Nová diaľnica spojí Európu s Áziou. Postavia ju naprieč Ruskom

  • Dmitrij Medvedev schválil výstavbu prvej fázy diaľnice. Bude spájať Euráziu
  • Má byť dlhá takmer 2000 km
Pixabay
Pixabay
  • Dmitrij Medvedev schválil výstavbu prvej fázy diaľnice. Bude spájať Euráziu
  • Má byť dlhá takmer 2000 km

Pred niekoľkými dňami schválil ruský predseda vlády Dmitrij Medvedev výstavbu prvej fázy diaľnice, ktorá má spojiť Európu so strednou Áziou. Podľa predpokladov by mala stáť viac ako 8,5 miliárd eur. Informoval o tom CNN.

Výstavba je jedným z najambicióznejším plánov, ktorý sa za vlády prezidenta Vladimíra Putina dostal na stôl a aj schválil. Diaľnica zároveň stopne alebo aspoň výrazne zníži využitie železničných tratí, ktoré tieto dva kontinenty spájali, informuje denník The Moscow Times.

Ruská vláda má totiž ambíciu vystavať alebo rekonštruovať do roku 2024 viacero krajinných infraštruktúr. Ide o šesťročný modernizačný plán a počiatočná plánovaná investícia je 96 miliárd US. V rámci nej chcú prepojiť nielen viacero regiónov Ruska, ale aj vybudovať významné strategické uzly. Jedným z takých je prepravný tunel Čína – Západná Európa.

Budovanie kvalitnej infraštruktúry je ekonomicky dôležité pre každý štát. Väčšinou však ide o dlhodobé projekty nielen v procese schvaľovania, ale aj v ich následnej realizácii.

Kvalitná infraštruktúra priláka viac investícií a prinesie hospodársky rozvoj do regiónov na ňu napojených. Rusko má slabo vybudovanú diaľničnú sieť vzhľadom na veľkosť krajiny a každý nový kilometer diaľnic je len prínosom pre ruskú ekonomiku,“ vysvetľuje Mária Kočnerová z Katedry politológie a euroázijských štúdií UKF v Nitre.

Investície prvej fázy diaľničných prác budú financované zo štátnych a investičných zdrojov, čo by mohlo byť podľa politologičky kameňom úrazu tejto plánovanej výstavby.

„Podobný projekt Rusi ohlasovali už v roku 2015, dnes sa zdá, že sú naň lepšie pripravení, len sa jedná o veľmi veľkú investíciu. Rusi sú známi megalomanskými projektami a prepojiť Európu s Čínou diaľnicou takým projektom rozhodne je,“ dodáva politologička.

Zdroj: CNN, The Moscow Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech