Nové informácie o výbuchu auta českej rodiny v Chorvátsku: Chlapca usmrtil granát, vinia otca

  • Pri výbuchu auta neďaleko Obrovacu zomrelo dieťa a dve ženy skončili v nemocnici
  • Tragédia zasiahla rodinu z Českej republiky
  • Z tragédie vinia otca
colnica Chorvátsko
Colnica - Tragédia v Chorvátsku: Pri výbuchu zahynulo dieťa z Českej republiky TASR/STA
  • Pri výbuchu auta neďaleko Obrovacu zomrelo dieťa a dve ženy skončili v nemocnici
  • Tragédia zasiahla rodinu z Českej republiky
  • Z tragédie vinia otca

Ako sme nedávno informovali, na chorvátskych cestách zasiahla rodinu z Českej republiky tragédia. Pri výbuchu automobilu zahynulo dieťa a ďalšie dve ženy boli prevezené do nemocnice. Tragédia sa stala v stredu 19. júna okolo 18:00 hod. neďaleko obce Bilišane, blízko mesta Obrovac.

Podľa prvotných informácií denníka Zadarski  zastavila rodina auto kvôli poruche. Následne došlo k výbuchu, ktorý si vyžiadal život dieťaťa a zranenia ďalších dvoch osôb. Dnes ale došlo pri informáciách o tragédii k posunu. TASR podľa portálu chorvátskeho denníka Jutarnji list informuje o tom, že chlapca z Českej republiky zabil granát.

Prípad postúpia Česku

V prípade výbuchu granátu pritom bude trestné oznámenie na 46-ročného Čecha postúpené Českej republike, oznámila v piatok prokuratúra v Zadare. Bude sa ním zaoberať Česká republika, keďže všetci účastníci tragédie sú občanmi krajiny s trvalým pobytom v ČR. Trestné konanie má byť ľahšie a ekonomickejšie uskutočniteľné pred tamojšími súdnymi orgánmi.

Obeťou bol syn podozrivého. Jeho otca obvinili zo závažného zločinu proti všeobecnej bezpečnosti a ohrozenia života a majetku nebezpečným konaním alebo prostriedkami, spresnila prokuratúra. Čecha viní chorvátska polícia z toho, že pri vstupe do označeného nebezpečného priestoru vojenského cvičiska v oblasti Kninu nerešpektoval viditeľné varovné upozornenia v chorvátskom i anglickom jazyku. Naopak, spolu s dieťaťom do tohto priestoru zámerne a ľahkovážne vstúpil a dovolil dieťaťu, aby so sebou vzalo nájdené výbušné zariadenie, ktoré následne podozrivý Čech osobne umiestnil do svojho vozidla, píše Jutarnji.

S granátom sa odfotil

Chorvátska televízna stanica RTL Televizija informovala, že sa 46-ročný muž dokonca so spomenutým granátom odfotografoval. Hneď po tom zastavil vozidlo, ktoré malo mať poruchu. Dieťa počas toho údajne granát vybralo z auta, zariadenie sa aktivovalo a pri výbuchu prišiel o život deväťročný chlapec, kým dve ženy utrpeli ťažšie a jeden muž ľahšie zranenia.

Chorvátska armáda využíva vojenské cvičisko „Josip Markič“ (známejšie pod názvom „Crvena zemlja“, t. j. červená zem) na výcvik, pričom tam platia najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. Je napríklad úplne zakázané vstupovať do tohto priestoru. Vojaci po každom cvičení terén vyčistia, napriek tomu sa však môže stať, že tam niektoré nebezpečné predmety zostanú.

„Domnievam sa, že by sme sa všetci mali držať zdravého rozumu, a zdravý rozum hovorí – keď vidíte niečo nebezpečné, nebudete sa toho dotýkať,“ podotkol šibenicko-kninský župan Marko Jelič, ktorý sa zároveň vyslovil proti uzatvoreniu tohto cvičiska v dôsledku incidentu.

Televízna stanica RTL priniesla aj vyjadrenie zdroja blízkeho dotknutej českej rodiny pre české médiá, podľa ktorého dieťa údajne granát našlo v kríkoch, chcelo ho ukázať ostatným a kým sa k nim približovalo, granát explodoval, uzatvára denník.

Zdroje: TASR, Denník Zadarski

Najnovšie videá

Trendové videá