Nový prieskum ukázal, v ktorej krajine sa najmenej plytvá jedlom

  • Počet ľudí trpiacich hladom stále stúpa
  • Zvyšuje sa však aj produkcia potravinového odpadu
  • Francúzi so svojím zákonom ukazujú spôsob, akým sa jednoducho zbaviť odpadu z potravín
imgonline-com-ua-twotoone-oMii67pgN57q4bl
pexels.com / pixabay.com
  • Počet ľudí trpiacich hladom stále stúpa
  • Zvyšuje sa však aj produkcia potravinového odpadu
  • Francúzi so svojím zákonom ukazujú spôsob, akým sa jednoducho zbaviť odpadu z potravín

Svetová populácia rastie každý deň míľovými krokmi a s tým je spojená aj zvýšená produkcia potravín. Faktom však je, že nie všetky potraviny nakoniec aj splnia svoj účel, a teda nakŕmiť ľudí.

Na to, ako jednotlivé svetové krajiny nakladajú s jedlom a znižujú celkový potravinový dopad, sa pozrela britská Ekonomická spravodajská jednotka, ktorá ohodnotila 34 krajín sveta a ich postoj voči ekologickému poľnohospodárstvu, kvalite poskytovaných potravín a novinke, indexu udržateľnosti potravín v krajine.

Do prvej pätice sa podarilo dostať aj niekoľkým európskym krajinám, ako je Španielsko, Nemecko či zástupca Škandinávie, Švédsko. Prvé miesto obsadilo Francúzsko. Je to hlavne spôsobené zákonom, ktorý vydali francúzske úrady minulý rok.

Ten po novom prikazuje lokálnym supermarketom darovať nepredané potraviny a zvyšky z jedál pre rôzne charitatívne organizácie či reštaurácie. Ak tak dané obchody neurobia, budú nútené zaplatiť pokutu až do výšky 75 tisíc eur.

Narozdiel od Francúzska, na chvoste tabuľky sa objavila jedna z najbohatších krajín sveta, Spojené arabské emiráty. Štatistiky ukázali naozaj šokujúce výsledky. Približne 1 tona potravinového odpadu pripadá na jednu osobu za rok v Spojených arabských emirátoch. Okrem toho, v krajine sa postupne zvyšuje počet obéznych ľudí a poľnohospodárstvo bojuje s nedostatkom vody.

Podľa európskeho komisára pre zdravie a bezpečnosti potravín, Vytenisa Andriukaitisa, je zvyšujúce sa množstvo odpadu tvoreného potravinami „neetické a nemorálne“, pričom počet hladujúcich ľudí z dňa na deň rastie. Podľa agentúry Reuters až 815 miliónov ľudí trpí hladom.

Francúzsko je tak príkladom toho, ako narábať s prebytočnými potravinami. Rok po vydaní potravinového zákona sa potravinový odpad znížil na hodnotu 1.8 % a krajina plánuje toto číslo do roku 2025 znížiť ešte o polovicu.

zdroj: inhabitat.com / reuters.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá