Nová metóda by mohla zrýchliť proces diagnostiky rakoviny

  • Americký výskumný tím prišiel so spôsobom, vďaka ktorému by sa v budúcnosti mohol zrýchliť proces odhaľovania rakoviny. Stačí pri tom získať len vzorku krvi.
collagezugzu
pixabay.com/nocamels.com
  • Americký výskumný tím prišiel so spôsobom, vďaka ktorému by sa v budúcnosti mohol zrýchliť proces odhaľovania rakoviny. Stačí pri tom získať len vzorku krvi.

Na špeciálnom krvnom teste pracuje skupinka vedcov vedená doktorom Bertom Vogelsteinom z Baltimorskej univerzity v americkom štáte Maryland. Pre zistenie prítomnosti rakovinotvorných buniek v tele človeka je potrebné podstúpiť lekársky zákrok zvaný biopsia. Pri tomto zákroku sa odoberie vzorka tkaniva. Z histologického a cytologického vyšetrenia sa potom diagnostikuje rakovina. Niektoré biopsie však trvajú aj do 10 dní. Tento proces sa tak výskumníci z Baltimoru rozhodli skrátiť. Ich testovanie spočíva v odobraní krvnej vzorky pacienta a celkovej tekutej biopsie.

zdroj foto: pixabay.com

V krvnom obehu pacienta s rakovinou sa nachádzajú častice mŕtvych tkanív ktoré sa prechodom cez nádor roztrhali na ešte menšie častice. Stačila by tak len malá vzorka krvi a výsledok by bol k dispozícii prakticky okamžite. Je tu však jedno negatívum. Tieto častice sú tak malé, že zistenie rakoviny z jedinej krvnej vzorky je veľmi nepravdepodobné.

Výskumníci však nevešajú hlavy. Na vzorke 124 pacientov trpiacich rôznym typom rakoviny zistili prítomnosť rakoviny vo vzorke až u 86% pacientov. Pri pacientkach s rakovinou prsníka bola úspešnosť až 96%.

foto:pexels.com

Táto štúdia je zatiaľ len na začiatku, no tím výskumníkov okolo doktora Vogelsteina verí, že táto metóda v budúcnosti urýchli celkovú diagnostiku rakoviny u ľudí. Kompletný výsledok štúdie spolu s novinkami bude predstavený tento týždeň na onkologickej konferencii v meste Chicago.

zdroj: ifscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK