Nové občianske preukazy bez fotky neprídu Slovákom načas. Úrady ich nestíhajú vydávať

  • Ministerstvo vnútra nestihne doručiť špeciálne občianske preukazy včas
  • Uprednostniť musí iné dokumenty
Ilustračné foto
Ilustračné foto, TASR/Pavol Zachar
  • Ministerstvo vnútra nestihne doručiť špeciálne občianske preukazy včas
  • Uprednostniť musí iné dokumenty

Nové občianske preukazy pre deti a dôchodcov budú meškať, píše TASR. Podľa informácií úrady vybavujú viacero iných dokumentov, a tak na tento typ občianskych preukazov „nezostáva čas“. 

Nové občianske preukazy bez podoby tváre majú totiž nahrádzať kartičky poistenca.

Ako pre TASR uviedlo ministerstvo vnútra, na jednotlivých úradoch pribudlo viacero žiadostí, medzi ktoré spadajú cestové pasy, výmeny občianskych preukazov, ale aj staré ružové vodičské preukazy. Tie musí úrad uprednostniť, nakoľko v prípade ružových vodičských preukazov ide o platnosť len do konca tohto roka.

Z uvedeného vyplýva, že rezort vnútra nestihne doručiť občianske preukazy pre deti a seniorov v lehote do konca roka, a tak doručenie predĺži. „Bude treba celkovo vydať elektronické doklady pre približne 800-tisíc občanov do 15 rokov a pre 300-tisíc občanov starších ako 65 rokov. Doposiaľ sa ich vyrobilo a zaslalo 568-tisíc,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Občiansky preukaz bez podoby tváre slúži ako identifikačný prostriedok pre elektronické služby verejnej správy, napríklad na prihlasovanie do systému elektronického zdravotníctva eZdravie v ambulancii lekára či v lekárni.

Nemožno ho používať ako doklad totožnosti či cestovný doklad. Vizuálne je podobný s dokladmi vydávanými pred decembrom 2022, neobsahuje však niektoré identifikačné údaje – fotografiu, podpis ani údaj o trvalom pobyte.

Tento typ občianskeho preukazu bez podoby tváre sa vydáva už pri narodení dieťaťa. Ďalej taktiež pri získaní slovenského občianstva, je to tak už od roku 2021.

Doklady doručuje Slovenská pošta. V prípade nezastihnutia adresáta v mieste trvalého bydliska si doklad možno prevziať na pošte. Preukaz neprevzatý v odbernej lehote si možno osobne prebrať na oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru podľa miesta trvalého pobytu.

„Slúži ako identifikačná karta pre elektronické služby verejnej správy. Napríklad aj pre umožnenie prístupu k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky občana v prípade elektronického zdravotníctva. Nahrádza kartičku zdravotnej poisťovne,“ povedal Neumann.

Občiansky preukaz bez fotografie je platný len do vydania občianskeho preukazu s fotografiou.

Slováci pracujúci v zahraničí sa môžu poradiť o dôchodkoch

Poistenci a poberatelia dávok sociálneho poistenia, ktorí pracujú alebo pracovali v Rakúsku, Nemecku, ale aj na Slovensku budú mať príležitosť diskutovať o dôchodkoch. V priestoroch pobočky Sociálnej poisťovne (SP) v Banskej Bystrici sa od 7. do 9. novembra uskutočnia poradenské dni o dôchodkoch. V piatok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

„Pre poistencov, ktorí pracujú alebo pracovali na Slovensku aj v Rakúsku a/alebo v Nemecku a radi by zistili podrobnejšie informácie o svojich dôchodkových nárokoch, tak budú na jednom mieste k dispozícii odborníci zo Sociálnej poisťovne, rakúskej Pensionsversicherungsanstalt a nemeckej Deutsche Rentenversicherung,“ priblížil Kontúr.

Poradenstvo poskytuje SP v spolupráci so zahraničnými partnermi bezplatne. Klientom odporúča zarezervovať si termín a priniesť doklady o poistení a občiansky preukaz alebo cestovný pas. Prednosť budú mať vopred objednaní klienti.

Poradenské dni budú rozdelené na dve časti. Slovensko-nemecký poradenský deň bude v utorok (7.11.) od 10.00 do 17.00 h a v stredu (8.11.) od 9.00 do 16.00 h. Slovensko-rakúsky poradenský deň sa bude konať vo štvrtok (9.11.) od 9.00 do 12.00 h a od 13.00 do 15.30 h.

Špecialisti pre oblasť dôchodkového poistenia z týchto krajín budú odpovedať na otázky poistencov a pomôžu im pri riešení dôchodkových záležitostí.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá