Novodobý Nostradamus predpovedal víťaza 9 amerických volieb. Odhaľuje, kto má väčšie šance teraz
- Útok na Kursk označil Litchmann za jeden z najbrilantnejších manévrov v modernej vojenskej histórii
- Oficiálnu predikciu sa chystá zverejniť po zjazde demokratov na konci augusta
- Útok na Kursk označil Litchmann za jeden z najbrilantnejších manévrov v modernej vojenskej histórii
- Oficiálnu predikciu sa chystá zverejniť po zjazde demokratov na konci augusta
Meno Nostradamus je asi známe prakticky každému. Nepovieme nič nové, keď spomenieme, že išlo o francúzskeho astrológa 16. storočia, ktorý síce mal lekársku prax, avšak preslávil sa rôznymi predikciami a mnohé z nich sa splnili, vďaka čomu si ho zavolala Katarína Medicejská, kráľovná manželka francúzskeho Henricha II., aby ukázal horoskopy jej detí, píše Britannica.
Na druhej strane meno Allan Lichtman už pravdepodobne väčšina čitateľov týchto riadkov poznať nebude, a to napriek tomu, že je známy pod prezývkou „moderný Nostradamus“.
Portál The Economic Times vysvetľuje, že toto označenie si vyslúžil po tom, čo správne predpovedal víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách v roku 2016, ale najmä víťaza ďalších ôsmich prezidentských volieb v USA. Práve tento dnes 77-ročný americký historik sa v uplynulých dňoch vyjadril aj k blížiacim sa mimoriadne očakávaným novembrovým voľbám o kreslo v Bielom dome.
Ofenzíva Ukrajiny môže Harrisovej pomôcť, tvrdí
Renomovaný portál Newsweek podotýka, že Lichtman verí, že pokračujúca ofenzíva Ukrajiny na ruské územie by mohla pre Kamalu Harrisovú predstavovať výhodu a zlepšiť jej šance v novembrovom boji proti republikánovi Donaldovi Trumpovi.
Vo videu zverejnenom na svojom kanáli YouTube v stredu Lichtman opísal prekvapivý ukrajinský vpád do Kurska ako „jeden z najbrilantnejších manévrov v modernej vojenskej histórii“ a uviedol, že by to mohlo zmeniť „kľúč zahraničného/vojenského úspechu“ v prospech Harrisovej.
Zahraničný, respektíve vojenský úspech, definovaný Lichtmanom ako tým, či úradujúca administratíva dosiahla „veľký úspech v zahraničných alebo vojenských záležitostiach“, je jedným z „kľúčov“, ktoré tvoria jeho vzorec pre prezidentské voľby. Model vyvinutý v roku 1981 sa opiera o 13 pravdivých/nepravdivých otázok. Keď je pravdivých osem alebo viac z týchto „kľúčov“, predpokladá sa, že úradujúca strana voľby vyhrá.
Ndtv dopĺňa, že kľúče posudzujú rôzne faktory, vrátane ekonomickej výkonnosti, sociálnej stability a dominantnej charizmy. Prostredníctvom starostlivej analýzy historických údajov od éry bývalého prezidenta USA Abrahama Lincolna vytvoril Lichtman prediktívny model, ktorý presahuje konvenčné metódy.
Útok na Kursk je mimoriadne významný
Lichtman označil zahraničný, respektíve vojenský úspech za jeden z „najvratkejších“ kľúčov pre Harrisovú vzhľadom na skutočnosť, že vojna sa doteraz viedla takmer výlučne na ukrajinskom území. Poznamenal, že celkový „úspech“ ukrajinskej operácie sa zatiaľ zmerať nedá, ale povedal, že nálet v Kursku má potenciál byť „udalosťou, ktorá zmení hru“ (gamechangerom).
Lichtman povedal, že obrat v konflikte u našich východných susedov sa pravdepodobne dobre odrazí na renomé terajšej viceprezidentky, a to aj napriek tomu, že USA nemajú v regióne žiadnych vlastných vojakov. Lichtman dodal, že by sa to dalo stále považovať za úspech Bidena a nepriamo aj Harrisovej, berúc do úvahy, že USA „sú kritickým elementom podporujúcim ukrajinské úsilie“. „Bez pomoci USA by k invázii do Kurska nikdy nedošlo. Bez toho, aby Biden zostavil koalíciu Západu, by Putin dobyl Ukrajinu veľmi, veľmi rýchlo,“ zdôraznil Lichtman.
Od začiatku náletu 6. augusta ukrajinské sily pokračujú v postupe ďalej na ruské územie, pričom zajali stovky vojakov a podľa Kyjeva ovládli až 74 osád. Callum Fraser, výskumný pracovník v oblasti ruskej a euroázijskej bezpečnosti, pre Newsweek povedal, že hoci invázia viedla k „šokovej vlne paniky“ v juhovýchodných regiónoch Ruska to, čo Ukrajina doteraz dobyla, „nie je významná časť územia, ba ani mimoriadne cenná“.
Lichtman vyhlásil, že svoju oficiálnu predpoveď pre novembrový boj o Biely dom plánuje zverejniť po zjazde demokratov na konci augusta.
Zdroje: Ndtv, The Economic Times, Newsweek, Britannica