokapacitná.

Objavujú sa aj názory, že HB Reavis prišli s týmto unikátnym návrhom najmä preto, aby tak trochu odviedli pozornosť od dôležitejšej správy. Developer sa totiž snaží získať štatút významného investora. Ten by mu uľahčil byrokraciu, ktorej takýto významný projekt musí čeliť.

V období, kedy sa v Bratislave rozširujú takmer všetky významné nákupné centrá, je každý ušetrený mesiac pre HB Reavis veľmi cenný.

vizualizácia: HB Reavis

Je skvelé vidieť, že stanica Nivy naberá reálne kontúry. Projekt sa totiž začal riešiť už pred desiatimi rokmi, no stopla ho kríza. Dúfajme, že do roku 2020 ho už nič podobné nepostihne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech