Nový najstarší muž sveta odhalil tajomstvo dlhovekosti. Jeho recept môžeš začať aplikovať okamžite

  • Najstarší muž sveta prežil dve svetové vojny
  • Prezradil, čo je jeho liekom na dlhovekosť
Najstarší muž sveta
Najstarší muž sveta, TASR/Guinness World Records via AP
  • Najstarší muž sveta prežil dve svetové vojny
  • Prezradil, čo je jeho liekom na dlhovekosť

John Alfred Tinniswood z Anglicka si vo veku 111 rokov a 224 dní pripísal titul najstaršieho žijúceho muža na svete. Až do piatku (5. apríla 2024) to bol Juan Vicent Pérez, ktorý sa dožil 114 rokov.

„Buď žiješ dlho, alebo žiješ krátko, a nemôžeš s tým veľa urobiť,“ povedal Tinniswood v rozhovore pre Guinness, v ktorom mu bol odovzdaný certifikát, píše CNN.

Tinniswood vôbec nefajčí, pije len zriedka a každý piatok má „fish and chips“ (rybu a hranolky). Povedal, že tajomstvom dlhovekosti je „iba šťastie“ a životná umiernenosť: „Ak príliš veľa pijete, príliš veľa jete alebo chodíte príliš veľa; ak niečoho urobíš priveľa, nakoniec budeš trpieť,“ povedal najstarší muž sveta.

Tinniswood sa narodil v meste Liverpool na severozápade Anglicka 26. augusta 1912. Prežil dve svetové vojny, ako aj pandémie Veľkej chrípky a Covid-19 a je taktiež držiteľom rekordu najstaršieho preživšieho mužského veterána z druhej svetovej vojny. Narodil sa v tom istom roku, keď sa potopila legendárna loď Titanic.

Je obrovským fanúšikom futbalového klubu Liverpool a prežil všetkých devätnásť ligových titulov a všetkých osem víťazstiev vo FA pohári. Najstaršou žijúcou ženou na svete je ešte stále 117-ročná Maria Branyas Morera žijúca v Španielsku.

Overené stratégie dlhovekosti

Dlhovekosť je komplexný fenomén, ktorý závisí od mnohých faktorov vrátane genetiky, životného štýlu, prostredia a šťastia. Napriek tomu, že neexistuje univerzálny návod na zaručenie dlhovekosti, existuje niekoľko overených stratégií, ktoré môžu zlepšiť tvoje šance na dlhší a zdravší život:

1. Vyvážená a zdravá strava: Zameraj sa na stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, bielkoviny s nízkym obsahom tuku (ako sú ryby, hydina, strukoviny) a zdravé tuky (ako sú tie z olivového oleja, orechov a semien). Obmedz príjem spracovaných potravín, červeného mäsa, soľ a cukor.

2. Pravidelné cvičenie: Fyzická aktivita je kľúčom k udržaniu fyzickej a mentálnej formy. Odporúča sa aspoň 150 minút stredne intenzívnej aktivity (ako je rýchla chôdza) alebo 75 minút vysoko intenzívnej aktivity (ako je beh) týždenne, plus silové cvičenia zamerané na všetky hlavné svaly aspoň dva dni v týždni.

3. Dostatočný spánok: Dospelí by mali spať 7-9 hodín každú noc. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na tvoje zdravie a zvýši tak riziko chronických ochorení.

4. Znižovanie stresu: Chronický stres môže mať za následok vážne zdravotné problémy. Nájdi si čas na relaxačné činnosti, meditáciu, trávenie času v prírode alebo iné techniky na zvládanie stresu, ktoré ti vyhovujú.

5. Nefajčenie a obmedzenie alkoholu: Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu majú negatívny vplyv na zdravie a môžu výrazne skrátiť dĺžku života.

6. Pravidelné lekárske kontroly: Pravidelné návštevy lekára môžu pomôcť včas odhaliť a liečiť zdravotné problémy. Nezanedbávaj preventívne prehliadky a očkovania.

7. Udržiavanie sociálnych kontaktov: Silné sociálne väzby môžu zlepšiť mentálne zdravie a potenciálne predĺžiť život. Venuj svoj čas rodine, priateľom.

8. Učenie sa a mentálna aktivita: Neustále sa uč nové veci, či už je to nový jazyk, zručnosť alebo záľuba. Mentálna aktivita môže pomôcť udržať tvoj mozog zdravý.

Pamätaj, že žiadne z týchto opatrení nezaručuje dlhovekosť, ale spoločne môžu výrazne zlepšiť tvoje šance na dlhší a zdravší život.

Zdroje: CNN, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá