Nová poliklinika v Bratislave sídli na lukratívnej adrese: Inšpirovaná je zahraničím, takto vyzerá

  • Na nábreží Dunaja vzniká úplne nová poliklinika, inšpirovaná je zahraničím
  • Jej prioritou je zamerať sa na dlhší aktívny život a well-being človeka
  • Navštíviť ju bude možné aj jednorazovo
vasl
IG/poliklinika.vaslekar
  • Na nábreží Dunaja vzniká úplne nová poliklinika, inšpirovaná je zahraničím
  • Jej prioritou je zamerať sa na dlhší aktívny život a well-being človeka
  • Navštíviť ju bude možné aj jednorazovo

Slováci sa v roku 2024 dočkajú novej polikliniky. Spoločnosť Váš Lekár ju už niekoľko mesiacov pripravuje v novootvorenom nákupnom centre Eurovea 2.

Vedenie poskytlo pre Startitup podrobnosti, ktoré zo vznikajúcej polikliniky v Bratislave robia jeden z očakávaných projektov na Slovensku. Poliklinika Váš Lekár stavila na koncept well-being, čím chce dbať na pravidelnú prevenciu.

Dôvod je jasný: Dáta ukazujú, že Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny z pohľadu prevencie v rámci Európskej únie. Na preventívne prehliadky chodí len približne 34 % Slovákov – na druhej strane máme najviac návštev lekárov ročne. Priemerný Slovák lekára navštívi až 11-krát ročne.

„Chceme priniesť dostupné zdravotné služby s ohľadom na efektivitu a čas. Naším plánom je ukázať pozitíva preventívnych prehliadok – veď práve na základe týchto pravidelne získavaných dát dokážeme vidieť vývoj ich zdravotného stavu,“ vysvetľuje pre Startitup CEO spoločnosti Váš Lekár Pavol Marcinko.

Dohromady bude v poliklinike sídliť 23 špecialistov. K dispozícii budú mať klienti aj nutričné poradenstvo či psychológa, čím sa má podľa Marcinka zvýšiť celková úroveň zdravotnej starostlivosti. Komfort klientov zvýšia aj doplnkové pracoviská, ako sú zákrokovňa, EEG & EMG miestnosť a lekáreň.

Na najlepšej adrese v Bratislave

Spoločnosť Váš Lekár sa už niekoľko rokov intenzívne zameriava na zdravie a prevenciu svojich klientov. Má dlhoročné skúsenosti v ambulantnom sektore, kde prevádzkuje sieť ambulancií v Bratislave, Považskej Bystrici aj v Poprade. 

Spoločnosť má skúsenosti nielen s prevádzkou ambulancií, ale aj s manažmentom zdravotného strediska. Konateľ spoločnosti Váš Lekár Pavol Marcinko je členom predstavenstva v Družstve lekárov Záporožská v Bratislave, ktorého súčasťou je 20 ambulancií.

V januári však spoločnosť Slovákom predstaví jeden z doposiaľ najväčších projektov – polikliniku na prestížnej adrese obchodného centra Eurovea, na nábreží Dunaja, neďaleko rušného bratislavského downtownu. Podľa Marcinka bola lokalita jasná od začiatku.

„Dôvod bol jednoduchý. Business centrum Eurovea 2 je veľmi dostupné, nachádza sa blízko centra Bratislavy. V blízkosti centra je zastávka MHD, autobusová stanica a možnosť parkovať. Chceli sme byť čo najbližšie našim klientom a pacientom.“

BBB_7264
zdroj: Startitup - Cieľom všeobecnej polikliniky je ukázať cestu klientom k dlhému aktívnemu životu.

Kto môže Polikliniku Váš Lekár využiť?

Všetci. Poliklinika, samozrejme, prijíma chronicky chorých pacientov, no dáva do popredia preventívny prístup. Ten je v konečnom dôsledku lacnejší aj pre klientov – v porovnaní s liečbou vzniknutých závažných ochorení.

Poliklinika Váš Lekár chce vyriešiť problémy, ktoré trápia tisícky pacientov na Slovensku. Ide napríklad o dlhé čakacie termíny u lekárov a nedostupnosť špecialistov, čo sa odráža v preťaženosti zdravotníckeho sektoru.

„Počas nášho prieskumu sami uviedli, že u lekárov dlho čakajú na termín – a to aj preto, že všeobecne na Slovensku dlhodobo chýbajú niektoré špecializácie,“ ozrejmuje Marcinko.

V poliklinike nebude chýbať ani lekáreň, ktorá bude doplnená aj o diagnostické centrá. „V rámci EÚ je najdostupnejším zdravotným pracovníkom farmaceut. Aj preto budú môcť farmaceuti urobiť základnú diagnostiku a odporučia im buď potrebné liečivá, alebo ďalšiu návštevu lekára,“ dodáva.

Ročné členstvo v poliklinike vychádza na 900 eur do otvorenia, po otvorení sa cena vyšplhá na 1 200 eur. V cene sú zahrnuté aj rozšírené preventívne prehliadky, konzultácie u klinického psychológa, nutričné poradenstvo či dentálna hygiena.

Pre členov sú všetky základné vyšetrenia u špecialistov počas roka zdarma. Dopláca sa len za nadštandardné úkony. Zistiť viac informácií o členstve →

Klinika ponúka aj rozšírenú preventívnu prehliadku za 369 eur. Ide o vyšetrenie prispôsobené pre každú vekovú kategóriu. Poliklinika Váš Lekár prináša aj možnosť zakúpiť darčekový poukaz pre blízkych, ktorý im zabezpečí menej obáv o zdravie. Darčeková poukážka je prenosná a platí pre jednu osobu do 31. decembra 2024.

„Rozšírená zdravotná prehliadka sa na zdravie klientov pozerá komplexne. V rámci balíčka ich čakajú laboratórne vyšetrenia, USG vnútorných orgánov či návšteva gynekológa/urológa. V rámci ročného členstva je doplnená aj o návštevu psychológa, nutričného špecialistu a dentálnu hygienu,“ vysvetľuje MUDr. Boris Bajer, PhD., garant konceptu polikliniky.

V prípade, že bude človek s priebehom rozšírenej preventívnej prehliadky spokojný, môže si v poliklinike dokúpiť aj ročné členstvo. Z ceny ročného členstva bude následne odrátaná plná cena zdravotnej prehliadky – 399 eur, čiže človek ušetrí 30 eur. 

BBB_7220
zdroj: Startitup - Dokopy bude v poliklinike sídliť 23 špecialistov. Okrem lekárov budú mať klienti k dispozícii aj nutričné poradenstvo či psychológa.

BBB_7175
zdroj: Startitup - Komfort klientov umocnia aj doplnkové pracoviská, ako sú zákrokovňa, EEG & EMG miestnosť a lekáreň.

Telemedicína ako nový trend

Telemedicína a diagnostika na diaľku nie je žiadnou novinkou, no v posledných rokoch sa dostáva do popredia v rýchlom tempe. Uvedomuje si to aj nová bratislavská poliklinika, ktorá služby pacientom poskytuje aj telefonicky či cez videohovor.

„Práve počas pandémie sme si uvedomili, že telemedicína dokáže v niektorých prípadoch fungovať. Pomáha šetriť čas klienta, lekára a ešte aj odľahčí čakárne,“ objasňuje Pavol Marcinko.

Telemedicína funguje jednoducho – klient si s lekárom dohodne čas konzultácie a následne sa spoja, telefonicky alebo cez videohovor. Počas telefonátu môže lekár vyhodnotiť, že klienta potrebuje vidieť naživo a objedná ho na osobné vyšetrenie.

Rovnako môžu klienti využiť aj služby farmaceuta na telefóne, ktorý im odporučí vhodné liečivá na liečenie napríklad začínajúcich sezónnych ochorení, akými sú chrípka či nádcha. 

BBB_7180
zdroj: Startitup - Telemedicína pomáha šetriť čas klienta, lekára a ešte aj odľahčí čakárne. Klient si s lekárom dohodne čas konzultácie a následne sa spoja – telefonicky alebo cez videohovor.
Do polikliniky investovali milióny

Garantom konceptu Polikliniky Váš Lekár je slovenský lekár a nutričný špecialista MUDr. Boris Bajer, PhD., ktorého vzorom v oblasti medicíny je americký lekár Peter Attia, ktorý prišiel s konceptom Medicíny 3.0 – jej cieľom je na základe dát a pragmatického prístupu predĺžiť aktívny život človeka.

To sú presne princípy, ktoré chce Boris Bajer ako garant aplikovať aj v Poliklinike Váš Lekár. „Naším cieľom je pozerať sa na zdravie klientov ako na celok. V prípade špecifického prípadu posúdi ich anamnézy viacero relevantných lekárov, a vďaka digitalizovanej klientskej zóne bude tento proces rýchly a efektívny. Chceme poskytovať zdravotnú starostlivosť tým ľuďom, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť za svoje zdravie,“ vysvetľuje Bajer.

Do súkromnej polikliniky na nábreží Dunaja spoločnosť investovala niekoľko miliónov. „Celkovo ide v rokoch 2022 až 2024 o investíciu vo výške 7,5 milióna eur. Do polikliniky však nejde celý objem. Jeho časť putuje aj do lekární a do Lab28 – nášho Medical HUB-u, ktorý budeme otvárať budúci rok,“ ozrejmil Marcinko pre Forbes.

BBB_7136
zdroj: Startitup - Garantom konceptu polikliniky je MUDr. Boris Bajer, PhD. Kladie silný dôraz na kvalitnú výživu, dostatok pohybu a spánku – pretože práve problémy s týmito faktormi stoja za vznikom viacerých civilizačných ochorení. Boris je veľkým fanúšikom preventívneho prístupu.

Bude mať kto v poliklinike pracovať?

Slovensko dlhodobo zažíva nedostatok zdravotníckeho personálu. Dáta dokonca naznačujú, že následkom starnutia obyvateľstva sa v nasledujúcich rokoch situácia ešte zhorší a zvýši sa záťaž pre zdravotnícky systém. V populácii totiž bude väčšie množstvo ľudí, ktorí budú vyžadovať nadpriemerné množstvo starostlivosti.

Nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu potvrdzuje nejedna nemocnica. Poliklinika Váš Lekár však tento problém zatiaľ nepociťuje.

„Nám zatiaľ nábor lekárov a zdravotníckych pracovníkov funguje dobre. Priznám sa však, že aj napriek tomu je to stále výzva. Práve v kvalitných zamestnancoch spočíva úspech (a aj riziko) polikliniky,“ konštatuje Pavol Marcinko.

BBB_7257
zdroj: Startitup - Nábor lekárov a zdravotníckych pracovníkov si CEO spoločnosti Váš Lekár Pavol Marcinko pochvaľuje. Práve v kvalitných zamestnancoch spočíva úspech (a aj riziko) polikliniky, hovorí.

Systémové zmeny v zdravotníctve sú viac ako potrebné, Poliklinika Váš Lekár ide svojím konceptom však príkladom, a to tým, že Slovákom ukazuje cestu k dlhému aktívnemu životu. Zistiť viac informácií o poliklinike →

„Chceme poskytovať služby a produkty určené pre dlhší život. Snažíme sa docieliť to, aby sa z našich klientov nestávali pacienti,“ vysvetľuje Boris Bajer s tým, že základným nástrojom, ktorým možno smerovať k dlhšiemu životu, je práve spomínaná prevencia.

„Preventívne prehliadky vedú k pravidelnej diagnostike a pomáhajú zachytiť vznikajúce ochorenia včas. Sledovanie zdravotného stavu na základe dát navyše smeruje k jasnejším predpokladom jeho ďalšieho vývoja,“ dodáva.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá