Nový americký sen: Roboty majú  produkovať peniaze a ľudia dostanú plat bez práce

  • Roboty prevezmú stovky miliónov pracovných miest
  • Univerzálny príjem pre všetkých má chrániť ľudí pred chudobou a podporiť ich vo vlastnom podnikaní
  • Nový kandidát na prezidenta USA to má zaujímavo premyslené
Andrew Yang
  • Roboty prevezmú stovky miliónov pracovných miest
  • Univerzálny príjem pre všetkých má chrániť ľudí pred chudobou a podporiť ich vo vlastnom podnikaní
  • Nový kandidát na prezidenta USA to má zaujímavo premyslené

Američanom svitá na lepšie časy. Blížia sa voľby 2020 a politici sľubujú krásne veci. Podnikateľ a rodený Newyorčan Andrew Yang si ale nový americký sen dokáže aj matematicky odôvodniť. Stane sa teda realitou?

Kandidát do Bieleho domu Andrew Yang chce pre všetkých občanov vo veku 18-64 rokov zaviesť univerzálny základný príjem ako ochranu príjmu pred automatizáciou.

Zdá sa, že študovaný právnik Yang, vie o čom hovorí. Je totiž zakladateľom spoločnosti Venture for America, neziskovej organizácie, ktorá pomáha podnikateľom vytvárať pracovné miesta. V minulosti bol generálnym riaditeľom vzdelávacieho podniku Manhattan Prep. Demokrat. Nárast automatizácie a umelej inteligencie čoskoro zruší desiatky až stovky miliónov pracovných miest. Takýto počet ľudí nemožno jednoducho premiestniť zo dňa na deň do iných sektorov. Budú odsúdení k chudobe a to bez vlastného pričinenia a viacmenej aj bez možnosti riešenia svojej situácie.

Aby sa zabránilo rozšírenej masovej nezamestnanosti, navrhuje všetkým Američanom mesačne posielať na účet 1 000 dolárov. Yang to nazýva „dividenda za slobodu“.  Suma 1 000 dolárov podľa neho človeku postačí akurát na prežitie, takže nemá motivovať ľudí zostávať bez práce. Keďže zamestnať sa bude popri automatizácii stále ťažšie, tento prídavok má ľudí oslobodiť od každodenného strachu o prežitie a dať im priestor pre budovanie vlastného podnikania. Vysvetlil to Yang pre CNBC na fóre CLSA Investors Forum v Hongkongu.

Mesačný príspevok od štátu by podľa odhadov z The Roosevelt Institute tiež prospel ekonomike tým, že posilní kúpnu silu spotrebiteľov.

„Až tretine amerických zamestnancov hrozí v nasledujúcich 12 rokoch trvalá nezamestnanosť kvôli príchodu nových technológií. Musíme urýchliť zmeny v americkej spoločnosti aj vláde, aby sme tento prechod dokázali zvládnuť,“ uviedol Akiko Fujita pre CNBC na fóre v Hongkongu.

Kritici tvrdia, že univerzálny základný príjem pravdepodobne povedie k nafukovaniu štátnych deficitov.

Yang to má ale premyslené. Robot predsa za prácu nedostane plat a práve tieto peniaze majú ísť občanom, ktorým roboty prácu zoberú. V praxi to má vyzerať ako nová 10 percentná daň pre firmy, ktoré profitujú z automatizácie. Roboty podľa Yanga vygenerujú nové príjmy vo výške 800 miliárd dolárov. To by malo pokryt náklady na prežitie obyčajných smrteľníkov.

Podľa štúdie McKinsey Global Institute z decembra 2017 má do roku 2030 až 75 miliónov pracovníkov na celom svete pre automatizáciu zmeniť pracovnú pozíciu a 400 miliónov pracovných miest môže byť úplne zrušených. McKinsey Global Institute  analyzoval 46 krajín, ktoré zahŕňajú 90 percent globálneho hrubého domáceho produktu a stredné tempo nasadzovania automatizácie.

Ohrozenie praocvných miest je vážny problém. Yang sa domnieva, že aj vďaka tomu Donald Trump vyhral voľby. V čase keď krajina automatizovala štyri milióny pracovných miest v oblasti výroby v štátoch ako Michigan, Wisconsin a Pennsylvania. Trump sľuboval návrat pracovných miest do USA, a to mu pomohlo do Bieleho domu.

Prídavok, áno alebo nie? Faktom je, že keď ostanú milióny ľudí dlhodobo bez peňazí, rýchlo vzrastie kriminalita. Ako funguje rozsiahla chudoba, vidíme napr. v Afrike.

Niektorí odborníci tvrdia, že automatizácia prinesie aj nové pracovné miesta pre ľudí, pôjde však predovšetkým o programovanie a správu robotov. To sa ale naučí každý a už vôbec nie tak rýchlo.

Za myšlienku univerzálneho prijmu pre všetkých sa v nedávnej minulosti vyslovili aj Elon Musk a Mark Zuckerberg.

Zdroj: CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech