Nový počítačový model dokáže s 90 % presnosťou predpovedať, či pacient na COVID-19 zomrie, alebo nie

  • Pozor by si mali dať najmä muži s vysokým krvným tlakom
  • Predpoveď úmrtia na koronavírus je podľa štúdie presná na 90 %
  • Či bude pacient prevezený na JIS-ku je presné na 80 %
korona
TASR/AP/Manu Fernandez
  • Pozor by si mali dať najmä muži s vysokým krvným tlakom
  • Predpoveď úmrtia na koronavírus je podľa štúdie presná na 90 %
  • Či bude pacient prevezený na JIS-ku je presné na 80 %

Vedci v Dánsku používajú počítačový model, ktorý dokáže predpovedať, či človek zomrie na ochorenie COVID-19, a to ešte predtým, ako sa nakazí. Hlavným ukazovateľmi sú pohlavie, vek a to, či osoba trpí vysokým krvným tlakom.

Zároveň model ukazuje aj to, kto by mal byť uprednostnený pri podávaní vakcíny na SARS-CoV-2. Predpoveď počítačového modulu ohľadom úmrtnosti, a to aj bez príznakov infekcie, bola presná až na 90 %. Informoval o tom Spring.

To, či bude osoba prijatá do nemocnice a na jednotku intenzívnej starostlivosti, a či bude vyžadovať pľúcnu ventiláciu, bolo podľa štúdie presné na 80 %.

zdroj: TASR/AP/ Petr David Josek

Predpoklad ochorenia

„Začali sme pracovať na modeloch, ktoré majú pomôcť nemocniciam, pretože počas prvej vlny sa obávali, že nemajú dostatok pľúcnych ventilátorov pre pacientov na jednotke  intenzívnej starostlivosti. Naše nové objavy by sa mohli použiť aj na zistenie, kto vakcínu potrebuje čo najskôr,“  povedal profesor Mads Nielsen, spoluautor štúdie.

Od vypuknutia pandémie vedci pracujú na modeloch, ktoré by mali slúžiť ako predpoklad, či ľudia ochorejú. Používajú na to zdravotné záznamy. Tento počítačový program bol navrhnutý tak, aby hľadal vzorce v histórii chorôb všetkých ľudí, ktorí bojovali s ochorením COVID-19.

„Naše výsledky neprekvapujúco dokazujú, že vek a BMI sú najrozhodujúcejšími parametrami pre to, ako vážne bude človek ovplyvnený COVID-19. Do úvahy treba brať či s je pacient muž, trpí vysokým tlakom, alebo má neurologické ochorenie,“ povedal profesor Nielsen. Podľa jeho štúdie sú zdravotné rizikové faktory a chronické ochorenia kľúčom k zisteniam, či pacient zomrie alebo bude potrebovať ventilátor.

Vakcína, ktorou sa začína očkovať aj na Slovensku, je výrazne menej efektívna voči novej mutácii

Uprednostňovanie ľudí pri podávaní vakcín

Do pozoru by sa mal dať ten, kto má vysoké BMI, vek, vysoký krvný tlak, je muž, trpí neurologickými chorobami, má chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, astmu, cukrovku a srdcové choroby. Práve toto boli kľúčové parametre pri predpovedaní rizika prijatia do nemocnice. „Myslím, že toto je dobrý spôsob na to, aby sme vedeli, koho máme uprednostniť pri podávaní vakcín.“

Vedecký tím dúfa, že vypracuje program, ktorý nemocniciam pomôže predvídať, či potrebujú pľúcnu ventiláciu niekoľko dní vopred.

Zdroj: Spring

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá