Nové odporúčanie pre zaočkovaných ľudí: Na cestovanie si počkajú, stretávanie vnútri bez rúšok je v poriadku

  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo nové odporúčanie pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní
  • Zaočkovaní budú môcť a za určitých okolností bezpečne navštíviť iných očkovaných ľudí a aj malé skupinky neočkovaných osôb
  • Plne očkovaní jedinci by mali naďalej na verejnosti dodržiavať základné opatrenia
  • Cestovanie sa naďalej neodporúča
Vakcíny repirátory
TASR/AP, Boris Grdanoski, Ronald Zak
  • Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo nové odporúčanie pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní
  • Zaočkovaní budú môcť a za určitých okolností bezpečne navštíviť iných očkovaných ľudí a aj malé skupinky neočkovaných osôb
  • Plne očkovaní jedinci by mali naďalej na verejnosti dodržiavať základné opatrenia
  • Cestovanie sa naďalej neodporúča

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo nové odporúčanie pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní. To znamená zaočkovaní oboma dávkami pri všetkých vakcínach okrem Johnson&Johnson, kde stačí jedna dávka vakcíny. CDC tak vníma ľudí, ktorým prešli dva týždne po druhej dávke vakcín Moderna a Pfizer alebo dva týždne po jednej dávke vakcíny Johnson & Johnson.

Zvrat v prípade smrti nakazeného juhoafrickým variantom: Pacient ho v skutočnosti nemal, v laboratóriu došlo k chybe

Každý sa chce vrátiť ku každodenným činnostiam 

CNN informuje, že zaočkovaní jedinci budú môcť za určitých okolností bezpečne navštíviť iných očkovaných ľudí a aj malé skupinky neočkovaných osôb.

„Rovnako ako vy, aj ja chcem mať možnosť vrátiť sa ku každodenným činnostiam, ktoré budú zahŕňať priateľov, rodinu a komunity,“ uviedla riaditeľka CDC Dr. Rochelle Walensky na tlačovej konferencii, informuje CNN. Walensky uviedla, že stále musíme dbať na ochranu zdravia a ľudí počas návratu ku každodenným činnostiam. „Čím viac ľudí bude očkovaných, tým sa zníži úroveň infekcie koronavírusu v komunitách.“

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

Pribúdajúce štúdie preukazujú, že očkovanie pomáha zastaviť aj prenos koronavírusu. Zatiaľ ale z istotou nevedia, ako dlho trvá ochrana poskytnutá vakcínami.

Návštevy sú povolené, cestovanie nie 

Plne zaočkovaní ľudia podľa CDC môžu navštevovať iných zaočkovaných ľudí a to bez potreby rúšok a sociálneho dištancu. Ďalej môžu navštevovať bez rúšok aj ľudí z jednej domácnosti, ktorí očkovaní neboli ak je u nich nízke riziko vážneho ochorenia. Walensky uviedla, že teraz budú môcť starí rodičia konečne vidieť svoje vnúčatá, ak žijú v lokálnej blízkosti.

 CDC stále neodporúča cestovanie a tvrdí, že by sa mu ľudia mali vyhnúť, pokiaľ je to možné a hlavne ak niekto z neočkovaných v domácnosti patrí do rizikovej skupiny. „Cestovanie zvyšuje vašu šancu na nákazu a šírenie koronavírusu. Odložte cestu a zostaňte doma, aby ste chránili seba a ostatných pred COVID-19,“ cituje CDC USA Today.

Ale aj ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní, musia v mnohých prípadoch prijať preventívne opatrenia. Odporúčania hovoria, že je potrebné nosiť rúško a dodržiavať odstup od neočkovaných ľudí, ktorí patria do rizikových skupín, alebo aj v prípade, že člen ich rodiny patrí k rizikovej skupine.

Na verejnosti naďalej rúško 

Pri návšteve neočkovaných osôb pochádzajúcich z viacerých domácností treba stále používať rúško a odstup. Plne očkovaní jedinci by mali naďalej na verejnosti dodržiavať základné opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu. Napríklad nosenie dobre priliehajúceho rúška, dodržiavanie odstupu, vyhýbanie sa veľkým skupinám ľudí, časté umývanie rúk alebo aj prípadné testovanie na koronavírus, ak sa cítia chorí.

zdroj: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

Odporúčanie tvrdí, že riziko nákazy pri spoločenských aktivitách, ako je návšteva reštaurácie alebo fitness centra, je u plne očkovaných menšie. Naďalej by však mali prijímať preventívne opatrenia, ktoré by toto riziko znižovali, pretože čím viac nezaočkovaných osôb sa tam nachádza, tým bude riziko stúpať.

Walensky varovala, že stále je zaočkovaná len malá časť obyvateľstva a stále je v USA vysoká úroveň vírusu v krajine. „Držme spolu. Stále majte nasadené dobre priliehajúce rúško a podniknite ďalšie opatrenia v oblasti verejného zdravia, o ktorých vieme, že pomáhajú zastaviť šírenie tohto vírusu,“ dodala Walensky.

Zdroje: CNN, USA Today, CDC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech