NOVÁ ŠTÚDIA: Klimatická kríza je vážny problém. Táto skupina spôsobuje na životnom prostredí najväčšie škody

  • Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá porovnávala nákupné návyky žien a mužov
  • Zaoberali sa ňou európsky výskumníci, jej výsledky mnohých prekvapia
klima
Unsplash/Markus Spiske, Unsplash/Wassim Chouak
  • Pred časom vyšla nová štúdia, ktorá porovnávala nákupné návyky žien a mužov
  • Zaoberali sa ňou európsky výskumníci, jej výsledky mnohých prekvapia

Experiment mali vo svojich rukách európsky výskumníci, ktorí porovnávali nákupné návyky švédskych mužov a žien. Vďaka týmto návykom vedeli zhodnotiť aký celkový dopad má ich výber na podnebie, informuje Futurism.

Napriek tomu, že muži na spotrebný tovar utratili iba o dve percentá viac peňazí ako ženy, mužské nákupy a správanie spôsobilo o 16 % viac uhlíkových emisií, tvrdí výskum zverejnený tento týždeň v časopise Journal for Industrial Ecology.

Štúdia naznačuje, že existuje značný rozdiel medzi pohlaviami v rozsahu, v akom ľudia poškodzujú svet okolo seba. „Muži by sa skutočne mohli poučiť z výdavkových návykov žien, ktoré napriek podobnému objemu výdavkov produkujú výrazne menej uhlíkových emisií,“ uviedla pre CNN autorka hlavnej štúdie Annika Carlsson-Kanyama z výskumnej skupiny pre udržateľnosť Ecoloop.

Hlavný rozdiel spočívala v tom, že muži míňali viac peňazí na autá a tým pádom na benzín. Ženy skôr preferujú vlakovú dopravu. Ako ďalšie vedci zistili, že muži jedli viac mäsa, ktoré je náročnejšie na emisie. V prípade mäsa ide o rodovú preferenciu stravovania, ktorú predchádzajúci výskum naznačuje, že na celom svete pretrváva.

Uprednostnil by si pri nákupe klimaticky neutrálne produkty?

Hovorenie o týchto rodových rozdieloch môže viesť k osobnému nepohodliu, poznamenala Carlsson-Kanyama. Nikto nerád počuje, že jeho spôsob života je súčasťou problému, ale zlyhanie v skúmaní a komunikácii o dopadoch mužských rozhodnutí na podnebie by bolo pre tvorcov politík zmeškanou príležitosťou, uvádza.

Aj keď samotné zmeny osobného životného štýlu nebudú stačiť na to, aby sa zastavila núdzová situácia v oblasti zmeny podnebia, ktorej čelí planéta, tak je tiež pravda, že každá troška pomáha.

Zdroje: futurism.com, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech