Nová „super-Zem“ na dosah ruky: Objav exoplanéty vzbudzuje nádeje na mimozemský život
- Len 20 svetelných rokov od Zeme
- Je šesťkrát väčšia ako naša Zem
- Nachádza sa v zóne vhodnej na život
- Môže na nej existovať tekutá voda

- Len 20 svetelných rokov od Zeme
- Je šesťkrát väčšia ako naša Zem
- Nachádza sa v zóne vhodnej na život
- Môže na nej existovať tekutá voda
Predstav si, že len 20 svetelných rokov od našej Slnečnej sústavy sa nachádza hviezda, okolo ktorej krúži planéta, na ktorej by mohol existovať život. Astronómovia práve potvrdili jej existenciu a ich objav vzbudzuje veľké očakávania.
Tento objav predstavuje významný míľnik v našom hľadaní mimozemského života, pretože ide o jednu z najbližších exoplanét s potenciálom na život. V kozmickom meradle je táto vzdialenosť skutočne malá a dáva nám jedinečnú príležitosť na detailné pozorovanie a výskum. Informuje o tom webový portál sciencealert.
Nová super-Zem na dosah ruky
Planéta s označením HD 20794 d je približne šesťkrát hmotnejšia ako naša Zem. Krúži okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku a nachádza sa v takzvanej obývateľnej zóne. To znamená, že vzdialenosť od jej hviezdy umožňuje existenciu tekutej vody na povrchu.
Práve voda je kľúčovou ingredienciou na vznik a udržanie života, ako ho poznáme. Pre astronómov je práve prítomnosť tekutej vody jedným z najdôležitejších ukazovateľov pri hodnotení potenciálu planéty na život. Každý takýto objav preto vzbudzuje významný záujem v celej vedeckej komunite.
„Keď sme potvrdili existenciu tejto planéty, pocítil som obrovskú radosť,“ hovorí astrofyzik Michael Cretignier z Oxfordskej univerzity. Zároveň to prinieslo úľavu, pretože pôvodný signál bol na hranici detekčných možností spektrografu.
Vtedy bolo ťažké s istotou určiť, či je signál skutočný. Vzrušujúce je, že jej blízkosť k nám dáva nádej na získanie jej obrazu pomocou budúcich vesmírnych misií. Cretignier a jeho tím museli vykonať množstvo pozorovaní a meraní pomocou prístroja ESPRESSO Európskeho južného observatória, aby potvrdili svoj objav.
Sľubná hviezda s tajomnou planétou
Materská hviezda HD 20794 d predstavuje sľubný cieľ na hľadanie obývateľných svetov. Je to žltý trpaslík podobný nášmu Slnku, ale o niečo menší a starší. Nachádza sa v stabilnom období svojho života, keď v jej jadre prebieha fúzia vodíka. Existuje už dosť dlho na to, aby sa prípadné obiehajúce planéty stabilizovali. Táto stabilita materskej hviezdy vytvára priaznivé podmienky na prípadný vznik a vývoj života na okolitých planétach.
Prvý významný objav prišiel v roku 2011, keď astronómovia oznámili nález troch exoplanét obiehajúcich okolo tejto hviezdy. Zlom nastal v roku 2022, keď Cretignier spozoroval slabé, pravidelné kolísanie v spektre hviezdy. Toto kolísanie mohlo byť spôsobené gravitačným pôsobením ďalšej planéty. Použitím nového prístroja ESPRESSO, ktorý je nástupcom pôvodného prístroja HARPS, sa podarilo získať presnejšie merania a potvrdiť existenciu štvrtej planéty v tomto systéme.
Nádejné vlastnosti i prekážky na život
Vedci zistili, že HD 20794 d má minimálne 5,82-násobok hmotnosti Zeme a jej polomer je 1,7 až 2,1-krát väčší ako zemský. Jedna obežná dráha jej trvá 648 dní a časť z nej vedie práve cez obývateľnú zónu hviezdy.
Tieto parametre robia z planéty mimoriadne zaujímavý objekt pre ďalší výskum, pretože sa svojimi vlastnosťami podobá takzvaným super-Zemiam, ktoré astronómovia považujú za jedny z najsľubnejších kandidátov na hostenie života mimo našej Slnečnej sústavy.
Existujú však určité komplikácie. Dráha planéty je eliptická, čo znamená, že len časť jej orbity prechádza obývateľnou zónou. V najvzdialenejšom bode sa dostáva príliš ďaleko od hviezdy, kde by voda zamrzla.
Vedci zatiaľ nepoznajú presný polomer planéty, čo im bráni vypočítať jej hustotu. Tento údaj by prezradil jej zloženie. Ak je menšia, môže ísť o skalnú super-Zem. Ak je väčšia, mohla by byť plynným mini-Neptúnom, čo by výrazne ovplyvnilo možnosti existencie života.
„Hoci mojou hlavnou úlohou je objavovať tieto neznáme svety,“ hovorí Cretignier, „teraz sa veľmi teším na to, čo nám o tejto novoobjavenej planéte povedia ďalší vedci. Najmä preto, že patrí medzi najbližšie analógy Zeme, aké poznáme, a má takú zaujímavú obežnú dráhu.“
Publikácia v prestížnom časopise
Výskum bol publikovaný v odbornom časopise Astronomy & Astrophysics a otvára nové možnosti na štúdium potenciálne obývateľných svetov v našom kozmickom susedstve. Tento objav nie je len ďalším prírastkom do katalógu známych exoplanét, ale predstavuje významný krok v našom úsilí nájsť planéty podobné Zemi. Blízkosť tejto planéty k našej Slnečnej sústave z nej robí mimoriadne cenný objekt pre budúci výskum.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: aanda, sciencealert