Nový Old Fashioned Bar ťa prenesie do časov minulých a spraví z teba gentlemana

  • Intímne prítmie, vôňa santalového dreva, štrnganie koktejlových pohárov a nostalgický hlas Franka Sinatru z reproduktorov. Vitaj v novom bratislavskom Old Fashioned Bare, v ktorom unikneš z tohto sveta. Bude to štýlová a nezabudnuteľná jazda!
collagedwx
Linda Prebreza
  • Intímne prítmie, vôňa santalového dreva, štrnganie koktejlových pohárov a nostalgický hlas Franka Sinatru z reproduktorov. Vitaj v novom bratislavskom Old Fashioned Bare, v ktorom unikneš z tohto sveta. Bude to štýlová a nezabudnuteľná jazda!

Je len málo miest, v ktorých môžeš mať pocit, že niekto vzal stroj času a preniesol ťa do iného časopriestoru. Tvorcom tohto jedinečného baru, ktorí zožali úspechy už pri stvorení Michalská Cocktail Room, známeho aj ako Secret bar, sa to podarilo. Od svojho nedávneho otvorenia láka miestnych, aby okúsili, aké to je na okamih zabudnúť na 21. storočie. Kým v prvom podniku ide o navodenie atmosféry prohibičného baru z 20. až 30. rokov v USA, tu sa snažili vytvoriť bar zo 70. rokoch inšpirovaný britským štýlom.

Foto: Linda Prebreza

„Chceli sme navodiť atmosféru gentlemanských klubov v Británii, preto tu máme veľa kožených sedačiek v štýle Chesterfield, no zároveň sme to chceli poňať trochu modernejšie. Nájdeš tu prvky art deco a inšpirovali sme sa aj New Yorkom a jeho industriálnym štýlom, preto tu vidíš tehlové steny a zachovaný strop. Zariadenie interiéru je však privezené priamo z Anglicka a aj keď vyzerá staro, je úplne nové. V predošlých prevádzkach sme kupovali aj vintage veci, no neosvedčilo sa nám to, pretože sa začali rozpadať,“ povedal jeden z majiteľov Ján Budaj.

Foto: Linda Prebreza

Foto: Linda Prebreza

Rád cestuje po zahraničných reštauráciách a baroch. Tu a tam zahliadne niečo zaujímavé, ako napríklad modrú barovú stoličku alebo netradičný luster v konštrukcii pripomínajúcej glóbus a premietne to do svojho nového konceptu. V Old Fashioned Bare preto nájdeme inšpirácie z Londýna, New Yorku, Paríža či Barcelony. Hneď v prvom momente je tiež jasné, že bar akosi neúmyselne zasvätili Frankovi Sinatrovi. Hrá totiž nielen z reproduktorov, ale po jeho najväčších hitoch sú pomenované aj mnohé nápoje.

Treba povedať, že v tomto podniku odviedli skutočne impozantnú prácu, keď zo starého chátrajúceho priestoru v komunistickej budove vytvorili tento raj na zemi. Nanovo museli postaviť dokonca aj samotné steny! Zvonka by si si v živote nepredstavil, že za ošarpaným stenami sa skrýva úplne iný svet.

Foto: Linda Prebreza

Foto: Linda Prebreza

Barová parfuméria

Old Fashioned je teda o niečo menej prvoplánový ako Secret bar, o čosi štýlovejší a luxusnejší. Oproti iným podnikom tiež okamžite láka k tomu, aby si sa usadil na vysvietenom ostrovnom bare, kde si môžeš vybrať z piatich barmanov. „Zo začiatku sme sa báli, lebo tu nie je tradícia sadať si hneď za bar a keď nie sú voľné stoly, ľudia skôr automaticky odchádzajú. Tu nám to však ide, bar je centrum diania,“ teší sa Ján.

Foto: Linda Prebreza

Foto: Linda Prebreza

Ak si za ten bar skutočne sadneš, na okamih pocítiš neistotu, či si si ho náhodou nezmýlil s parfumériou. Pri výrobe drinkov totiž používajú jedlé esencie, z ktorých vyrábajú spreje, pyré a sirupy na báze cukru. „Išli sme do ingrediencií ktoré sa používajú v parfumérskom priemysle, ako pačuli, vetiver, tonka bean, cédrové drevo či santal. Sú to jedlé prírodne získavané oleje. Aj týmto sa chceme odlíšiť od iných barov,“ prezradil Ján. A to nie je všetko. Kde všade ti do pohára dajú ručne sekaný ľad z ľadovej kryhy alebo ti poskytnú table side service, teda pripravia drink priamo pri stole?

Konečne sme pri drinkoch, ktoré sú podstatou Old Fashioned Baru. Nie je to totiž len tak nejaký bar, kde prídeš na vodku s džúsom. Tu ti namiešajú dekadentný nápoj z tých najkvalitnejších ingrediencií. Okrem toho si však môžeš vychutnať aj remeselné pivá od Lucky Bastard a Erb alebo zvoliť z širokého výberu kvalitného šampanského.

Foto: Linda Prebreza

Foto: Linda Prebreza

Odkaz na klasiku s príchuťou exotiky

„Snažili sme sa vytvoriť pestrofarebné menu podľa dizajnu podniku v modrých, zelených, hnedých alebo čiernych farbách. Siluety dizajnu evokujú samotné drinky aj poháre. V koktejloch nechávame odkaz na klasiku, každý z nich má svojho predchodcu a je „twistnutý“ do novej podoby s trochou exotiky. Preto tu máme náš Martinez, ktorý vychádza zo starého Martinezu, ale mení ho napríklad dym, ktorým sme „zaúdili“ pohár v tvare fajky,“ prezradil hlavný barman Tomáš Mitrík.

Foto: Linda Prebreza

Foto: Linda Prebreza

Menu je vytvorené do posledného detailu, čo sa týka surovín, fantázie, chuti, servírovania a celkového dojmu. Zákazníkom chcú ponúknuť lokálny zážitok, no časom chcú preraziť aj za hranice Slovenska a uchádzať sa o priečky svetových ratingov. „Je obdivuhodné, že chalani naše parádne menu dokázali vytvoriť ešte počas stavebných prác,“ podotkol prevádzkový manažér Šaban Ristemovič. „Koktejl sa však dá miešať aj na základe požiadavky hosťa. Pýtame sa, či chce sladké, kyslé alebo trpké a aký alkohol má rád. Potom už záleží na siedmom zmysle barmana, aby drink namiešal,“ doplnil Tomáš.

Foto: Linda Prebreza

 

Foto: Linda Prebreza

Okrem toho, že sa snažia používať len prémiové značky a rady alkoholu, chcú na Slovensko prinášať aj nové trendy zo zahraničia. Jedným z nich sú napríklad drinky na báze Mezcalu – alkoholu podobnému tequile. Nájdeš ho aj v tunajších old fashioned drinkoch, ktoré sú výkladnou skriňou baru, čo značí aj jeho názov. Old Fashioned je prvý koktejl na svete a pozostáva z alkoholu, vody, cukru, bitteru a ľadu. Čerešničkou na torte je prémiová whiskey Chivas Regal Ultis a 75 druhov ginu.

Foto: Linda Prebreza

Oživenie biznisu

Tento nový podnik je dôkazom, že bratislavská barová scéna pomaly opäť ožíva„Posledné dva roky sa koktejlová kultúra vracia. O zákazníkov sa však nebijeme, pretože barov je stále málo a uživilo by sa ich ešte viac. Ostatné bary nás skôr tlačia ďalej, pretože keby nebola konkurencia, zaspíme na vavrínoch,“ dodal Ján.  Tomáš a Šaban sú zároveň akýmisi „veteránmi“ tejto scény, pretože ako jedni z mála odolali zahraničiu a už 12 rokov pôsobia na Slovensku.

Old Fashioned Bar na Laurinskej je žiadaným spestrením bratislavského nočného života a prináša závan čerstvého vzduchu s príchuťou nostalgie. Je tu pre všetkých, ktorí netúžia po mainstreame, ale ocenia osobitý podpis v podobe signature drinkov, dekadentných chutí a jednoducho nezabudnuteľného zážitku.

Foto: Linda Prebreza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech