Nová elektronická zbraň Ruska dokáže rušiť Muskov Starlink. Môže ísť o zlomový bod vo vojne

  • Rusko vyvinulo novú elektronickú zbraň
  • Dokáže narušiť internetové pripojenie Starlink
tanky a rakety, vojna na ukrajine
Ilustračná fotografia SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Rusko vyvinulo novú elektronickú zbraň
  • Dokáže narušiť internetové pripojenie Starlink

Zdá sa, že Starlink nie je jediný sofistikovaný systém, ktorý sa v prebiehajúcej vojne na Ukrajine používa. Obe strany konfliktu nasadili rôzne technologické nástroje na dosiahnutie svojich cieľov. 

Jeden z príkladov pochádza z druhej strany frontu. Rusko vyvinulo novú elektronickú zbraň, ktorá dokáže narušiť a znefunkčniť satelitné internetové pripojenie Starlink. Táto zbraň má predstavovať hrozbu pre kritickú infraštruktúru Ukrajiny a jej schopnosť komunikovať a koordinovať vojenské operácie. Informuje o tom New York Times.

Narušenie satelitného internetu Starlink 

Ukrajinské sily hlásia narušenie satelitného internetu Starlink prevádzkovaného SpaceX Elona Muska, ku ktorému došlo v dôsledku cieleného ruského rušenia. Táto akcia zasiahla severnú frontovú líniu a narušila kľúčové komunikačné kanály a zhromažďovanie informácií pre ukrajinskú armádu.

Ako informuje New York Times, pred ruským prienikom na severnej hranici Ukrajiny sa ukrajinská 92. útočná brigáda spoliehala na Starlink pre kritickú komunikáciu, spravodajské informácie a koordináciu dronových útokov. Po spomalení služby boli vojaci nútení obmedziť sa na pomalšie textové správy, čím sa zhoršila ich schopnosť reagovať na rýchlo sa rozvíjajúcu situáciu.

Podľa ukrajinských predstaviteľov, vojakov a expertov na elektronickú vojnu sa výpadky opakovali po celej novej severnej frontovej línii. Zvýšené rušenie signálu z ruskej strany naznačuje nasadenie silnejších elektronických zbraní a sofistikovanejších nástrojov na narušenie Starlinku v oblasti Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta.

Najrozsiahlejšie narušenie od začiatku konfliktu 

Táto hrozba predstavuje značnú výzvu pre Ukrajinu, ktorá sa doteraz dokázala efektívne brániť vďaka taktickej flexibilite a konektivite na frontovej línii. Vynútená závislosť od pomalších a menej spoľahlivých komunikačných kanálov oslabuje ukrajinské sily a dáva Rusku taktickú prevahu.

Nové výpadky Starlinku sú zatiaľ najrozsiahlejším narušením tejto služby od začiatku konfliktu. Ak Rusko bude v rušení pokračovať, môže to znamenať zlomový bod vo vojne a zdôrazniť závislosť Ukrajiny od technologického riešenia poskytovaného súkromnou spoločnosťou.

Zároveň táto udalosť vyvoláva otázky o odolnosti Starlinku voči sofistikovaným elektronickým bojovým technikám a o tom, akú úlohu by mali hrať vlády v ochrane kritickej infraštruktúry v čase vojny.

Rusko posilnilo svoje zbrane 

Ako pripomína New York Times, Starlink funguje tak, že vysiela internetové pripojenie zo satelitov otáčajúcich sa okolo Zeme. Signály sú na zemi prijímané koncovými taniermi veľkosti škatule na pizzu, ktoré potom distribuujú pripojenie ako Wi-Fi router do notebookov, telefónov a iných zariadení v okolí. 

Od roku 2022 sa Starlink stal pre Ukrajinu kritickou internetovou infraštruktúrou. Ukrajinská armáda sa naň spolieha v rôznych misiách, vrátane navádzania bojových dronov, ktoré slúžia na prieskum a útoky.

No v tomto týždni ukrajinský minister pre digitálne technológie Mychajlo Fedorov varoval pred znepokojujúcim vývojom. Podľa jeho slov Rusko pri nedávnych útokoch na Starlink pravdepodobne nasadilo novú a sofistikovanejšiu technológiu rušenia.

Hoci Starlink doteraz prekvapivo odolával rušeniu na bojiskách poznačených elektronickým bojom, rádiovým rušením a inými narušeniami komunikácie, zdá sa, že Rusko posilnilo svoje zbrane v kybernetickej vojne.

Zdroje: New York Times, AI 

Najnovšie videá

Trendové videá