Nový mutant dostal meno Omikron, aby neurazil čínskeho prezidenta. Čoskoro bude u nás, toto o ňom vieme

  • Variant koronavírusu B.1.1.529, ktorý neskôr dostal meno Omikron, vyvolal obrovskú paniku
  • Krajiny teraz masívne prijímajú opatrenia, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu
  • Aké mutácie má variant a čo to znamená pre boj s pandémiou a pre imunitu z vakcín?
  • Všetko, čo vieme o novom variante, si môžeš prečítať v našom článku
Covid variant
Unsplash/CDC/ Martin Sanchez
  • Variant koronavírusu B.1.1.529, ktorý neskôr dostal meno Omikron, vyvolal obrovskú paniku
  • Krajiny teraz masívne prijímajú opatrenia, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu
  • Aké mutácie má variant a čo to znamená pre boj s pandémiou a pre imunitu z vakcín?
  • Všetko, čo vieme o novom variante, si môžeš prečítať v našom článku

Objavenie nového variantu koronavírusu B.1.1.529, ktorý neskôr dostal meno Omikron, vyvolalo medzi bežnými ľuďmi aj politikmi veľkú paniku. Reagovali dokonca aj akciové trhy, ktoré sa doslova prepadli. V piatok Dow Jones Industrial Average krátko klesol o viac ako 1 000 bodov. Index S&P 500 uzavrel pokles o 2,3 %, čo je najhorší deň od februára, uvádza Times of Israel.

Krajiny teraz masívne prijímajú opatrenia, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu. Zaznievajú hlasy, že to môže byť najnebezpečnejší mutant, aký sme doposiaľ objavili. Hrozí, že bude násobne infekčnejší, a zároveň, že sa dokáže vyhnúť imunite z vakcín či prekonania infekcie.

Odkiaľ pochádza tento variant a kedy bol prvýkrát detegovaný ?

Juhoafrickí vedci objavili nový variant v utorok vo vzorkách zo 14. až 16. novembra. V stredu experti sekvenovali ďalšie genómy a informovali, že sú znepokojení svojimi zisteniami.

Koronavírus sa šíri predovšetkým v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky (JAR) Gauteng, v ktorej sa nachádzajú mestá Johannesburg a Pretória. JAR doteraz zaznamenala približne 1 200 potvrdených prípadov tohto variantu, uvádza Deutsche Welle.

Podľa výsledkov z laboratórií je však zrejmé, že variant sa rýchlo šíri a pravdepodobne sa môže vyskytovať v ďalších ôsmich provinciách krajiny, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru Reuters.

zdroj: TASR/AP, Jerome Delay

Denná miera infekcií v JAR sa tento týždeň takmer zdvojnásobila. Juhoafrický Národný inštitút pre infekčné choroby (NICD) pôvodne nepripisoval nárast prípadov prítomnosti nového variantu.

Miestni vedci však už predpokladajú, že B.1.1.529. môže byť príčinou skokového pribúdania nakazených. Odhadujú, že až 90 % všetkých nových prípadov koronavírusu v Gautengu môže súvisieť s B.1.1.529.

Vedci zaznamenali jeho prítomnosť hlavne u mladých ľudí, ktorí boli unavení a trpeli bolesťami. „Nehovoríme o pacientoch, ktorí musia priamo do nemocnice a byť prijatí,“ povedala doktorka Angelique Coetzee, šéfka Juhoafrickej lekárskej asociácie pre BBC.

Susedná Botswana medzitým odhalila štyri prípady. Išlo o cudzincov, ktorí prišli na diplomatickú misiu a odvtedy už krajinu opustili.

JAR už uviedla, že namiesto pochvaly, že mutáciu odhalila a promptne na ňu upozornila aj úrady, je teraz trestaná v podobe cestovných obmedzení do tejto krajiny, uvádza BBC.

Prečo vznikla taká panika, v čom sa líši tento variant?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, Deutsche Welle, Reuters, Times of Israel , BBC, the Guardian , New York Times, Washington Post, AP, The Telegraph, NBC News, Vox, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie