NOVÁ ŠTÚDIA: Zmestíš sa ešte do riflí, ktoré si nosil v 21 rokoch? Ak nie, koleduješ si o cukrovku, varujú lekári

  • Ak ešte máš rifle, ktoré si nosil v 21 rokoch a nezmestíš sa do nich, riskuješ vznik cukrovky
  • Najnovšie štúdie zistili, že pri vzniku obezity ti hrozí aj diabetes typu 2
  • Keď však schudneš 10-15 % svojej telesnej hmotnosti, potlačíš jej vznik, alebo ju môžeš aj úplne odbúrať až natoľko, že nebudeš potrebovať lieky
Rifle a obezita
Rifle a obezita, Unsplash/chimi_davco, Unsplash/mykjohnson
  • Ak ešte máš rifle, ktoré si nosil v 21 rokoch a nezmestíš sa do nich, riskuješ vznik cukrovky
  • Najnovšie štúdie zistili, že pri vzniku obezity ti hrozí aj diabetes typu 2
  • Keď však schudneš 10-15 % svojej telesnej hmotnosti, potlačíš jej vznik, alebo ju môžeš aj úplne odbúrať až natoľko, že nebudeš potrebovať lieky

Ak ešte máš doma rifle, ktoré si nosil v 21 rokoch a nezmestíš sa do nich, riskuješ vznik a rozvoj cukrovky 2. typu vo svojom tele. To tvrdí jeden z popredných svetových odborníkov na túto chorobu.

Vyliečiť sa môžeš schudnutím

Roy Taylor, profesor z Newcastle University uviedol, že ak sa ľudia nezmestia do rovnako veľkých nohavíc, aké nosili v 21 rokoch, za ten čas vo svojom tele nadobudli príliš veľa tuku. Uviedol to portál The Guardian.

Profesor sa zúčastnil na výročnej konferencii Európskej asociáciu pre štúdium diabetu o rannej štúdii. Predstavil tam zistené údaje. Výskum potvrdil, že 8 z 12 ľudí dokázalo potlačiť diabetes 2. typu, keď schudli 10 až 15 % svojej telesnej hmotnosti.

Denne prijímali iba 800 kalórií

Vedci vedení tímom z Newcastlu skúmali dve skupiny pacientov. Skeny slúžili na meranie hladín tuku v pečeni a pankrease pred a po chudnutí. O štúdii píše aj portál Independent.

Skúmaní pacienti mali určenú diagnózu cukrovky 2. typu s normálnym indexom telesnej hodnoty (BMI). Keď sa im však podarilo schudnúť, hladiny tuku v pečeni a pankrease a aktivita buniek produkujúcich inzulín sa považovali za obnovené. Niektorí pacienti už vôbec nepotrebovali lieky.

zdroj: Unsplash/yunmai

The Guardian uviedol, že účastníci výskumu mali priemerný BMI 24,5 a držali diétu, ktorá zahŕňala dvojtýždňovú nízkokalorickú tekutú stravu. Obsahovala prevažne polievky a rôzne kokteily. Každý zo skúmaných pacientov tak denne prijímal iba 800 kalórií.

Portál Independent píše aj o tom, že pacienti tento výskum absolvovali štyri až šesť týždňov. Zúčastnili sa troch kôl programu, kým nestratili 10 až 15 % tuku.

Aj zdraví obézni sú ohrození

Doktor Ahmad Al-Mrabeh bol prvý autor a spoluvyšetrovateľ štúdie. Dodal, že je pozoruhodné, že v skupine skúmaných pacientov sa cukrovka v tele znížila o 67 percent.

Samostatná štúdia prezentovaná na stretnutí zistila, že u ľudí, ktorí sú zdraví, ale obézni a nemajú žiadne problémy s vysokým tlakom, krvnými tukmi, alebo cukrovkou, nie je vyššie riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Vedci pri tom porovnávali zdravých ľudí s normálnou hmotnosťou a nezistili žiaden zásadný rozdiel. Obézni ľudia však majú väčšiu pravdepodobnosť na vznik srdcového zlyhania. 

obezita
zdroj: Unsplash/AllGo - An App For Plus Size People

Autori štúdie sledovali údaje u takmer troch miliónov Francúzov. Približne. 270 000 z nich bolo obéznych najmenej päť rokov. 

Ľudia so zdravou obezitou mali o 34 % vyššie riziko srdcového zlyhania a o 33 percent vyššie riziko vzniku fibrilácie predsiení. O rizikách a začiatku tejto choroby sme už písali aj my v našom článku.

Zistenia sú predčasné

„Spravidla by mala byť veľkosť vášho pása rovnaká, ako keď ste mali 21. Ak si teraz nemôžete obliecť rovnako veľké nohavice, máte v sebe príliš veľa tuku a hrozí vám tak riziko rozvoja cukrovky typu 2, aj keď nemáte nadváhu,“ povedal Taylor pre The Guardian.

Doktorka Lucy Chambersová, ktorá štúdiu financovala, upozornila, že tieto zistenia sú predčasné, keďže úplné výsledky sa očakávajú až v budúcom roku.

Zdroje: The Guardian, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá