NOVÁ ŠTÚDIA: Delta valcuje svet, vakcíny strácajú účinnosť. Jedna však obstála na výbornú

  • CDC v piatok zverejnilo novú štúdiu, podľa ktorej je Moderna najúčinnejšia vakcína. Najmenej efektívna je očkovacia látka Johnson&Johnson
  • V Amerike ešte nie je zaočkovaných viac ako 80 miliónov obyvateľov a Joe Biden sa ich snaží vyzývať ku vakcinácii
  • V štvrtok zaviedol prísnejšie pravidlá, na základe ktorých sa Američania buď zaočkujú, alebo sa budú testovať každý týždeň. V opačnom prípade prídu o prácu
Moderna je najúčinnejšia vakcína
Moderna je najúčinnejšia vakcína, Unsplash/ianhutchinson92, Unsplash/Mat Napo
  • CDC v piatok zverejnilo novú štúdiu, podľa ktorej je Moderna najúčinnejšia vakcína. Najmenej efektívna je očkovacia látka Johnson&Johnson
  • V Amerike ešte nie je zaočkovaných viac ako 80 miliónov obyvateľov a Joe Biden sa ich snaží vyzývať ku vakcinácii
  • V štvrtok zaviedol prísnejšie pravidlá, na základe ktorých sa Američania buď zaočkujú, alebo sa budú testovať každý týždeň. V opačnom prípade prídu o prácu

Aktuálne sa počty nakazených ľudí na celom svete zvyšujú. Dobrou správou však je aj to, že rastú aj čísla očkovaných pacientov.

Od začiatku pandémie koronavírusu už bolo vykonané nespočetné množstvo štúdií. Deje sa to kvôli tomu, že vírus je u nás nováčikom a nikto nevie, ako sa pri ňom správať. Ťažké časy rozdelili obyvateľstvo na dva tábory. Cieľ je však jeden. Všetci chcú, aby sa toto obdobie skončilo. To je dôvod prečo odborníci nepretržite a usilovne pracujú na rôznych štúdiách. S jednou novou v piatok prišlo aj CDC.

Moderna je najúčinnejšia

U nakazených pacientov, ktorí nie sú plne očkovaní, sa prejavuje vyššia pravdepodobnosť úmrtia na koronavírus. Uvádza to štúdia, ktorú zverejnilo Centrum pre kontrolu chorôb a prevencie (CDC). 

CDC v piatok prišlo aj s ďalšou štúdiou. Tá poukazuje na to, že Moderna bola v telách pacientov účinnejšia ako Johnson & Johnson (J&J), či Pfizer-BioNTech. Zatiaľ čo vakcína s názvom Moderna je efektívna na 95 %, Pfizer má 80-percentný účinok a Johnson o dvadsať percent menej. Napriek tomu sú všetky tri očkovacie látky účinné a chránia pred variantom Delta. Menej účinné sú však u starších ľudí a osôb so zdravotnými problémami. Informuje o tom portál Independent.

zdroj: TASR/AP, Paul Sancya

Hodnotenie bolo založené na doposiaľ najväčšej americkej štúdii. Tá mala poukázať na skutočnú účinnosť všetkých troch očkovacích látok a bolo do nej zapojených približne 32-tisíc pacientov v deviatich štátoch od júna do augusta. Všetky vakcíny dokopy boli účinné na 86 %, o čom vo svojom článku písal The Washington Post.

Predstavitelia verejného zdravotníctva uviedli, že pre ľudí je oveľa lepšie okamžite využiť akúkoľvek očkovaciu látku. Odporúčajú im, nech neuprednostňujú vybranú vakcínu a neodďaľujú tak očkovanie. 

Riaditeľka CDC Rochelle Walensky hovorí, že očkovanie funguje a ochráni nás pred závažnými komplikáciami choroby. Aktuálne totiž máme vedecké nástroje, kvôli ktorým by sme mohli ukončiť pandémiu, uvádza Independent

Očkovanie
zdroj: TAS/AP Photo/Pavel Golovkin

Laboratóriá nepretržite pracujú na štúdiách

CNBC píše, že štúdia sa zamerala na prípady Covid-19, úmrtia a hospitalizácie v trinástich štátoch USA. Od apríla do polovice júla bolo analyzovaných viac ako 600-tisíc prípadov očkovaných pacientov, ktorí ochoreli na koronavírus. Zistilo sa, že ľudia, ktorí neboli očkovaní, mali približne 4,5-krát väčšiu pravdepodobnosť prenosu vírusu. 10-krát väčšiu mali pravdepodobnosť hospitalizácie a až 11-krát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia. 

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Predchádzajúca štúdia CDC bola stavaná na základe údajov iba z vyše 43-tisíc prípadov v Los Angeles medzi májom a júlom. Tá zistila, že nakazený pacient má až 29-krát väčšiu šancu na nákazu.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Podľa organizácie je približne 54 % obyvateľstva v USA očkovaných. Asi 80 miliónov ľudí v Amerike teda ešte nedostalo ani prvú dávku vakcíny.

zdroj: TASR

The Washington Post poukázal aj na to, že štúdie CDC ponúkajú určitú jasnosť v aktuálnom vývoji pandémie. Pohybujeme sa totiž uprostred obáv z oslabenia imunity a vakcinačnej ochrany pred nákazlivejším variantom Delta. 

Väčšina pacientov je nakazená variantom Delta

CDC odhaduje, že vysoko prenosný Delta variant má za následok až 99 % nových pacientov nemocniciach. Kvôli tomu sa americká vláda obáva oslabenia ochrany obyvateľstva svojej krajiny. Dúfa, že zavedie účinné posilňovače imunity hneď, ako dajú zdravotnícke orgány zelenú. Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch budú schválené ďalšie vakcíny.

Správy odhadujú aj to, že účinnosť vakcíny proti nakazeniu klesla. Na začiatku vypuknutia variantu Delta bola vakcína účinná na 90 %, no teraz je to už o desať menej. Odborníci si napriek tomu myslia, že je to stále pozitívna štatistika.

Niektorí Američania sa budú povinne očkovať

Joe Biden minulý týždeň oznámil nové pravidlá, na základe ktorých sa má predísť šíreniu koronavírusu v jeho krajine. Bidenova administratíva zavedie povinné očkovanie proti covidu pre niektorých zdravotníckych pracovníkov i zamestnancov federálnej vlády USA a spoločnosti, ktoré pre ňu pracujú. Ide o súčasť opatrení v rámci šesťbodového plánu na boj proti najnovšej vlne šírenia koronavírusu, ktorý Biden predstavil v noci na piatok, uvádza TASR.

Americkému rezortu práce Biden nariadil, aby zabezpečilo, že súkromné firmy, ktoré zamestnávajú 100 a viac ľudí, budú od svojich zamestnancov vyžadovať, aby sa dali zaočkovať alebo aby sa každých sedem dní preukázali negatívnym testom na covid. V prípade, že to spoločnosti nedodržia, hrozia im pokuty vo výške tisícov dolárov na každého zamestnanca.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

„Nejde o slobodu, ani o osobnú voľbu, ale o ochranu seba a svojho okolia,“ povedal prezident spojených štátov v bielom dome pre BBC

Viacerí Američania nesúhlasia s Bidenovými nariadeniami. Tvrdia, že vláda by nemala zohrávať úlohu v zdravotných odvetviach.

Americký prezident v júli predniesol optimistický prejav. Vyjadril v ňom vieru, že v jeho krajine bude koronavírus čoskoro vyhubený. Kvôli vypuknutiu variantu Delta k tomu však nedošlo. Na druhej strane si to vyžiadalo daň v americkej ekonomike a vo verejnom vnímaní toho, ako Biden zvláda pandémiu. 

Zdroje: Independent, CNBC, BBC, The Washington Post, CDC, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech