Nový Aston Martin V12 nemá čelné sklo a jeho cena mnohých naozaj zaskočí

  • Špecializovaná divízia Aston Martin Q vyvinula nový V 12 Speedster, ktorý je skutočným unikátom
  • Strechu ani čelné sklo na ňom nehľadaj
astonmartin.com
  • Špecializovaná divízia Aston Martin Q vyvinula nový V 12 Speedster, ktorý je skutočným unikátom
  • Strechu ani čelné sklo na ňom nehľadaj

V poslednej dobe sa v automobilovom svete rozmohol určitý trend. Výrobcovia exkluzívnych automobilov predstavujú vozidlá Speedster. Po Ferrari a McLaren prichádza rad aj na automobilku Aston Martin, ktorá svetu predstavila fenomenályn V12 Speedster. Exkluzivtu podčiarkuje aj fakt, že svetlo sveta uzrie len 88 kópií. V 12 vzniklo vďaka spolupráci inžinierov z Gaydonu a oddelenia personalizácie Q od Astona Martina.

zdroj: Aston Martin

Tento model už na prvý pohľad zaujme tým, že jednoducho nemá čelné sklo. Výrobca pritom zdôrazňuje, že pri navrhovaní nových modelov sa obyčajne snaží čo najviac hľadieť do budúcnosti, ale v prípade modelu V12 Speedster bral inšpiráciu aj z minulosti a historického dizajnu. Dizajnéri viac ako rok čerpali nápady z kultových modelov DBR1 alebo DB3S.

zdroj: Aston Martin

Tento projekt s označením V12 bol pre Britov taký dôležitý, že sa rozhodli umiestniť Speedster V12 na úplne novú platformu. Jedinečne tvarované telo je bez skla, strechy a má jemné výčnelky za vodičom a spolujazdcom. Auto je vyrobené hlavne z uhlíkových vlákien. Zadná časť je pokrytá sofistikovaným difúzorom, ktorý je skromne vyplnený centrálne umiestnenými špičkami výfuku z nehrdzavejúcej ocele.

Sofistikovane je riešený aj interiér modelu. Vodič a spolujazdec sú od seba oddelení pevnou tyčou zabudovanou v karosérii. Aj tu dominujú uhlíkové vlákna, ale voľným okom je viditeľný aj brúsený hliník, koža, chróm a všadeprítomné červené pruhy.

zdroj: Aston Martin

Aston Martin v tomto prípade stavil všetky karty na motor s objemom 5,2 litra. Výkon predstavuje 515 kW (700 k) a 753 Nm, k dispozícii je 8-stupňová prevodovka. Zaujímavosťou je, že ani pri pohľade na takéto parametre, nejde o 4×4. 

Aby človek mohol využiť celý potenciál vozidla, je lepšie si nasadiť prilbu, pretože V12 Speedster dosahuje stovku za 3,5 sekundy a dokáže zrýchliť až na 300 km/h . Aston Martin už začal na tento limitovaný model príjmať objednávky. K majiteľom by sa mali prvé vozidlá dostať v prvom štvrťroku 2021. A cena? Potrebné je si nachystať viac ako 850-tisíc eur.

Zdroj: astonmartin.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech