Nový HOAX šíri falošnú informáciu, že ak nezaplatíš obrovskú daň za dom, vezmú ti ho a dajú migrantom

  • Užívateľ vo svojom facebookovom statuse píše, že vláda sa chystá zaviesť novú daň z nehnuteľnosti
  • Tá má byť údajne vo výške 1,6 percenta z hodnoty nehnuteľnosti
  • Podľa neho chce štát vysťahovať vlastníkov nehnuteľností, pretože chce spraviť miesto pre migrantov
Hoaxy a podvody – Polícia SR
Hoaxy a podvody – Polícia SR
  • Užívateľ vo svojom facebookovom statuse píše, že vláda sa chystá zaviesť novú daň z nehnuteľnosti
  • Tá má byť údajne vo výške 1,6 percenta z hodnoty nehnuteľnosti
  • Podľa neho chce štát vysťahovať vlastníkov nehnuteľností, pretože chce spraviť miesto pre migrantov

Polícia upozorňuje na hoax o novej dani z nehnuteľnosti, ktorý sa šíri na Facebooku. Uviedla to vo svojom facebookovom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Užívateľ Libor Mačuha vo svojom statuse píše, že vláda sa chystá zaviesť novú daň z nehnuteľnosti. Tá má byť údajne vo výške 1,6 percenta z hodnoty nehnuteľnosti. V zavádzajúcej grafike vysvetľuje, koľko bude činiť daň pri hodnotách nehnuteľnosti od 50-tisíc do 200-tisíc eur. Napríklad píše, že ak máš nehnuteľnosť v hodnote 100-tisíc eur, budeš za ňu ročne platiť 1600 eur na novej dani.

Ľudia, ktorí daň nezaplatia, navyše podľa Mačuchu prídu o dom. 

Vládou pripravovaná novela dane z nehnuteľností má byť 1,6 % z trhovej hodnoty nehnuteľností. Samozrejme, že to bude pre milióny Slovákov likvidačné. Vláda prišla s touto likvidačnou taktikou proti ľuďom v časoch, keď sú na tom tak zle, ako ešte nikdy. Takže legálna krádež ich majetkov bude o to jednoduchšia,“ píše v príspevku.

Ak nezaplatíš, štát dá tvoj dom migrantom

Užívateľ v príspevku napísal ďalšiu lož. Podľa neho chce štát vysťahovať vlastníkov nehnuteľností, pretože chce spraviť miesto pre migrantov.

„Ja osobne si myslím, že chystajú uvoľnenie nehnuteľností pre migrantov, ale to je len môj názor. Každopádne vlci sa nažerú a ovca zdochne,“ doplnil v klamlivej správe.

Bohužiaľ, v živej komentárovej sekcii sa nenašiel nikto, kto by toto tvrdenie vyvrátil. Ďalší užívatelia len vyjadrili nesúhlas s novou daňou a osočovali vládu. 

Je pravda, že Ministerstvo financií SR pracuje na daňovej reforme, avšak informácia o dani z nehnuteľnosti vo výške 1,6 % z hodnoty nehnuteľnosti nie je pravdivá.

Išlo by o drakonicky vysokú daň a táto hodnota 1,6 % sa objavuje v úplnej inej súvislosti. Treba pre úplnosť dodať, že výsledok daňovej reformy môže samozrejme priniesť aj zvýšenie dane z nehnuteľnosti takisto, ako môže priniesť zníženie inej dane,“ vyvracia Polícia SR.

Čo daň 1,6% reálne predstavuje?

Z kadiaľ sa teda vzalo číslo 1,6%? Polícia tvrdí, že 1,6 % predstavuje výnos z majetkových daní HDP priemernej krajiny EÚ za rok 2019. Slovensko sa v tom roku umiestnilo na chvoste európskych krajín s podielom len 0,4%.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) tvrdí, že dlhodobo máme jedny z najnižších daní z nehnuteľností. Kým v priemernej krajine EÚ v roku 2019 predstavovali výnosy z majetkových daní 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), u nás to bolo len 0,4 percenta. Konšpirátori si však samozrejme percentá prehodili a vznikla z toho drakonicky vysoká daň,“ doplnila polícia.

Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech