NOVÁ ŠTÚDIA: COVID-19 spôsobuje pacientom na JIS mentálne problémy, následky môžu byť vážne

  • Podľa výskumu trpia niektorí hospitalizovaní pacienti s COVID-19 poruchou vedomia
  • Narušenie mentálnych schopností spôsobuje ich pomalšie zotavenie
  • Symptómy treba liečiť čo najskôr
koronavírus
Hospitalizovaný pacient na oddelení JIS, Unsplash/Mufid Majnun/@calliebec95
  • Podľa výskumu trpia niektorí hospitalizovaní pacienti s COVID-19 poruchou vedomia
  • Narušenie mentálnych schopností spôsobuje ich pomalšie zotavenie
  • Symptómy treba liečiť čo najskôr

Koronavírus je aktuálne bežnou témou mnohých ľudí. Pandémia si vyžiadala množstvo hospitalizovaných pacientov, pričom väčšina z nich dodnes pociťuje ťažkosti, ktoré im vírus spôsobil. 

Podľa najnovšieho výskumu pacienti, ktorí boli prijatí na jednotku intenzívnej starostlivosti s ochorením COVID-19, trpia delíriom, teda poruchou vedomia. Tá spôsobuje časté zmeny v chovaní alebo poruchu pozornosti, ako uvádza portál Science Alert.

Vážne prípady sú spúšťačmi

Analýza hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 ukazuje, že spustenie porúch vedomia spôsobuje hospitalizácia vážnych prípadov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS).

zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Vedci uskutočnili analýzu v jednej americkej nemocnici, kde pomocou lekárskych záznamov pacientov skúmali, či trpeli istým narušením mentálnych schopností. Ako vzorku mali k dispozícii takmer 150 hospitalizovaných pacientov na JIS-ke v období od marca do mája 2020. 

Prišli na to, že delírium je veľmi častým symptómom u viac ako 70 % pacientov s koronavírusom, ktorý treba urýchlene riešiť, inak môže zanechať dlhodobé následky. Dôvodom je pravdepodobne rozsiahly zápal alebo dlhodobá strata kyslíka.

Narušenie mentálnych schopností

Vo väčšine prípadov trvalo delírium niekoľko dní, no viacero pacientov opustilo nemocnicu bez toho, aby sa z tejto poruchy zotavili. Preukázalo sa, že takmer polovica z nich neskôr potrebovala kvalifikovanú ošetrovateľskú pomoc. 

Prepustení pacienti uviedli, že sa nedokázali poriadne sústrediť, čo im sťažovalo fungovanie v ich bežnom dennom živote. 

Na začiatku pandémie sa tento problém vôbec neriešil a kontrola prepustených pacientov nebola potrebná. „Môžu existovať dlhodobé neurologické komplikácie, o ktorých možno nehovoríme toľko, ako by sme mali,“ uviedol anestéziológ Phillip Vlisides z Michigan Medicine. 

Pociťuješ počas pandémie COVID-19 úzkosť či depresie?

Symptómy je nutné riešiť ihneď

Mnoho z hospitalizovaných pacientov bolo prepustených z nemocnice so závažnými kognitívnymi poruchami, ktoré sa neriešili, čo je veľmi závažný problém. Narušenie mentálnych schopností sa totiž spája s predĺženou hospitalizáciou a zotavením sa z choroby. 

nemocnica covid
zdroj: TASR/Michal Svítok

Štúdia zistila, že tí, čo zažili delírium, boli dlhšie hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici a tiež boli odkázaní na ventiláciu. 

Americká štúdia tiež zistila, že do skupiny s kognitívnymi poruchami sa častejšie radia ženy. Avšak mnohé počiatočné štúdie dokazujú, že oveľa náchylnejšími sú muži na JIS.

Tieto štúdie a analýzy však ešte treba poriadne preskúmať. No ak sa skutočne ukáže, že delírium je bežným symptómom u ľudí s vážnym priebehom ochorenia COVID-19, bude nutné tento problém rozpoznať a liečiť čo najskôr. 

Zdroje: Science Alert, BMC, BMJ Journals

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá