Nové hojdačky na hraniciach USA a Mexika majú ľudí spájať. Vytvorili ich americkí dizajnéri

  • Hojdačky sa v utorok objavili na hraniciach v Novom Mexiku
  • Ľudia ich mohli využívať 30 minút
  • Podľa autorov myšlienky je dôležité, aby sa ľudia spájali
Flickr (Mexicko-USA hranice, Anthony Albright)
Flickr (Mexicko-USA hranice, Anthony Albright)
  • Hojdačky sa v utorok objavili na hraniciach v Novom Mexiku
  • Ľudia ich mohli využívať 30 minút
  • Podľa autorov myšlienky je dôležité, aby sa ľudia spájali

Na nové hojdačky, ktoré pribudli na mexicko-americkej hranici upozornil včera portál abc news. Hojdačky pribudli v štáte Nové Mexiko v Sunland Parku v pondelok ráno. Mesto delí od južných susedov vysoké oplotenie, ktoré má imigrantom zabrániť dostať sa do štátov.  Otázky týkajúce sa imigrantov sa v Amerike vyhrocujú v podstate už od zvolenie Donalda Trumpa, ktorý sa vyjadril, že medzi USA a Mexikom postaví vysoký múr. Odvtedy sa ľudia začali deliť na tých, ktorí podporujú jeho antimigračné opatrenia a takých, ktorým jeho praktiky prídu nehumánne a príliš drastické.

Za originálnymi hojdačkami stoja profesorka interiérového dizajnu zo Štátnej univerzity v San Jose Virginia San Fratello a Ronald Rael, architekt z Barkeley univerzity v Californii. „Deti hovorili, aká je to zábava a opakovali: ‚znova, znova‘. Bola som veľmi šťastná, že som sa stretla s nimi aj s ich matkami pri tak veselej a pozitívnej príležitosti,“ povedala.

View this post on Instagram

One of the most incredible experiences of my and @vasfsf’s career bringing to life the conceptual drawings of the Teetertotter Wall from 2009 in an event filled with joy, excitement, and togetherness at the borderwall. The wall became a literal fulcrum for U.S. – Mexico relations and children and adults were connected in meaningful ways on both sides with the recognition that the actions that take place on one side have a direct consequence on the other side. Amazing thanks to everyone who made this event possible like Omar Rios @colectivo.chopeke for collaborating with us, the guys at Taller Herrería in #CiudadJuarez for their fine craftsmanship, @anateresafernandez for encouragement and support, and everyone who showed up on both sides including the beautiful families from Colonia Anapra, and @kerrydoyle2010, @kateggreen , @ersela_kripa , @stphn_mllr , @wakawaffles, @chris_inabox and many others (you know who you are). #raelsanfratello #borderwallasarchitecture

A post shared by Ronald Rael (@rrael) on

Na nápade začali dizajnéri pracovať ešte v roku 2009 a vyrobené sú z odľahčenej ocele, vďaka ktorej je ľahké ich nainštalovať a upevniť hocikde. Hojdačky mohli deti aj dospelí na hranici v pondelok využiť na 30 minút. Fratello priznáva, že pri inštalácii boli spočiatku nervózni, no nervozita opadla veľmi rýchlo, keď uvideli, ako sa im podarilo ľudí aj deti spojiť a potešiť. Myšlienkou hojdačiek je ukázať ľuďom, ako radostné je stretnúť sa. Hoci tu hranice stoja, aby ľudí rozdeľovali, podľa autorov by sa mali skôr spájať. Je dôležité, aby sa rodiny a ich deti cítili bezpečne na oboch stranách hranice.

Aj napriek tomu, že inštalácia hojdačiek bola v tomto prípade iba provizórna, autori dúfajú, že sa im podarí v projekte pokračovať. Na hraniciach by chceli inštalovať viac takýchto hojdačiek a dostať by sa chceli aj do iných štátov.

Zdroj: abc news, BBC, Instagram rrael

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech