Nový COVID automat: V čiernej fáze ostávajú už len dva okresy. Vytúžené uvoľňovanie opatrení však stále neprichádza

 • Zdá sa, že sme si to cez veľkú noc nepokazili
 • Takmer celé Slovensko sa nachádza v bordovej fáze, na uvoľňovanie si musíme ešte chvíľu počkať
COVID automat
MZSR
 • Zdá sa, že sme si to cez veľkú noc nepokazili
 • Takmer celé Slovensko sa nachádza v bordovej fáze, na uvoľňovanie si musíme ešte chvíľu počkať

Pandemická situácia sa zlepšuje, ubúda počet infikovaných, rovnako ako aj počet úmrtí. Podľa nového COVID automatu platného od budúceho pondelka sú len dva okresy sa nachádzajú v čiernej fáze, a to Kysucké Nové Mesto a Poprad. Ako celok sme však stále v čiernej farbe. Ak si udržíme priaznivý status počas celého nasledujúceho týždňa, 19. apríla môže nastať zmena pravidiel COVID automatu.

„Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla,“ informuje o aktuálnej epidemickej situácii rezort zdravotníctva.

Takmer všetky ukazovatele majú pozitívny trend

Do tretieho stupňa varovania sa od budúceho týždňa zaradí 36 okresov, v druhom stupni bude 39 okresov. Takmer všetky pravidelne sledované ukazovatele majú za posledný týždeň pozitívny trend, až na priemerný počet úmrtí. Kým minulý týždeň bol priemer denných úmrtí 71, ich počet stúpol na 81. Reprodukčné číslo zostalo na rovnakej úrovni. Naďalej pokračuje pozvoľný pokles nových pozitívnych prípadov, aktuálne je ich denný počet na úrovni približne z konca októbra. Počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň klesá od konca februára, informuje SITA.

Očkovanie pokračuje podľa rezortu plynule. Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí. V 74-percentách zariadení sociálnych služieb je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách. Do konca apríla by malo na Slovensko prísť 292 500 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, 80 400 dávok od Moderny, 200-tisíc od Astra Zenecy a koncom apríla aj 26 400 dávok od Johnson & Johnson. Očakávanú dodávku vakcíny Sputnik V ministerstvo opäť nezverejnilo.

V bordovej fáze varovania by sa najväčšie zmeny týkali otváraní konkrétnych druhov podnikov či pobytu v prírode.

 • Rúška a respirátory by ostali naďalej povinné v interiéri aj exteriéri.

 • Pohyb v prírode s negatívnym testom by bol možný aj mimo okresu.

 • Otvorili by sa ďalšie ročníky škôl, vysoké školy by pokračovali v dištančnej výučbe.

 • Povolené by boli aj bohoslužby, obmedzené na 1 osobu na 15 metrov štvorcových.

 • Oslavy, svadby, kary, wellness, fitnesscentrá a aquaparky ostanú naďalej zakázané.

 • Otvoriť by sa mohli aj plavárne, maximálne pre 6 osôb.

 • Otvorili by sa aj obchody a služby, s platnými prísnymi hygienickými pravidlami.

 • Otvorili by sa aj múzeá, galérie a ubytovacie zariadenia, reštaurácie by však ostali zatvorené.

 • Práca z domu by už nebola povinná, ostane však odporúčaná.

štatistiky covid
zdroj: korona.gov.sk
 

Kolektívna imunita na dosah

Európska únia (EÚ) má na dosah dosiahnutie „dostatočnej kolektívnej imunity“ proti koronavírusu do konca júna. Európska komisia dávnejšie uviedla, že chce do konca tohtoročného leta zaočkovať aspoň 70 % dospelej populácie EÚ. Zrýchlenie výroby vakcín počas druhého štvrťroka by však mohlo spôsobiť, že sa tento cieľ podarí splniť omnoho skôr, informuje SITA.

Do členských štátov EÚ dosiaľ distribuovali asi 107 miliónov dávok. V priebehu apríla až júna by si mala európska dvadsaťsedmička rozdeliť ďalších 360 miliónov.

„Veríme, že na základe toho budeme mať dostatok dávok vakcíny, aby sme dosiahli náš veľmi dôležitý cieľ, ktorým je zaočkovanie asi 70 % dospelej populácie. To by nás dostalo do situácie, keď budeme mať dostatočnú kolektívnu imunitu v boji proti vírusu,“ uviedol hovorca komisie Stefan De Keersmaecker. Dodal však, že kľúčové budú rýchle dodávky vakcín a vakcinačné kampane v jednotlivých štátoch bez zbytočných zádrhov, ktoré sa vyskytovali počas prvého štvrťroka.

Podľa skupiny Our World in Data najmenej jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo v Európskej únii iba 12,8 % dospelej populácie. Pre porovnanie, vo Veľkej Británii je to 46 % a v Spojených štátoch 31 %.

Sprísňujú sa podmienky prihlásenia na očkovanie

Pre nedávny incident, kedy sa ľudia začali vydávať falošne za zdravotníkov či inú rizikovú skupinu, len aby dostali prednostne očkovanie, sa sprísňuje kontrola povolania, informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom facebookovom profile.

„Ľudia, ktorí spadajú do tzv. Fázy č. 1, sa od dnešného dňa môžu prihlásiť do Čakárne štandardným spôsobom, termín však dostanú až po preverení údajov od zamestnávateľa, že skutočne spadajú do kategórie zamestnaní, ktoré sú definované vo Fáze č. 1. Zamestnávateľ následne kontaktuje ministerstvo zdravotníctva na e-mailovej adrese: [email protected] Odborníci z rezortu si následne vypýtajú potrebné údaje o zamestnancovi, kvôli jeho identifikácii a verifikácii údajov. Zamestnanec až po preverení dostane z Čakárne termín na očkovanie,“ informuje ministerstvo.
Zdroje: SITA, TK, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech