Nová štúdia priniesla šokujúce odhalenie. Koronavírus vie zabíjať ešte mesiace po jeho prekonaní

  • Veľká štúdia odhalila, že u osôb, ktoré prekonali koronavírus, je vyššia pravdepodobnosť úmrtia
  • Medzi prvým a šiestym mesiacom od infekcie bolo riziko úmrtia až o 60 % vyššie
  • Počet úmrtí spojených s koronavírusom tak môže byť ešte vyšší ako uvádzajú oficiálne štatistiky
Truhla 2
SITA/AP, Esteban Felix
  • Veľká štúdia odhalila, že u osôb, ktoré prekonali koronavírus, je vyššia pravdepodobnosť úmrtia
  • Medzi prvým a šiestym mesiacom od infekcie bolo riziko úmrtia až o 60 % vyššie
  • Počet úmrtí spojených s koronavírusom tak môže byť ešte vyšší ako uvádzajú oficiálne štatistiky

Veľká štúdia zverejnená v recenzovanom časopise Nature odhalila, že u osôb, ktoré prekonali koronavírus, je vyššia pravdepodobnosť úmrtia ako u neinfikovaných osôb.

O 60 % vyššie riziko 

Štúdia zistila, že medzi prvým a šiestym mesiacom od infekcie bolo riziko úmrtia u tých, ktorí prekonali ochorenie, až o 60 % vyššie. Tiež zaznamenali o 20 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú potrebovať ambulantnú lekársku starostlivosť. To je ekvivalent asi 8 úmrtí navyše na 1 000 pacientov, a to počas šiestich mesiacov.

nemocnica covid
zdroj: TASR/Michal Svítok

Počet úmrtí spojených s koronavírusom tak môže byť ešte vyšší, ako uvádzajú oficiálne štatistiky. „Keď spočítame úmrtia na COVID-19, skutočný celkový počet úmrtí je oveľa vyšší,“ uviedol vedúci štúdie Ziyad Al-Aly, riaditeľ Centra klinickej epidemiológie na Washingtonskej univerzite v St. Louis pre Jerusalem Post.

Dodal tiež, že väčšina úmrtí spôsobených dlhodobými komplikáciami COVID-19 sa nezaznamenáva do štatistík ako úmrtia na koronavírus. „To, čo teraz vidíme, je iba špičkou ľadovca.“

Zdravotné dôsledky v nasledujúcich mesiacoch 

Štúdia využila dáta a údaje z elektronických zdravotných databáz amerického ministerstva pre záležitosti veteránov (VHA). Štúdie sa zúčastnilo viac ako 87 000 pacientov s koronavírusom. Z toho 74 435 pacientov spadalo pod ministerstvo, tí prežili prvý mesiac po prekonaní koronavírusu a nikdy neboli v súvislosti s ním hospitalizovaní.

Ich údaje sa porovnali s takmer piatimi miliónmi ľudí, ktorí koronavírus nikdy nemali, a to tiež z databázy VHA. Okrem toho údaje zahŕňali 13 654 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom a 13 997 hospitalizovaných s chrípkou.

Väčšina veteránov boli muži (asi 88 %). Do štúdie bolo zapojených aj 8 800 žien s potvrdeným koronavírusom, ktoré boli analyzované.

Štúdia ukázala, že aj tí pacienti, ktorí neboli hospitalizovaní s ťažkým priebehom, môžu mať zdravotné následky v nasledujúcich mesiacoch. Podľa agentúry Bloomberg môžu zahŕňať dýchacie ťažkosti, choroby nervového systému, problémy s duševným zdravím, metabolické poruchy, kardiovaskulárne a gastrointestinálne ťažkosti, malátnosť, bolesť svalov, anémiu a únavu.

„Dokonca aj ľudia s miernym ochorením, môžu mať mesiace po prekonaní mozgovú príhodu alebo krvnú zrazeninu. Niektoré tieto prejavy súvisia s Covidom,“ uviedol Al-Aly pre Jerusalem Post. „Riziko je malé, ale nie triviálne.“

Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, je očkovanie 

Izraelský profesor Cyrille Cohen označil správu za „znepokojujúcu“ a zdôraznil, že „v tejto štúdii nehovoríme o závažných prípadoch. Sú to ľudia, ktorí nemali vôbec zomrieť.“

Medzi pacientmi, ktorí boli hospitalizovaní s COVID-19 a ktorí prežili prvý mesiac, došlo v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov k 29 prebytočným úmrtiam na 1 000 pacientov, čo je o 50 % vyššie riziko úmrtia v porovnaní s hospitalizovanými pacientmi, ktorí prežili chrípku.

koronavírus
zdroj: TASR/AP, Bruna Prado

Al-Aly uviedol, že sa jedná o takzvaný „dlhý Covid“, ktorého účinky na zdravie jednotlivcov sa ešte len teraz začínajú skúmať. Problémy s týmto syndrómom ukazujú, že aj po prekonaní kornavírusu môže ešte dlho existovať chronické ochorenie, na ktoré je potrebná ďalšia liečba.

„Najlepším spôsobom, ako zabrániť dlhodobému Covidu, je zabrániť Covidu. Najlepším spôsobom prevencie je očkovanie,“ dodal.

Zdroje: Nature, Jerusalem Post, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá