Nové centrum Bratislavy v Petržalke. Legendárne priestory ožijú, takto bude vyzerať výsledok

  • Premena Bratislavy pokračuje, okrem nových mestských štvrtí sa obnovuje aj legendárny Sad Janka Kráľa
  • K tomu patrí aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Divadla Aréna, ktoré sa má vizuálne vrátiť do roku 1939
  • Delikátnu obnovu zverilo mesto do rúk profesionálom. Rekonštrukcia by mala byť dokončená už budúci rok
Revitalizacia brehov Dunaja v Bratislave
TASR/Martin Baumann / Pavel Neubauer
  • Premena Bratislavy pokračuje, okrem nových mestských štvrtí sa obnovuje aj legendárny Sad Janka Kráľa
  • K tomu patrí aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Divadla Aréna, ktoré sa má vizuálne vrátiť do roku 1939
  • Delikátnu obnovu zverilo mesto do rúk profesionálom. Rekonštrukcia by mala byť dokončená už budúci rok

Sad Janka Kráľa je jedným z najvýznamnejších parkov v Bratislave a zároveň najstarší verejný park v Európe, ktorý s obľubou denne využíva množstvo Bratislavčanov bez ohľadu na vek.

V rámci mestského priestoru v sebe Sad Janka Kráľa perfektne kombinuje dva prírodné prvky – vodu a zeleň. Dlhé roky sa však menil len pomaly a keďže posledná výrazná revitalizácia parku prebehla v roku 2006, časťami už chátral.

Preto sa veľa ľudí teší, že práve v týchto dňoch prebieha jeho významná obnova – vymieňajú sa lavičky, mobiliár, ale rekonštrukciou prechádza aj blízke Divadlo Aréna.

Sad Janka Kráľa
zdroj: Facebook Bratislavy – V Sade Janka Kráľa sa okrem nových lavičiek nachádzajú aj smetné koše, ktoré sú vysoké tak, aby ich mohli používať aj hendikepovaní ľudia.

Obnovy sa dočkalo aj veľkolepé divadlo

V Sade Janka Kráľa sa nachádza aj jedno z najstarších divadiel v Bratislave – Divadlo Aréna. To sa po vyše 30 rokoch dočká kompletnej rekonštrukcie, ktorá sa začala už vo februári 2022. Cieľom je vyriešiť zúfalý technický stav interiéru aj exteriéru, ktorý už nespĺňa normy, vrátane zníženia energetickej náročnosti.

Podľa plánu by sa budova divadla mala vizuálne vrátiť do obdobia roku 1939. Obnovená bude aj historická vodná veža, ktorá rozšíri ponuku kultúrnych priestorov v areáli. Zväčšením protipožiarnych okien a schodiska vznikne terasa, na ktorej bude v budúcnosti vybudovaná nová kaviareň s panoramatickým výhľadom na Bratislavu a nábrežie Dunaja.

Divadlo Aréna je národnou kultúrnou pamiatkou, na rekonštrukciu dohliada pamiatkový úrad a na zhotovenie prác sa hľadala firma schopná zvládnuť delikátnu obnovu. Stavba bola nakoniec odovzdaná firme Metrostav, ktorá má za sebou hneď niekoľko významných stavieb.

Divadlo Aréna
zdroj: TASR/Pavel Neubauer – Divadlo Aréna by sa rekoštrukciou malo vizuálne vrýtiť do podoby z roku 1939.
Navštívil ho takmer 1 milión divákov

Divadlo Aréna bolo založené v roku 1828 na petržalskom brehu Dunaja. Pôvodná stavba slúžila ako otvorený amfiteáter, ktorý pripomínal arénu – z toho bol odvodený aj názov divadla.

Nová podoba budovy s uzavretým javiskom bola postavená v roku 1898. Na jej doskách účinkovalo množstvo významných rakúskych, maďarských či nemeckých divadelných spoločností.

Za svoju existenciu sa v divadle uviedlo vyše 3 500 podujatí s návštevnosťou viac ako 700 000 divákov, od roku 2002 sa tu zrealizovalo skoro 100 divadelných premiér. Aktuálnym riaditeľom je herec Juraj Kukura.

Metrostav
zdroj: Metrostav – Podľa plánu by sa budova divadla mala vizuálne vrátiť do obdobia roku 1939.

Obnova zatiaľ postupuje nadmieru dobre

V priebehu tohto roka boli úspešne dokončené všetky naplánované búracie a zemné práce, spolu s obnovou areálového vodovodu a kanalizácie.

Nasledovať budú práce na obnove strechy, spolu s budovaním nových oceľových a železobetónových konštrukcií. Po reštaurátorských úpravách sa vo finále zhotoviteľ Metrostav pustí do vylepšovania interiéru, vrátane zväčšenia javiskového priestoru.

Kompletné dokončenie rekonštrukčných prác sa plánuje na druhú polovicu roku 2023. Metrostav nepredpokladá žiadne zdržania, jedine, že by nastala nejaká neočakávaná významná udalosť.

Staré historické stavby sa rekonštruujú možno raz za storočie – je preto kľúčové, aby sa rekonštrukcia spravila citlivo a budove dodala značnú dávku odolnosti voči zubu času. Že sa o rekonštrukciu stará Metrostav, ktorý má s takýmito projektmi dlhé skúsenosti, je tak dobrou správou.

zdroj: Metrostav – Výsledkom obnovy interiéru bude aj zväčšenie javiskovej plochy divadla.
Firma, ktorá zhotovuje celospoločensky významné projekty

Koncern Metrostav sa oproti väčšine stavebných firiem odlišuje schopnosťou realizovať masívne a komplikované projekty – mosty, vodné diela či tunelové komplexy, pričom sa sústredí na projekty s celospoločenským významom, ktoré treba inovatívne podchytiť.

To dokázala už viackrát, ako napríklad pri stavbe novej autobusovej stanice Nivy, spolupráce na pražskom metre či cestnými tunelmi v Helsinkách. Skúsenosti majú aj s transformovaním bratislavských brownfieldov na vydarené rezidenčné štvrte.

Metrostav sa špecializuje aj na používanie rôznych inovatívnych technických riešení a zavádzanie nových technológií. Napríklad pri náročnom premosťovaní nórskych fjordov použili aj lode.

Metrostav
zdroj: Metrostav – Firma premostila nórske fjordy aj pomocou lodí.

 

Spoločnosť má skúsenosti aj s rekonštrukciami významných historických budov, ako napríklad s Priemyselným palácom v Prahe či dokonca ikonickým Národným múzeom na vrchole Václavského námestia.

Veľkolepá stavba si prechádzala rekonštrukciou takmer 5 rokov a išlo o prvú zásadnú rekonštrukciu po 120 rokoch. Budova je vysoká takmer 70 metrov, obsahuje 235 miestností a len káble dosiahli celkovú dĺžku 1 300 kilometrov.

medium_extra_large_p6gq8gonsd6fdhry650p_b111a27419

Práca spoločnosti na takom citlivom projekte, akým je Divadlo Aréna, znamená, že zamestnanci Metrostavu majú príležitosť pracovať na projektoch, ktoré zveľaďujú život celému Slovensku. Nejde tak o bežné rádové výstavby, ale o projekty, ktoré dennodenne slúžia státisícom Slovákov. Voľné pracovné miesta →

Priemyselna veza
zdroj: Metrostav – Pri oddelovaní veže od zbytku Priemyselného paláca v Prahe bol použitý žeriav LTM 1350 s nosnosťou 350 ton.

Nová gastroprevádzka aj lepšie osvetlenie

Vítanou zmenou prejde aj osvetlenie Sadu Janka Kráľa. Všetky doterajšie lampy budú nahradené LED svietidlami. To prinesie nielen kvalitnejšie osvetlenie chodníkov, ale tým, že nebudú oproti starým lampám zbytočne svietiť hore, znížia aj stres zelene v noci. Bezpečnosť v parku okrem lepšej viditeľnosti zvýšia aj ďalšie kamery a ich napojenie na mestskú políciu.

Mesto sa púšťa aj do práce na zlepšení okolia pamätníka Daniela Tupého. Pôvodný asfalt a betón bude nahradený bezbariérovým parčíkom s citlivou výsadbou, novým osvetlením a mobiliárom. V rámci vizualizácie bude tvoriť pamätník obetiam extrémizmu vďaka zámerne sa križujúcim novým chodníkom dominantnú pozíciu v parku.

V centre Sadu Janka Kráľa vznikne zo starej schátranej budovy pôvodnej cukrárne moderná gastroprevádzka, ktorá bude svoju ponuku meniť počas dňa. V severnej časti zariadenia už fungujú zrekonštruované bezbariérové verejné toalety a určitý priestor bude vyhradený aj pre BKIS. Úpravou prejdú fontána aj amfiteáter v blízkosti budovy.

Nový život bratislavskej periférie

Divadlo Aréna nikdy nebolo najlukratívnejšou stavbou v meste, no čoskoro má skutočný potenciál sa ňou stať. Petržalské nábrežie Dunaja totiž čakajú veľké zmeny – tou najzvučnejšou je napríklad projekt Nové Lido, ktorý si zaumienil rozšíriť centrum Bratislavy až do Petržalky, a to dokonca vďaka novému pešiemu mostu cez Dunaj.

Priamo pred Divadlom Aréna už začína svoju tretiu sezónu pláž na Tyršovom nábreží, ktorú mesto každým rokom vylepšuje. Rekonštrukciou prešla aj párty loď a reštaurácia Sundeck v tesnom susedstve.

Pre petržalské nábrežie sa tak črtá veľmi zaujímavá budúcnosť, kde sa začínajú konečne spájať kľúčové časti puzzle a Divadlo Aréna patrí medzi tie najdôležitejšie, Sadu Janka Kráľa totiž chýbala destinácia, teda dôvod, prečo tam ísť a stráviť tam čas – okrem toho sa len prejsť.

Realizácia obnovy divadla Metrostavom je však dôvodom na radosť. Rekonštrukcia budove vdýchne nový život a s ním sa oživí aj obrovský verejný priestor, ktorý roky postupne zomieral. Dá sa tak predpovedať, že Sad Janka Kráľa a Divadlo Aréna začnú vďaka citlivej rekonštrukcii zohrávať zásadnú rolu v životoch Bratislavčanov.

Zdroje: Bratislava.sk, Reality.trend, uzemnyplan.sk, Bratislava FB, Bratislavsky kraj, YIMBA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá