desktopara
mobilparallaxistro

Nová štvrť a koniec totality na Trnavskom mýte: Čo znamená Nový Istropolis pre Bratislavu?

Trnavské mýto je prakticky bratislavský Times Square. Obrovská križovatka výpadoviek na Senec je však jazvou na tvári meniaceho sa mesta, ktoré sa čoraz viac približuje západným metropolám.

S novým downtownom je Trnavské mýto prvá päsť na oko pri vjazde do centra, pre miestnych aj turistov. Aj križovatka sa však postupne mení a na mýte zostávajú už len dva monumenty totality – Nová tržnica a Istropolis, ktorý čoskoro vyrastie v novom šate – s rovnakou funkciou.

 

  • Víziou projektu Nový Istropolis je zmeniť nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť kultúry, zelene a verejných priestorov
  • Padne však pôvodný Istropolis – totalitná opacha, ktorá podčiarkuje neupravenosť najrušnejšej bratislavskej križovatky
  • Nový Istropolis od Immocap Group sľubuje zachovať kultúrne hodnoty a posunúť priestor na úroveň západnej metropoly

Monument bývalého režimu

Dom odborov na Trnavskom mýte vznikol ako kongresové a kultúrne centrum s kapacitou pre stovky ľudí. V celoštátnej súťaži presvedčivo vyhral návrh architektov Ferdinanda Končeka, Iľju Skočeka a Ľubomíra Titlu. Trvalo dlhých 25 rokov, kým ho v roku 1981 dokončili. Pôvodné plány pritom museli viackrát meniť. 

„Náš zámer sformovať nový mestský priestor sa odzrkadlil vo všetkých predchádzajúcich fázach riešenia až do umiestnenia tržnice v tomto trojuholníku. Pôvodná urbanisticko-architektonická koncepcia orientovala celý súbor čelom k mestu jeho najdôležitejšou funkčnou náplňou a výtvarným dotvorením hlavného spoločenského traktu a veľkej sály,“ opisoval Ľubomír Titl pre časopis Projekt v roku slávnostného dokončenia monumentálnej stavby.

Aj keď mal byť na stavbu Istropolisu použitý vzácny carrarský mramor, nakoniec sa pristúpilo k materiálom z Kuby. Údajný dar Fidela Castra vraj poskytol kubánsky mramor z miestnej ťažby.

Istropolis navyše slúžil ako hala pre zjazdy Komunistickej strany Slovenska – strana navyše viackrát apelovala, aby sa o budove hovorilo v prvom rade práve ako o snemovni KSS.

zdroj: TASR/Dano Veselský – Dom odborov slúžil aj pre zjazdy Komunistickej strany Slovenska.

Trnavské mýto je slovenský Balkán

Odhliadnuc od historickej hodnoty tejto stavby, Trnavské mýto je čiernou dierou, ktorej sa Bratislavčania radšej vyhýbajú. Potenciál mestskej križovatky je tak dlhé roky nevyužitý a patrí medzi najhoršie verejné priestory hlavného mesta.

A to najmä vizuálne. Funkčnej stránke Trnavského mýta nedávno pomohol nový podchod, komunikácie sú však stále na zlej úrovni. Jeden z najfrekventovanejších bodov Bratislavy lemujú kebaby, pretekajúce koše a kartóny v oknách Starej tržnice.

Projekt Nový Istropolis môže pomôcť oživeniu Trnavského mýta a rozvinúť potenciál mestskej časti. Projekt počíta s novým parkom, promenádou, fontánou či cyklotrasami. Stovky ľudí, ktorí križovatku využívajú len ako transportný bod, prilákajú sezónne trhy či iné komunitné aktivity.

zdroj: TASR/Dano Veselský – Námestie pred Istropolisom už roky nie je kultúrnym priestorom.

Trnavské mýto novým kultúrnym srdcom Bratislavy

Ideou architektov starého Istropolisu bolo formovanie komplexu tak, aby vytvoril rámec novému mestskému priestoru. Podľa expertov však nebol adaptovaný na plnohodnotné mestské kultúrne a kongresové centrum, na ktoré spĺňal predpoklady.

Niet pochýb o tom, že Istropolis je mestotvorný prvok, akými Bratislava disponuje len striedmo. Postupným chátraním a minimálnou údržbou však dospel do dnešného nelichotivého stavu, ktorý nepatrí do európskeho mesta v roku 2020.

Nový projekt môže Istropolisu tieto ambície opäť prinavrátiť spolu s modernou multifunkčnou kultúrno-spoločenskou sálou, ktorú hlavné mesto potrebuje. Viacero podujatí naraz, od konferencií po koncerty svetových hviezd, môžu zmeniť oblasť Trnavského mýta na pulzujúce srdce bratislavskej kultúrnej scény.

zdroj: Immocap Group – Kultúru Nového Istropolisu bude sprevádzať overený dizajn holandského ateliéru KCAP a ich partnerského štúdia Cityförster. 
zdroj: Immocap Group – Súčasťou budovania komunity Nového Istropolisu sú aj parky a množstvo zelene.

Nič podobné nevzniklo už 30 rokov

„Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a sme hrdí, že môžeme predstaviť projekt, ktorý zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch. Naša vízia mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov,“ povedal Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap.

Návrh realizácie Nového Istropolisu priniesla spoločnosť Immocap v spolupráci s renomovaným holandským ateliérom KCAP a ich partnerským štúdiom Cityförster.

Najmä štúdio KCAP je osvedčené tvorbou zaujímavých projektov po celom svete od Singapuru po Amsterdam. Súčasťou rozhodnutia boli viaceré štúdie, workshopy, audity či dokonca eventové agentúry, ktoré budú Nový Istropolis využívať z organizačného hľadiska.

V Bratislave podobný kultúrno-spoločenský priestor nevznikol už 30 rokov. Moderné kongresové haly môžu hlavné mesto vrátiť na mapu kongresovej turistiky a ponúknuť atraktívne priestory v centre mesta organizátorom a promotérom kultúrnych akcií. Podľa návrhu by pritom malo byť možné zorganizovať až tri rôzne podujatia naraz.

Moderné prvky a množstvo zelene sú prísľubom, že v Bratislave môže vyrásť ďalší moderný verejný priestor na úrovni západných krajín. 

zdroj: Immocap Group – Charakteristické prvky pôvodného Istropolisu prenesené do 21. storočia.
zdroj: Immocap Group – Nový Istropolis premení zabudnuté námestie na nový kultúrny priestor.

Istropolis žije naďalej

K zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie v priestore Istropolisu sa Immocap zaviazal pri akvizícii v roku 2017. Návrh realizácie nasvedčuje, že sa konceptu skutočne držal a mesto má nádej, že Istropolis nebude nasledovať smutný osud sladkých rečí a trpkého výsledku.

„K súčasnej vízii projekt dospel po analýze a podrobných konzultáciách s organizátormi kultúrno-spoločenských podujatí, realizácii overovacích štúdií a auditov, návšteve referenčných projektov v zahraničí a uskutočnení medzinárodnej architektonickej súťaže s účasťou 7 ateliérov, ktoré sa v urbanizme a architektúre radia k svetovej špičke a majú bohaté skúsenosti s pretváraním nefunkčných mestských zón na nové dominanty plné života,“ vysvetľuje Immocap.

Starý Istropolis bude najbližších niekoľko rokov fungovať aj naďalej. Rokovania o jeho náhrade sú zatiaľ len vo fáze investičného zámeru.

zdroj: Immocap Group – Nový Istropolis zvládne až 3 kultúrne podujatia naraz.
zdroj: Immocap – Nový Istropolis sa stane významným mestotvorným prvkom.

Vízia z roku 1956 v Bratislave zostane navždy

Kapacita až 3 000 miest na sedenie, rezidencia, kancelárie či hotel. Nový Istropolis môže vytvoriť nový verejný priestor a transformovať súčasný Dom odborov na moderné kultúrno-spoločenské centrum. Zachová pritom odkaz trojice architektov, no prispôsobí ho pre potreby európskej metropoly.

Bratislava získa nové kultúrne srdce s potenciálom stať sa moderným kongresovým a hlavne kultúrnym centrom Bratislavy. A to s myšlienkami na minulosť – už na terajších vizualizáciách vidno fontánu, lampy, stožiare či ikonický svetlíkový strop, ktoré charakterizujú súčasnú stavbu.

Immocap tiež zdôrazňuje, že použité budú aj biely mramor či nápadité umelecké diela, aké v Istropolise vidíme aj dnes. Bratislava tak o nič neprichádza.

Nový Istropolis tak bude pokračovať vo vízii architektov z roku 1956. Realizácia stavby je naplánovaná na prelome rokov 2020 a 2023 a finálnu podobu by sme mali uvidieť v roku 2025.

zdroj: Immocap Group – Fontána, zeleň a mobilita. Tri kľúčové slová priestoru pred Novým Istropolisom.
zdroj: Immocap Group – Nový Istropolis má potenciál byť ďalším úspešným príkladom, ktorý pôvodnú architektúru posunie na level hodný hlavného mesta.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá