Nový materiál vyrobený z vlákien vystužených hydrogélom je päťkrát tvrdší ako oceľ

  • Tímu výskumníkov z Hokkaido University v Japonsku sa podarilo vytvoriť flexibilný a ekologický materiál, ktorý je päťkrát pevnejší ako uhlíková oceľ.
collage
koláž assets.inhabitat.com/assets.inhabitat.com
  • Tímu výskumníkov z Hokkaido University v Japonsku sa podarilo vytvoriť flexibilný a ekologický materiál, ktorý je päťkrát pevnejší ako uhlíková oceľ.

Tento vláknami vystužený mäkký materiál sa vedcom podarilo vyrobiť vďaka kombinácii polyamfolytových hydrogélov a textílie utkanej zo sklených vláken. Výsledkom je ohybný a extrémne odolný materiál s rozmanitým využitím.

zdroj: assets.inhabitat.com

Aj keď sa hydrogély už dávnejšie používajú, až donedávna boli hydrofilné polymérne reťazce príliš mäkké, keďže sa skladajú prevažne z vody. Vedci však zistili, že po tom, ako sa utkajú spolu so sklenými vláknami, vytvárajú materiál, ktorý je nielenže pevnejší ako oceľ, ale podľa slov výskumníka Dr. Jian Ping Gonga aj šetrný k životnému prostrediu.

zdroj: assets.inhabitat.com

,,Vláknami vystužené hydrogély, so 40-% hladinou vody, sú šetrné k životnému prostrediu,“ tvrdí Dr. Jianinnovation. ,,Tento materiál má vďaka svojej spoľahlivosti, trvanlivosti a flexibilite niekoľko potenciálnych využití. Okrem módneho priemyslu by sa mohol použiť aj na výrobu umelých väzov a šliach.“

Hoci je materiál vyrobený prevažne z vody a skla, svoju silu získava vďaka dynamickým iónovým väzbám medzi vláknami a hydrogélmi. Výsledkom kombinácie polyamfolytových gélov a sklených vlákien (s priemerom každého vlákna 0.001 centimetra), je teda silný a mimoriadne pevný materiál, ktorý je 25-krát silnejší ako sklenená tkanina a 100-krát silnejší ako samotné hydrogély a 5-krát silnejšie ako uhlíková oceľ.

zdroj článku: inhabitat.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK