Nová hrozba pre teba a životné prostredie sú mikroplasty. Prečo sú škodlivé a ako sa im vyvarovať

  • Plast je syntetický materiál, ktorý sa dá ohýbať do rôznych tvarov a nachádza sa takmer vo väčšine výrobkov
  • Je veľmi lacný a vyhľadávaný, ale rozkladá sa tisícky rokov
  • Väčšou hrozbou sú ale mikroplasty, ktoré sú menšie ako 5 mm a nachádzajú sa dokonca aj v pitnej vode
Copy of Untitled Design
pixabay
  • Plast je syntetický materiál, ktorý sa dá ohýbať do rôznych tvarov a nachádza sa takmer vo väčšine výrobkov
  • Je veľmi lacný a vyhľadávaný, ale rozkladá sa tisícky rokov
  • Väčšou hrozbou sú ale mikroplasty, ktoré sú menšie ako 5 mm a nachádzajú sa dokonca aj v pitnej vode

Nadmernou spotrebou plastov sa prispieva k znečisteniu životného prostredia takmer všade na svete. Používajú sa kdekoľvek, pretože sú veľmi lacné, odolné a trvácne. Za posledné desaťročia extrémne narástla produkcia plastov– v roku 1950 sa vyrobilo 1,5 milióna ton plastov, v roku 2015 ich bolo vyprodukovaných až 322 miliónov ton. 

V tom istom roku z viac než 6 miliónov ton plastového odpadu väčšina skončila na skládkach alebo v prírode. Iba 9 % zo všetkých plastov bolo recyklovaných.

zdroj: pixabay

Súčasťou plastového odpadu sú mikroplasty, ktoré sa trieštia na malé čiastočky pôsobením vonkajších faktorov. Dosahujú rozmery do 5 mm a sú ťažko spozorovateľné voľným okom. Čím sú jednotlivé čiastočky menšie, tým jednoduchšie môžu preniknúť do vody a živých organizmov. 

Čím menšie mikroplasty, tým väčšia hrozba pre človeka

Plasty majú vlastnosti absorbovať toxické látky na celom svojom povrchu. Mikroplasty, ktoré sa nachádzajú v oceánoch, obsahujú všetky škodlivé látky ako plastifikátory, DDT alebo UV prostriedky. Častokrát sa stáva, že živočíchy v oceánoch skonzumujú mikroplasty v domnienke, že je to potrava. 

Následne sa tieto škodlivé látky dostanú do ich tiel. Postupne sa toxické látky v mikroplastoch prenášajú potravinovým reťazcom až k ľuďom. Tí ich konzumujú napríklad v rybách, s dobrým úmyslom zdravej stravy, ale pritom si do tela dávajú množstvo toxických látok. 

Problém je aj na Slovensku, naša pitná voda obsahuje mikroplasty

Drobné čiastočky plastov sa nenachádzajú iba v oceánoch, ale aj na Slovensku. Občianske združenie Za našu vodu zaznamenalo v pitnej vode na Žitnom ostrove 75 mikrometrov mikroplastov, čo predstavuje osem častíc na liter.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča realizovať viac výskumov zameraných na mikroplasty v pitnej vode a aké majú dopady na ľudské zdravie.

zdroj: pixabay

Naša spoločnosť je založená na mikroplastoch

Kozmetický priemysel vo veľkom využíva mikroplasty do svojich produktov, ako sú rôzne peelingy, sprchové gély, zubné pasty alebo krémy. Mikroplasty v kozmetike majú za úlohu odstraňovať nečistoty a odumreté časti pokožky.

Podľa hnutia 5GYRES čistiace prípravky na tvár obsahujú až 300 000 mikroplastov. Tie sa z tváre zmývajú a filtre v potrubí ich nedokážu zachytiť. Následne sa dostávajú do vôd – riek, morí a oceánov, v ktorých živočíchy mikroplasty konzumujú a dostávajú do tela toxické látky. 

Smutné je, že mikroplasty z kozmetiky sa dostávajú aj do tiel živočíchov, ktoré sú určené na ľudskú konzumáciu. V 120 rybách ako ančovičky alebo makrely bolo nájdených 36 kusov mikroplastov – nylon, polystyrén a polyetyrén. Keď človek skonzumuje takúto rybu, toxíny sa dostanú aj do jeho tela. 

zdroj: unsplash

Tieto mikroplasty v kozmetike sú toxické

V súčasnosti je na trhu viac ako 500 druhov mikroplastov, ktoré sú využívané v kozmetike. Každý kozmetický výrobok obsahuje dôkladný zoznam látok, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Ak sú medzi nimi dlhé názvy alebo skratky ako polyetylén (PE), polypropylén (PP), polyetyléntereftalát (PET), polymetylmetakrylát (PMMA), alebo nylon, tak vieš, že výrobok obsahuje mikroplasty.

Pritom stačí syntetické látky nahradiť prírodnými alternatívami, ako sú makové zrniečka, cukor, soľ alebo ovsené vločky. Tieto prírodné možnosti majú taký istý efekt ako mikroplasty, ale bez dopadu na životné prostredie a tvoje zdravie. 

Svet bojuje proti mikroplastom, ale Slovensko je ešte pozadu

Ľudia po celom svete si čoraz viac uvedomujú dopad mikroplastov na svoje zdravie, ale aj životné prostredie. Preto krajiny ako Francúzsko, Taliansko a mnoho iných vydalo zákaz používania mikroplastov v kozmetike.

Na Slovensku momentálne takýto zákaz nie je, ale aj na našom trhu existuje množstvo prírodných produktov, ktoré neobsahujú žiadne syntetické látky.

zdroj: pixabay

Inovátorom v prírodnej kozmetike a boja proti mikroplastom na Slovensku je predovšetkým spoločnosť dm drogerie markt, ktorá ponúka množstvo druhov kozmetiky bez zbytočnej chémie. Postupne sa snaží zmeniť trend mikroplastov a usiluje sa pozdvihnúť Slovensko v boji proti nim. 

Slováci si škodlivosť mikroplastov uvedomujú a postupne začínajú dávať prednosť prírodným produktom. Prostredníctvom svojich produktov a článkov sa dm snaží apelovať na Slovákov, aby prehodnotili svoj výber kozmetických produktov a zmeniť chémiu za prírodnú cestu.

Ročne pri sprchovaní skončí v odtoku až 680 ton mikročastíc. Ako to zmeniť?

Produkty bez mikroplastov sú už dnes bežne dostupné v predajniach dm, sú cenovo prijateľné a vyznačujú sa udržateľnosťou, surovinami z ekologického hospodárstva a obalmi, ktoré sú recyklovateľné. Navyše neobsahujú žiadne syntetické farbivá, mikroplasty a konzervačné látky. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa alverde NATURKOSMETIK (@dm_alverde),

Toxické kozmetické produkty plné mikročastíc môžeš nahradiť inými alternatívami, ktoré sú šetrnejšie k prírode. Preto spoločnosť dm neustále inovuje prírodnú kozmetiku zn. alverde NATURKOSMETIK, ktorá nie je testovaná na zvieratách, neobsahuje silikóny a jej obaly sú recyklovateľné. V jej portfóliu sa nachádzajú šampóny, sprchovacie gély, masky, ale aj make-up či rúže. 

Okrem vlastnej prírodnej kozmetiky sa dm zameriava aj na iné prírodné značky ako Weleda, two cosmetics, Dulcia a mnoho iných, ktoré dbajú na životné prostredie, ale predovšetkým na svojich používateľov.

zdroj: unsplash

Ak ti nie je ľahostajné životné prostredie a tvoj dopad naň, na stránke spoločnosti dm vieš nájsť množstvo prírodných produktov, ktoré sú lepšou alternatívou ku kozmetike so škodlivou chémiou a mikroplastmi.

Zdroje: 5GYRES, euronews, Európsky parlament

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá