Nové zistenia o koronavíruse: V tele nakazených sa tvoria krvné zrazeniny. V USA museli chorému amputovať nohu

  • Amerických doktorov prekvapili zistenia, ktoré hovoria o tom, že veľa pacientov má po tele krvné zrazeniny
  • Tie sa v tele vyskytujú len ako mikroskopické časti, spôsobujú značné problémy
  • Niektorým pacientom museli byť dokonca amputované končatiny
BeFunky-collage
Foto: Unsplash
  • Amerických doktorov prekvapili zistenia, ktoré hovoria o tom, že veľa pacientov má po tele krvné zrazeniny
  • Tie sa v tele vyskytujú len ako mikroskopické časti, spôsobujú značné problémy
  • Niektorým pacientom museli byť dokonca amputované končatiny

Nové zistenia o koronavíruse vyvolávajú ďalšiu vlnu otázok. V amerických nemocniciach začali pozorovať trend tvorenia krvných zrazenín.

Dokonca sa niektorí lekári domnievajú, že práve tieto mikroskopické krvné zrazeniny môžu mať za následok infarkty alebo poruchy obličiek či srdca. Podľa amerického The Washington Post bolo v nemocnici v Atlante nájdených približne 40% ľudí s koronavírusom, ktorým boli identifikované v tele malé krvné zrazeniny.

Tieto zrazeniny môžu byť odpoveďou na to, prečo zomierajú tehotné ženy na infarkt alebo na náhle úmrtia, ktoré sme mohli vidieť ešte v čínskych uliciach.

Bizarné prípady

V niektorých prípadoch došlo dokonca k amputáciám končatín. Napríklad hercovi Nickovi Corderemu, ktorému museli amputovať nohu. Krvné zrazeniny sa dostávajú aj do pľúc chorých.

Niektorí doktori pre Washington Post povedali, že sú to bizarné prípady, ktoré sa vymykajú školským učebniciam a neboli na ne trénovaní. 

Lekár z Pensylvanskej univerzity hovorí, že tieto krvné zrazeniny sa u pacientov s COVID-19 vyskytujú dokonca častejšie ako u ľudí s rakovinou. 

Príznakov je viac

Stále viac pacientov či ľudí v domácej karanténe, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus, sa sťažuje na stratu čuchu a chuti. Je ich tak veľa, že podľa britskej BBC môže ísť o ďalší príznak pravdepodobného nakazenia sa koronavírusom.

Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia lekári z mnohých krajín vrátane Veľkej Británie, Spojených štátov, Nemecka či Južnej Kórey.

Podľa BBC na jednej strane nejde o nič prekvapivé, keďže anosmia je častým sprievodným javom aj pri bežných vírusových ochoreniach.

Až dve tretiny

Na druhej strane platí, že každý, kto v dnešných dňoch začne zrazu pociťovať stratu čuchu a chuti, by mal zbystriť pozornosť a minimálne si nariadiť domácu karanténu.

Podľa americkej komory otorinolaryngológov by bolo určite vhodné ľudí, ktorí sa sťažujú na náhlu stratu čuchu a chuti, podrobovať testom na koronavírus. Nemeckí špecialisti upozorňujú, že stratu čuchu a chuti pociťujú až dve tretiny ľudí s pozitívnymi testami na koronavírus.

Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom podľa BBC naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.

Zdroje: The Washington post, BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech