Novozískané dáta vyrážajú dych: Viac ako sto miliónov ľudí je len krok od katastrofy

  • Výskumníci vychádzali zo 116 krajín sveta
  • Jednou z najzasiahnutejších krajín je Česká republika
tankovanie, benzínka, potraviny
Pre narastajúce ceny energií hrozí, že extrémnej chudobe prepadne viac ako 140 miliónov obyvateľov našej planéty, Facebook/Dopravný servis Orava, Unsplash/Wassim Chouak
  • Výskumníci vychádzali zo 116 krajín sveta
  • Jednou z najzasiahnutejších krajín je Česká republika

Vojna na Ukrajine, ktorá už čoskoro vstúpi do druhého roka svojho trvania, priniesla nielen obrovské a nezmyselné škody na životoch. Podľa The New York Times len na strane Ruska už o život prišlo asi 200-tisíc ľudí, ale má aj značné a ďalekosiahle hospodárske dopady, ktoré každodenne pociťujú v podstate všetci občania európskeho kontinentu.

Rastúce ceny potravín, pohonných hmôt či energií sú problémom, ktorému čelí bežný človek už niekoľko mesiacov. A práve prudký nárast cien energií je podľa najnovšej štúdie s názvom Burden of the global energy price crisis on households, ktorá vyšla v časopise Nature Energy, faktorom, ktorý môže viac ako 140 miliónov obyvateľov našej planéty vrhnúť do energetickej chudoby. 

Zahrnutých 116 krajín sveta

Portál Wionews vysvetľuje, že keďže Rusko je hlavným vývozcom ropy (12,3 percenta celosvetových dodávok v roku 2021) a zemného plynu (23,6 percenta), európske krajiny závislé od dovozu ropy a zemného plynu z tohto štátu čelia bezprecedentnému nedostatku paliva.

CNN píše, že výskumníci z Holandska, Spojeného kráľovstva, Číny a Spojených štátov modelovali dopady zvýšených cien energií v 116 krajinách a zistili, že výdavky domácností sa v priemere zvýšili až o 4,8 %, keďže ceny uhlia a zemného plynu prudko vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu.

Britský The Guardian dodáva, že najnovšia štúdia modelovala vplyv vyšších cien energií na výdavky 201 skupín, ktoré predstavujú rôzne úrovne výdavkov, v 116 krajinách, ktoré pokrývajú 87,4 % svetovej populácie. Výsledky ukazujú, že ďalších 78 – 141 miliónov ľudí na celom svete by sa mohlo dostať do extrémnej chudoby.

V krajinách s nízkymi príjmami sa v správe uvádza, že chudobnejšie domácnosti, ktoré už čelia vážnemu nedostatku potravín, sú vystavené väčšiemu riziku chudoby v dôsledku vyšších nákladov na energiu.

Domácnosti v krajinách s vyššími príjmami tiež pocítili vplyv rastúcich cien energií, avšak je pravdepodobnejšie, že ich budú schopné financovať zo svojich domácich rozpočtov, píše sa v štúdii.

„Vysoké ceny energií zasiahli financie domácností dvoma spôsobmi: zvýšenie cien palív priamo zvyšuje účty domácností za energiu, zatiaľ čo energetické vstupy potrebné na výrobu tovarov a služieb tlačia nahor aj ceny týchto produktov a najmä potravín, čo domácnosti ovplyvňuje nepriamo. Nedostupné náklady na energiu a iné potreby privedú zraniteľné obyvateľstvo do energetickej chudoby a dokonca do extrémnej chudoby.“

„Táto bezprecedentná globálna energetická kríza nám pripomína, že energetický systém, ktorý sa vo veľkej miere spolieha na fosílne palivá, zvyšuje riziká energetickej bezpečnosti, ako aj urýchľuje zmenu klímy,“ vysvetlila Yuli Shanová, profesorka z University of Birmingham.

Medzi najzasiahnutejšími krajinami je aj Česko

Táto štúdia bola vypracovaná pre Svetové ekonomické fórum v Davose, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac. V nej bolo uvedené, že prudko stúpajúce ceny energií a potravín môžu trvať počas ďalších dvoch rokov.

Energetická kríza viedla k výzvam, aby štáty postupovali rýchlejšie v budovaní obnoviteľných zdrojov energie, zatiaľ čo vlády sa obrátili na znečisťujúce palivá, ako je uhlie, aby zabezpečili bezpečnosť dodávok energie.

Portál First Post zdôrazňuje, že niektoré krajiny sú vystavené problémom s energiami viac ako iné. Napríklad náklady na energie v Estónsku, Poľsku a susednom Česku sú nad svetovým priemerom, a to najmä preto, že tieto krajiny sa viac spoliehajú na energeticky náročné odvetvia.

Zdroje: Statista, The New York Times, Nature Energy, CNN, The Guardian, Wionews, First Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá