NOVÁ ŠTÚDIA: Materské mlieko očkovaných žien obsahuje protilátky. Dojčené deti tak môžu byť chránené pred Covid-19

  • Otázka očkovania tehotných či dojčiacich matiek bola dlhodobo rozoberaná
  • Postupom času však štúdie potvrdzujú bezpečnosť vakcín aj pre túto skupinu žien
  • Otázka očkovania tehotných či dojčiacich matiek bola dlhodobo rozoberaná
  • Postupom času však štúdie potvrdzujú bezpečnosť vakcín aj pre túto skupinu žien

O očkovaní tehotných či dojčiacich žien sa viedli dlhé diskusie. Mnoho budúcich a dojčiacich matiek sa s očkovaním rozhodlo počkať. Minimálne do momentu, kým nebude dostupných dostatok štúdií, ktoré by potvrdili bezpečnosť vakcíny v prípade malých detí.

Táto štúdia však prišla s úplne novým zistením. Dotýka sa hlavne dojčiacich matiek a ich materského mlieka. K podrobnejším záverom o účinkoch protilátok na imunitu dojčiat je však potrebný ďalší výskum.

vakcína tehotenstvo dojčenie covid-19
zdroj: Unsplash/Lucy Wolski

Až 100-násobné zvýšenie protilátok

Ako uvádza Independent, štúdia analyzovala materské mlieko 21 dojčiacich matiek, ktoré pracovali v oblasti zdravotníckej starostlivosti. Účastníci boli do štúdie zaradení od decembra 2020. V tomto čase boli pracovníkom k dispozícii vakcíny Pfizer a Moderna.

Skúmanie prebiehalo do marca. Vedci toto obdobie rozdelili do troch intervalov, a to pred očkovaním, po prvej dávke vakcíny a po druhej dávke.

Záver bol prekvapivo pozitívny. V materskom mlieku došlo po druhej dávke k 100-násobnému zvýšeniu protilátok imunoglobulínu A, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitných funkciách, ale tiež aj v boji proti infekcii.

Štúdia ďalej zistila, že účastníčky štúdie, ktoré dostali očkovaciu látku Pfizer, mali v materskom mlieku viac protilátok v porovnaní s tými, ktoré dostali očkovaciu látku Moderna. Na potvrdenie týchto zistení však budú potrebné ďalšie rozsiahlejšie štúdie.

Podporuješ očkovanie tehotných a dojčiacich žien?

Štúdia potrebuje hlbšie preskúmanie

Ako štúdia uvádza, materské mlieko od matiek, ktoré boli zaočkovaní proti Covid-19, obsahuje protilátky. Práve tie môžu potenciálne chrániť dojčené deti pre ochorením.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj vedúci štúdie, Dr. Joseph Larkin III. Poznamenal, že deti sa rodia s imunitným systémom, ktorý nie je dostatočne vyvinutý. To je dôvod, prečo sú náchylnejšie na choroby. Pomôcť im však môže materské mlieko od ich očkovaných matiek.

vakcína tehotenstvo dojčenie covid-19
zdroj: Unsplash/CDC

„Veľa mamičiek či tehotných žien sa bojí očkovať. Chcú pre svoje deti urobiť to najlepšie,“ povedal doktor Josef Neu, ktorý je spoluautor štúdie a profesor pediatrickej a neonatologickej kliniky UF College of Medicine.

Ako informuje Independent, vedci však uznali, že ich štúdia potrebuje hlbšie preskúmanie. Ide o to, že sa vedcom nepodarilo určiť, do akej miery protilátky nachádzajúce sa v materskom mlieku chránia deti pred Covid-19.

Pozitívny vplyv na podporu očkovania dojčiacich matiek

Vedci z Floridskej univerzity uviedli, že ich zistenia by mohli mať pozitívny vplyv na očkovanie tehotných a dojčiacich žien, ktoré stále váhajú, či sa dajú zaočkovať.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už v auguste vyzvalo budúce mamičky k očkovaniu proti Covid-19. „Tehotné ženy by mali byť očkované proti COVID-19 na základe novej analýzy, ktorá nepreukázala zvýšené riziko potratu,“ uviedlo vo svojom stanovisku CDC. 

Sascha Ellington, vedúca tímu pre núdzovú pripravenosť v oddelení reprodukčného zdravia v CDC povedala, že iba 23 percent dostalo najmenej jednu dávku vakcíny proti Covid-19. To je podľa nej veľmi nízky počet.

Nová štúdia by tak mohla podporiť váhajúce matky či budúce matky k očkovaniu. „Sme si vedomí mýtov, ktoré sa šíria v súvislosti s plodnosťou. Nie sú založené na žiadnych dôkazoch. Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by to podporoval,“ zhrnula Ellington.

Zdroje: Independent, CDC, LiebertPub

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá