Nová štúdia potvrdzuje blahodárne účinky kávy. Prekvapivo pôsobí rozdielne na mužov ako na ženy

  • Všetci milovníci, ale aj odporcovia pitia kávy by mali zbystrieť
  • Nové výsledky štúdií búrajú mýty o vplyve kávy na zdravie človeka
  • Aké účinky to má na tvoje zdravie?
  • Slúži káva ako prevencia pred rôznymi zdravotnými problémami?
coffee
pixabay.com
  • Všetci milovníci, ale aj odporcovia pitia kávy by mali zbystrieť
  • Nové výsledky štúdií búrajú mýty o vplyve kávy na zdravie človeka
  • Aké účinky to má na tvoje zdravie?
  • Slúži káva ako prevencia pred rôznymi zdravotnými problémami?

Od čias, kedy sa káva začala piť, sa šíria informácie a domnienky, že tri až štyri kávy denne môžu spôsobiť rôzne závažné, ale aj menej vážne zdravotné problémy. Na túto tému sa vedie mnoho diskusií a na odhalení skutočnej pravdy pracuje veľký počet výskumníkov a lekárov na celom svete.

Práve na tieto, stále neisté skutočnosti, sa zamerala nová publikácia v platenom vedeckom časopise British Medical Journalktorá na svojom webe zverejnila koncom minulého mesiaca. Uvádzajú sa v ňom nové výsledky a vyhodnotenia, ktoré vychádzajú z 201 rôznych pozorovacích výskumov a zo 17 klinických štúdií. Za touto súhrnnou publikáciou stojí tím vedený Dr. Robinom Poolem, špecialista na verejné zdravotníctvo na univerzite v Southamptone v spolupráci s odborníkmi z univerzity v Edinburgu.

„Výskumníci zistili, že pitie troch šálok kávy denne bolo spojené s pozitívnym účinkom z hľadiska kardiovaskulárnych ochorení srdca a mozgových príhod v porovnaní s nepitím kávy. Spotreba takéhoto množstva bola spojená s 19% nižším rizikom úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby … a o 16% nižšie riziko úmrtia na koronárne srdcové ochorenie … a o 30% nižšie riziko úmrtí na mozgovú príhodu.“ uvádza sa v predmetnej štúdii

Ani v prípade pitia viac ako troch šálok kávy denne neboli zistené žiadne negatívne účinky ani zdravotné poškodenia, no blahodárne účinky boli menej výrazné. Údaje a zistenia vyplývajú zo zistení výskumníkov.

Samozrejme, aj v tomto prípade existujú výnimky, a jednou z nich sú tehotné ženy. Štúdia odporúča tehotným ženám obmedziť príjem kofeínu na 200 miligramov denne, aby tak zabránili zvýšenému riziku potratu.

Nevieme presne prečo má príjem kávy tieto výhody, ale podľa dôkazov, existuje určitá synergia medzi kofeínom a antioxidantmi v káve. „ Robin Poole

Pitie veľkého množstva kávy poskytuje ochranu proti niektorým typom rakoviny v porovnaní s ľuďmi, ktorí kávu pili v menšom množstve. Reč je o rakovine prostaty, rakoviny endometria, melanómu, rakovine ústnej dutiny, leukémie a rakovine pečene. Výskumníci taktiež preukázali priaznivý účinok na pečeňové a gastrointestinálne výsledky.

Zaujímavým zistením z výskumov je fakt, že účinky a výhody vyplývajúce z pitia kávy boli rozdielne medzi mužmi a ženami. U mužov bolo riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia nižšie, ženy mali vďaka pitiu kávy nižšie riziko cievnej mozgovej príhody.

Na záver síce môžeme zjednodušene tvrdiť, že konzumácia troch alebo štyroch šálok denne je podľa predmetných výskumov pre naše zdravie viac prospešné než škodlivé, no nemôžeme to brať ako niečo definitívne. Problémom je, že vedci nešpecifikovali presné množstvo kávy v jednej šálke a taktiež nie je známe, či sa jednalo o kávu instantnú. Espresso alebo pražené zrná. Taktiež nebrali do úvahy vplyv kofeínu na ľudský organizmus. Rovnako tak ignorovali spotrebu cukru, mlieka a smotany, a tým pádom nie je známe ako cukry a tuky v takom množstve ovplyvňujú celkové zdravie subjektov.

zdroj: bmj.com; newsweek.com; asch.org; sciencedaily.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech