Nová štúdia: Odstrániť plastový odpad je približne 10-krát drahšie, ako plast vyrobiť. Zem je ním doslova zaplavená

  • Ceny plastov neodrážajú skutočné dopady na spoločnosť a životné prostredie
  • Svetová organizácia na ochranu prírody volá po globálnej dohode o plastovom znečistení
  • Petíciu podpísalo už viac ako 2 milíony ľudí
plasty
plastic pollution, Unsplash/Naja Bertolt Jensen Unsplash/Hermes Rivera
  • Ceny plastov neodrážajú skutočné dopady na spoločnosť a životné prostredie
  • Svetová organizácia na ochranu prírody volá po globálnej dohode o plastovom znečistení
  • Petíciu podpísalo už viac ako 2 milíony ľudí

WWF dnes zverejnila štúdiu o skutočnej cene plastov pre spoločnosť, životné prostredie a ekonomiku. Analytici zo spoločnosti Dalberg v nej poukazujú na negatívne dopady plastov pre spoločnosť a životné prostredie. Svetový fond na ochranu prírody zverejňuje štúdiu pri príležitosti kongresu IUCN (Svetová únia ochrany prírody), ktorý sa venuje aj dopadom plastového odpadu na životné prostredie.

WWF nalieha na všetky členské štáty OSN, aby začali rokovať o globálnej dohode, ktorá bude musieť riešiť všetky etapy životného cyklu plastov a zastaviť tak plastové znečistenie oceánov do roku 2030.

Najpopulárnejší materiál 

Plast je jedinečný materiál – je ľahký, odolný, vodotesný a hlavne lacný. Vďaka týmto jedinečným vlastnostiam zohral dôležitú úlohu v spoločnosti. Používa sa predovšetkým na balenie potravinárskych výrobkov, chráni potraviny pred škodcami a zvyšuje trvanlivosť. Zohral tiež dôležitú úlohu pri obmedzení šírenia COVID-19, pretože najviac ochranných pomôcok je vyrobených úplne, alebo čiastočne z plastu.

Produkcia v číslach

V roku 2015 sa na celom svete vyrobilo približne 322 miliónov ton plastov. Za posledné dve dekády sa produkcia plastových výrobkov zdvojnásobila a odborníci očakávajú, že do roku 2050 sa počet strojnásobí. 

Rok Množstvo (v miliónoch)
1950 1,5 ton 
1977 50 ton
1989 100 ton 
2002 200 ton
2009 250 ton
2011 280 ton
2015 322 ton

Zdroj: plasticeurope.org

Podľa analytikov novej štúdie, množstvo 200 miliónov ton plastového odpadu a viac zodpovedá zhruba 523 biliónom plastových slamiek, ktoré by obopli celú planétu Zem približne 2,8 milióna ráz, ak by sme ich spojili jednu za druhou. Až 41 percent z tohto odpadu neskončí v kontrolovanom zbere, ale zhorí na veľkých neriadených skládkach, alebo skončí v oceánoch či voľne v prírode. Len v oceánoch ročne pribudne 11 miliónov ton plastov.

Obmedzuješ používanie plastov?

Výpočty ukazujú, že množstvo plastového odpadu, ktoré v roku 2040 skončí v oceáne bude takmer trojnásobné – 29 miliónov ton. Všetky tieto akcie majú pochopiteľne negatívny vplyv nie len na životné prostredie, ale eventuálne aj na náš každodenný život a stáva sa vážnym globálnym problémom.

Plasty
zdroj: Unsplash/Brian Yurasits

Prečo je dôležité konať 

Výroba, spotreba a likvidácia plastov majú významný negatívny vplyv na spoločnosť, životné prostredie a hospodárstvo. Tieto vplyvy nie sú v súčasnosti zahrnuté v ich cene. Za každý dolár, ktorý výrobcovia zaplatia za plast, vlády a spoločnosť zaplatia najmenej desaťkrát toľko, aby napravili negatívne vplyvy.

Autori štúdie upozorňujú, že ak sa neudejú zásadné zmeny v spôsobe akým produkujeme plasty a ako nakladáme s plastovým odpadom, čísla budú rásť. Za rok 2019 odhadli analytici celospoločenské náklady na plasty na 3700 miliárd amerických dolárov, čo je viac ako HDP Indie.

 

V prípade plastov vyrobených v roku 2040 odhaduje štúdia nárast nákladov na riešenie negatívnych dôsledkov na dvojnásobok, teda na 7100 miliárd amerických dolárov. To je viac ako HDP Nemecka, Kanady a Austrálie v roku 2019 dohromady.

Organizácia vyzýva krajiny na okamžité konanie

Plastová kríza je medzinárodný problém. S cieľom riešiť plastovú krízu na globálnej úrovni WWF spustila petíciu #StopPlasticPollution, ktorú podpísali už vyše dva milióny ľudí. Patrí medzi najväčšou petíciu za posledných 60 rokov organizácie. Petíciu podpísali už vyše dva milióny ľudí a prijatie zmluvy podporuje už väčšina členských štátov OSN, konkrétne 119 krajín. Prijatie zmluvy podporuje aj vyše 75 svetových firiem a najväčšie finančné inštitúcie.  

Cieľom globálnej dohody by podľa WWF malo byť zastavenie znečisťovania morí a oceánov plastovým odpadom do roku 2030. „Kríza znečisťovania platmi nevykazuje žiadne známky spomalenia. Potrebujeme zmluvu OSN o plastovom znečistení, ktorá spojí vlády, výrobcov a spotrebiteľov pri dosahovaní jasných cieľov pre znižovanie, zber a recykláciu plastov a podporu udržateľných alternatív, aby sa do roku 2030 zastavilo znečisťovanie životného prostredia plastovým odpadom,“ hovorí Marco Lambertini, generálny riaditeľ WWF International.

WWF vyzýva, aby sa rozhovory o právne záväznej globálnej zmluve o znečistení oceánov plastmi začali na 5. zasadnutí Zhromaždenia OSN o životnom prostredí vo februári v roku 2022.

Zdroje: WWF, Plastic Europe, Stop plastic pollution, WWF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá