Nový bar v centre Bratislavy prináša originálny koncept aj vlastný seriál

  • Štvorica filmárov sa pustila do gastro podnikania v srdci hlavného mesta
  • Vytvorili umelecký bar, ktorý má dať priestor a slobodu začínajúcim umelcom
  • V máji začnú priamo v bare natáčať vlastný seriál, ktorý bude dostupný online
Bohéma
Bohéma
  • Štvorica filmárov sa pustila do gastro podnikania v srdci hlavného mesta
  • Vytvorili umelecký bar, ktorý má dať priestor a slobodu začínajúcim umelcom
  • V máji začnú priamo v bare natáčať vlastný seriál, ktorý bude dostupný online

Čomu ste sa venovali pred Bohémou a ako vznikol nápad na takýto umelecký bar?

Roman: Sme spolužiaci z VŠMU a naše kamarátstvo sa prehlbovalo hlavne kreativitou, spoločnými záujmami o film, kultúrou a umením, až sme si povedali, že si chceme založiť niečo spolu. Naším prvým spoločným podnikaním bola kreatívna agentúra, ktorú sme založili na konci štúdia a začali sme spolupracovať na rôznych projektoch.

Utvrdilo nás to v tom, že spolu chceme pracovať aj naďalej, pretože náš štýl, akým vnímame veci, je veľmi podobný. Dospelo to k myšlienke vytvorenia vlastného sitkomu, ten v úplne inej forme fungoval už predtým na škole v divadle Lab. Náš kamarát herec Tomáš Pokorný vystupoval v divadelnej hre Obrazy zo života Bohémy. Na základe predlohy tejto hry aj mnohých iných s námetom bohémy sme sa rozhodli urobiť niečo zasadené v modernom svete a modernou formou, z toho vzišiel nápad na online sitkom.

Kde plánujete sitkom natáčať, pôjde o hraný projekt, alebo bude mať aj dokumentárne prvky?

Viktor: Seriál budeme natáčať tu v bare Bohéma, aj preto sme hľadali takéto priestory. Bude to taká mokudráma, teda polovičná fikcia, ktorá má ale pôsobiť autenticky a postavená bude na reálnych príbehoch z baru. Doslova pôjde o obrazy zo života bohémy, z jej fungovania, ale aj zo zakladania, ako sme to celé dávali dokopy a čo všetko spolu zažívame.

Roman: Pôvodne sme bar ani nechceli, hľadali sme priestory, kde by sme mohli natáčať, k podnikaniu v gastronómii sme sa teda dostali cez našu ambíciu urobiť seriál. Sme umelci, ktorí majú bar a nie je to bar, čo sa hrá na umenie.

Čo je pre vás momentálne prioritou, je to skôr seriál alebo vedenie baru?

Martin: Za mňa je to teraz na 100 % bar, odhlasovali sme, že ho budem mať na starosti a beriem to ako svoju povinnosť. Teraz nemám čas venovať sa niečomu inému, hoci mi to chýba a rád by som robil aj niečo kreatívnejšie. Viem však, že v prvom rade musíme naplno rozbehnúť podnik.

Roman: Zo všetkého najprv musíme vyriešiť fungovanie baru a vytvoriť si pevné zázemie, ale už smerujeme k tomu, že začneme točiť. Potom dôjde k takému druhému otvoreniu Bohémy a ľudia pochopia, že sme v prvom rade filmári.

Máte už aj stanovený termín začiatku natáčania?

Roman: Áno, bude to niekedy v máji. Máme pripravenú kopu nových vecí, chceme začať naplno tvoriť a budeme sa púšťať aj do kontroverznejších tém.

Martin: Od 1. mája by sme tiež chceli spustiť bar aj na dennú prevádzku, urobiť vonku terasu, otvoriť galériu a bistro Žravka vedľa nás. Keď sa nám toto všetko podarí rozbehnúť, verím že Bohéma už bude mať svoju finálnu verziu a môžeme začať točiť.

Spomínali ste kontroverznejšie témy, čo presne tým myslíte?

Viktor: Niekto a niečo tu v tomto bare zomrie. Zlé umenie, zlé nápady a možno niekto doslovne.

Kde si ľudia budú môcť pozrieť seriál?

Roman: Bude to streamovacia služba, vytvoríme vlastný online kanál prepojený sociálnymi sieťami, kde si nás ľudia budú môcť nájsť a pozrieť. Celé to vyvrcholí celovečerným filmom, ktorý spravíme asi o rok a uverejníme ho na našej stránke.

Kedy ste vedeli, že je ten správny čas otvoriť si bar?

Martin: Predtým, než sme bar otvorili, sme si robili veľký prieskum podnikov, aké v meste máme. Dá sa povedať, že už 2 roky pred otvorením sme hľadali vhodné priestory.

Roman: Hľadali sme bar, v ktorom by sme sa cítili dobre, ktorý by odzrkadľoval náš charakter a zistili sme, že pre nás tu taký nie je. V jednom momente sme sa zastavili a nevedeli sme, kam ísť v piatok na pivo. Podniky v centre nám prestali sedieť do vtedajšej nálady a tá energia, ktorú sme chceli vytvoriť aj tu, bola roztrieštená, nemali sme vlastné miesto. Bohému sme potom skladali z častí svojich obľúbených podnikov a všetko sme sa to snažili nejako dať dokopy.

Čo ste nakoniec poskladali?

Roman: Vytvorili sme artup, má to byť slobodné miesto, kde sa umelci môžu vyjadrovať bez hraníc, samozrejme, musí to mať určitú kvalitu. Zameriavame sa hlavne na začínajúcich umelcov, ktorí nemajú priestor, môžu u nás nájsť zázemie a na konci dňa si posedieť pri pivku či drinku. Základná premisa je sloboda. Máme pocit, že v súčasnosti je veľmi dôležité nastaviť zrkadlo bez predsudkov.

Nájdu si tu niečo svoje aj neumelci?

Viktor: Fanúšikovia umenia určite, svojím spôsobo má umenie rád každý. Napríklad film a hudbu milujú všetci.

Aké typy a formy umenia chcete prezentovať?

Martin: Nerobíme medzi tým rozdiely, máme tu obrazy, galériu, bude sa tu natáčať film, organizujeme koncerty a hudobné večery, priestor dostáva aj č literatúra, bývajú u nás vystúpenia, čítačky aj krsty kníh. Chystá sa divadlo.

Prečo ste sa rozhodli pre tieto priestory, prečo Námestie SNP?

Martin: Tak ako väčšina našich nápadov, vzniklo to pri poháriku. Išli sme sem  vo februári minulého roku na pivo, vtedy tu ešte bol klub IXEL, pokecali so vtedajšími majiteľmi a dohodli sme sa. Hneď sme videli, že tento priestor má potenciál. Predtým sme našli asi 15 rôznych miest, kde mala byť Bohéma, ale vždy sa nakoniec niečo pokazilo. Tu to ale vyšlo, videli sme ochotných ľudí, ktorí cítili našu energiu a nadšenie.

Nachádzate sa v srdci Bratislavy a okolo seba máte veľa podnikov a barov, ako vnímate konkurenciu?

Martin: Neveríme na konkurenciu. Myslím si, že dobrého veľa neškodí, ak sa človek bojí konkurencie a trpí tým, zjavne nerobí niečo dobre.

Roman: Aj v iných mestách sa nachádza veľa barov na jednom mieste. Sme radi, že Námestie SNP žije a prekvitá a ľudia si môžu vybrať, kam chcú ísť. Nikto nie je my a druhá taká istá Bohéma tu už nebude.

Ako ste riešili dizajn Bohémy?

Roman: Uvedomovali sme si, že nie sme najlepší v interiérovom dizajne a hľadali sme ľudí, ktorí sa do toho vyznajú lepšie. Našli sme Kristiána Franka, ten dokázal skĺbiť našu víziu do ucelenej dramaturgie. Teraz už je priestor na improvizáciu, ale základný dizajn manuál bol nastavený. Baví nás tu tiež mať aj vystavené obrazy od rôznych umelcov, teraz vystavujeme napríklad Matúša Maťátka či Mišku Chmeličkovú, tá sem doniesla tématiku Twin Peaks a obrazy sa neustále menia. V dizajne vyznávame eklektizmus, ktorý môže pôsobiť chaoticky, ale ako bar a nás to dokonale vystihuje.

Ako ľudia reagujú na koncept Bohémy?

Martin: Väčšinou to chápu, niektorí prídu hneď práve za umením, iní za atmosférou. Ešte sme ani nerozbehli marketing a ľudia k nám už chodia. Rastieme veľmi organicky.

Ako dokáže takýto podnik v centre Bratislavy prežiť?

Martin: S gastrom sme nemali veľké skúsenosti. Niekedy stačí mať zdravý úsudok a čo to sme sa naučili aj na vlastných chybách. No tých chýb je dosť, ale v tom je dokonalosť.

Roman: Treba to robiť so srdcom a naplno, potom sa to vyladí samo. Je to taký náš flow.

Čo chystáte do budúcna?

Martin: Budeme predávať zmrzlinu a to dokonca aj alkoholovú. Vedľa nás sa otvorí aj streetfood Žravka. Chceme, aby tu bola taká kompletná občianska vybavenosť. Keď ľudia prídu, budú sa môcť zabaviť, vypiť si, aj sa najesť. Sme súčasťou Iniciatívy živého námestia a plánujeme mať sedenie aj vonku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech