Nové Mesto opraví lanovku na Kamzík. Projekt môže úplne pochovať legendárnu reštauráciu

  • Rekonštrukcia by mala začať v polovici septembra s rozpočtom 130-tisíc eur
  • Mesto chce lanovku vyhlásiť za technickú pamiatku
  • Skelet známej reštaurácie Snežienka pravdepodobne zbúra
Lanovka Železná studienka TASR
Lanovka Železná studienka TASR
  • Rekonštrukcia by mala začať v polovici septembra s rozpočtom 130-tisíc eur
  • Mesto chce lanovku vyhlásiť za technickú pamiatku
  • Skelet známej reštaurácie Snežienka pravdepodobne zbúra

Lanovka na Kamzík sa postupom času stala pre Bratislavčanov legendou, ktorá po dlhom čase nefunkčnosti začala opäť svoju prevádzku v roku 2005. Tento rok sa mestská časť Nové Mesto rozhodla, že lanovka prejde rekonštrukciou, včera o tom informovala TASR.

Okrem toho sa Nové Mesto usiluje aj o zaradenie objektu medzi technické pamiatky. Aj napriek tomu, že lanovka je celkovo v dobrom stave, sú to určité problémy, ktoré musí mesto počas rekonštrukcie vyriešiť. So začatím prác sa predbežne uvažuje v polovici septembra. Na rekonštrukciu strechy hornej stanice má mestská časť vyčlenených 100-tisíc eur, na opravy porúch dolnej stanice 30-tisíc eur.

„Samotné technické zariadenia sú v riadnom funkčnom prevádzkovom stave, keďže ako vyhradené technické zariadenie podlieha lanovka prísnym predpisom. Problémy nám robia stavby, lávky, schodiská, ktoré sú degradované hlavne po estetickej stránke,“ uviedol pre TASR hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Jednou z hlavných otázok rekonštrukcie je železobetónový nosný skelet bývalej reštaurácie Snežienka, ktorý s lanovkou susedí.

zdroj: Lanovka Železná studienka TASR

Snežienku chceli zachrániť

Budova kedysi patrila medzi najvyhľadávanejšie miesta v meste a patrí medzi tradičné podniky spojené nielen s gastronómiou, ale aj turizmom. V roku 2006 ju do vlastníctva získala spoločnosť Snowdrop, s.r.o., ktorá tu vtedy chcela stavať hotel. Zámer jej nevyšiel, pretože by predstavoval priveľký zásah do prostredia, a tak sa budova opäť vrátila do správy Nového Mesta.

V roku 2016 dokonca vznikla na Facebooku stránka, ktorá bojuje za zachovanie reštaurácie. O asanácii projektu sa pritom podľa informácií stránky začalo uvažovať už pred 3 rokmi. Asanácia bola jedným z návrhov riešenia havarijného stavu objektu, ktorý predložil  Ing. Róbert Molnár ešte pred 3 rokmi. Lanová dráha spadá do správy EKO-podniku VPS, ktorá vtedy celý proces hlasovania o osude Snežienky odložila, aby tak mohli zastupitelia mestskej časti zvážiť možné dôsledky.

Gepostet von Zachráňme Snežienku am Donnerstag, 2. Februar 2017

Osud objektu je stále nejasný

Nedávny statický posudok potvrdil havarijný stav skeletu, avšak mestská časť sa ešte presne nerozhodla, čo s objektom urobí.

„Za najjednoduchšie riešenie zamedzenia ďalšej devastácie objektu možno považovať, paradoxne, jeho úplné odstránenie. Ale aj samotná asanácia by stála nemalé peniaze a nemusela by priniesť revitalizáciu lokality,“ poznamenal Tettinger.

Nové Mesto chce s definitívnym rozhodnutím počkať, kým bude aspoň koncepčne vyjasnené budúce stvárnenie lokality a výzor objektu. Súťaž urbanisticko-architektonická návrhov a jej víťazi nakoniec ukážu jasnejšie smerovanie projektu.

„Finišujú práce na príprave súťažných podmienok tak, aby mohla byť súťaž čo najskôr vyhlásená. Mestská časť očakáva, že na jeseň získa viacero, možno aj úplne odlišných návrhov na revitalizáciu lokality a nahradenie súčasného neutešeného stavu novou víziou,“ podotkol Tettinger

zdroj: Lanovka Železná studienka TASR

Lanovka nebude premávať

Počas rekonštrukčných prác nebude lanovka podľa vedenia mestskej časti v prevádzke. Zatiaľ nie je celkom isté, ako dlho bude jej výluka trvať, keďže stále nie sú známe všetky návrhy a dĺžka trvania prác vzíde spolu so zhotoviteľom z verejného obstarávania.

Zdroj: TASR, Facebook Zachráňme Snežienku

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech