NOVÁ ŠTÚDIA: Nákazlivá pieseň pripomína šírenie vírusu. Vedci prišli s prekvapivou štúdiou, ktorá zaujme aj teba

  • Niektoré piesne a infekčné choroby majú viac spoločného, než by si si myslel, uvádza najnovšia štúdia publikovaná v Proceedings of the Royal Society A
  • Podľa nového výskumu z Veľkej Británie sa sťahujú pútavé piesne, ktoré sa stanú virálnymi, spôsobom, ktorý sa veľmi podobá šíreniu skutočného vírusu
hudba
Unsplash/Laura Chouette, Unsplash/bruce mars
  • Niektoré piesne a infekčné choroby majú viac spoločného, než by si si myslel, uvádza najnovšia štúdia publikovaná v Proceedings of the Royal Society A
  • Podľa nového výskumu z Veľkej Británie sa sťahujú pútavé piesne, ktoré sa stanú virálnymi, spôsobom, ktorý sa veľmi podobá šíreniu skutočného vírusu

Zistenia naznačujú, že niektoré melódie sú úplne infekčné a preskakujú z jedného hostiteľa na druhého podobným spôsobom, ako patogén. Keď vedci v rozmedzí rokov 2007 až 2014 sledovali sťahovanie piesní z mobilných telefónov Nokia, zistili, že niektoré melódie zapadajú do bežného modelu infekčných chorôb, známeho ako model SIR.

Model SIR bol vyvinutý tak, aby poukázal na základné mechanizmy prenosu chorôb, čo znamená, že ho možno môžeme použiť aj na podobné závery o populárnej hudbe, ozrejmuje Science Alert.

„Populárne piesne sú často opisované ako„ vírusové“ alebo „chytľavé“, ako keby mohli „nakaziť “ ľudí. Tento popis je však možno oveľa viac výstižnejší, než sa doteraz predpokladalo. V skutočnosti sú časové rady na stiahnutie pre mnohé populárne piesne, ktoré skúmame v tejto štúdii, tvarovo podobné časovým radom pre infekčné choroby,“ uvádzajú autori štúdie publikovanej v Proceedings of the Royal Society A.

Šíri sa elektronická hudba ako infekčná choroba?

Výskum taktiež naznačuje, že popularitu piesne ovplyvňuje aj štruktúra komunity. Štúdie zistili, že tínedžeri pravdepodobne zmenia názor na pieseň, ak ich budú vnímať ostatní.

Obe línie výskumu naznačujú, že melódie sa stanú virálnymi iba vtedy, ak je samotná pieseň dostatočne nákazlivá a ak existujú vhodné sociálne podmienky. V najnovšej štúdii vedci porovnávali rôzne žánre piesní a identifikovali rôzne druhy správania sa pri sťahovaní a zdieľaní hudby medzi fanúšikmi.

Napriek tomu, že popová hudba je považovaná za najobľúbenejšiu, piesne v elektronickom žánri získali oveľa väčšiu popularitu a „šírili sa“ najrýchlejšie vo Veľkej Británii.

Autori si myslia, že je to preto, že fanúšikovia elektronickej hudby sú „náchylnejšou komunitou“. Ide o špecifický žáner a výsledkom je, že piesne tohto žánru prechádzajú kratšími a rýchlejšími epidémiami. Čo znamená, že tieto piesne si získavajú na popularite rýchlejšie ako piesne v iných žánroch a rýchlejšie sa prepaľujú medzi rôznymi skupinami obyvateľstva, tvrdia vedci.

Niečo podobné sa stane, keď sa nákazlivý vírus šíri malou komunitou. Po prvé, prenáša sa z človeka na človeka prostredníctvom sociálnych interakcií. Potom, keď sa zásoba vnímavých jedincov vyčerpá, dosiahne vrchol a začne klesať.

Dezinfikuješ si rúško po každom nosení a jednorazové vymieňaš?

„Na konci epidémie choroby bude touto chorobou infikovaná veľká časť populácie. Zatiaľ, čo na konci obdobia extrémnej popularity jednej z obľúbených piesní veľká časť populácie rozpozná danú pesničku,“ vysvetľujú vedci.

Autori dúfajú, že viac výskumníkov začne používať jednoduchý model SIR na skúmanie nielen nákazlivých chorôb, ale aj hudobných nákaz.

Zdroje: sciencealert.com, royalsocietypublishing.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech