Nová dopravná značka straší šoférov. Netušia, či pri nej zrýchliť alebo spomaliť

  • V Španielsku sa vodiči zoznamujú s novým značením
  • Dopravná značka niektorým hovorí, aby spomalili, druhým aby zrýchlili
  • Značí zmenu v jazdných pruhoch
Ilustračný obrázok, rýchlostná cesta, nová dopravná značka v Španielsku
Ilustračné foto Archív Canva
  • V Španielsku sa vodiči zoznamujú s novým značením
  • Dopravná značka niektorým hovorí, aby spomalili, druhým aby zrýchlili
  • Značí zmenu v jazdných pruhoch

Nová dopravná značka v Španielsku po jej zavedení zmiatla viacerých vodičov. Španielske médiá píšu, že v súčasnosti tamojšie Generálne riaditeľstvo dopravy aktualizuje katalóg a na cesty umiestňuje celkom nové tabuľky. Stáva sa však, že vodiči v podstate ani nemajú odkiaľ vedieť, čo sa im neznáma značka snaží povedať.

Jedna z takýchto nových tabuliek nesie označenie P-35 a zobrazuje dve autá s dvomi pretínajúcimi sa čiarami. Ide o klasickú trojuholníkovú značku s červenými okrajmi a bielym pozadím. Toto farebné prevedenie spravidla značí výzvu na zvýšenie opatrnosti.

Značka nesie hneď niekoľko významov. Vodičom odkazuje, že sa blížia k oblasti, kde sa budú musieť vysporiadať s križovatkou, ktorá cesty rozdeľuje do viacerých smerov. Vodiči by teda po tejto značke mali očakávať zmeny jazdných pruhov.

Ako píše Heraldo, význam značky Španieli opisujú takto: „Nebezpečenstvo v dôsledku blízkosti úseku medzi sútokom a rozdvojkou ciest, kde dochádza k rôznym pohybom vozidiel v jazdnom pruhu, križujúcim ich trajektórie, a tým k zvýšeniu rizika kolízií.“

P-35 teda označuje napríklad oblasti na rýchlostných cestách, kde je príliš krátky, prípadne žiadny pruh, určený na výjazd či vjazd. 

Keď vodič túto značku uvidí, znamená to, že ak sa chce preradiť zo svojho pruhu, musí dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu z hlavnej cesty. Predtým by mal vhodne naznačiť svoj úmysel vykonať tento manéver.

Okolité vozidlá však taktiež musia znížiť rýchlosť. Značka im dáva za povinnosť uľahčiť manéver pripájajúcim sa vozidlám. Nesie teda aj význam spomalenia a zrýchlenia – v závislosti od toho, v akom pruhu sa nachádzaš. Na druhej strane, ak sa vodič mieni zaradiť do pruhu mimo hlavnej cesty, musí tiež svoj manéver vopred signalizovať a dať prednosť vozidlám, ktoré už v tomto pruhu jazdia.

Nejde o jedinú mätúcu značku

Ďalšou novinkou na španielskych cestách je aj tabuľka R-120. Ide o okrúhlu značku s červenými okrajmi a bielym pozadím, ktorá zobrazuje vozidlo s čiernymi bodkami v pozadí. Ide o grafické znázornenie dymu z výfuku.

Značka totiž slúži na reguláciu prístupu do nízkoemisných zón nachádzajúcich sa vo viacerých obciach, píše 20minutos. Mala by platiť v mestách s populáciou nad 50-tisíc obyvateľov.

Bežne sa s ňou bude spájať aj doplnková značka S-860. Tá bude obsahovať špecifikáciu vozidiel, ktoré majú povolený vjazd do určitej nízkoemisnej zóny. O konkrétnych reguláciách totiž rozhoduje každá obec osobitne.

 

Nedávno sme ťa informovali aj o novej dopravnej značke v Nemecku, za ktorej porušenie hrozí 100-eurová pokuta. Viac informácií nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: Heraldo, 20minutos

Najnovšie videá

Trendové videá