Nový rok, nový job. Prečo tisíce Slovákov menia zamestnanie práve v januári

  • Zmena práce si vyžaduje zohľadnenie niekoľkých faktorov
  • Môže ním byť aj túžba po napredovaní
  • Zamestnanie môžeš meniť aj pre vyššiu mieru sebareflexie
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Jr Harris Unsplash/Jon Tyson Unsplash/Brooke Cagle
  • Zmena práce si vyžaduje zohľadnenie niekoľkých faktorov
  • Môže ním byť aj túžba po napredovaní
  • Zamestnanie môžeš meniť aj pre vyššiu mieru sebareflexie

Hovorí sa, že s novým rokom nastupuje nové „ja“. Zmena životného štýlu, stravovania, všetky zlozvyky, ktoré si počas uplynulých rokov „zbieral“, tento rok určite odložíš. Prestaneš so závislosťou, či už ide o fajčenie alebo pitie alkoholu.

Dokonca si počas zimy uvedomíš, že sa ti tvoja práca nepáči až tak veľmi, či už z hľadiska finančného, kolektívneho alebo spoločenského. Potrebuješ zmenu a tieto všetky „súbory zmien“ chceš urobiť ideálne od nového roka. Ale prečo je to tak? Prečo práve január a zmena čísla v dátume s nami robia také divy? 

Dokonca aj Profesia.sk zaznamenala reakcie o novú prácu už krátko po novom roku. Pracovný portál evidoval počas Nového roka 4 966 reakcií na inzeráty, informovala o tom manažérka pre vzťahy s verejnosťou pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová, uviedla agentúra TASR.

Doplnila, že prvý uchádzač poslal životopis zhruba 12 minút po polnoci. „Zaujala ho pozícia automechanika vo Švédsku,“ uviedla Richterová.

Psychologička a kariérna poradkyňa Kristína Hroncová povedala, prečo je to tak.

Kalendárny rok ako taký tvorí nejaký celok, ktorý sa koncom roka uzatvára, ukončuje. Ľudia majú prirodzenú tendenciu uzatvárať celky, nenechávať ich nedokončené. Uzavreté veci nám umožňujú udržiavať v našom živote rovnováhu. Takže rok môže byť pre človeka jedným z celkov, ktoré v živote vníma,“ priblížila v úvode psychologička.

Ako hovorí, človek má potom buď väčšiu, alebo menšiu potrebu bilancovať dianie posledného roka. „Nemusí ísť len o obdobie v trvaní jedného roka, ale môže prehodnocovať aj dlhšie časové obdobie, ako napríklad päť alebo desať rokov.

Mnohí jednotlivci vnímajú koniec roka a príchod toho nového ako čas na uzatváranie vecí, „aby zredukovali nepríjemne prežívaný stav nejasnosti a nejednoznačnosti a na opačnom konci sú jednotlivci, ktorí sa uzatváraniu skôr vyhýbajú a inklinujú k väčšej otvorenosti“, dopĺňa Hroncová.

Takže by sme veľmi laicky mohli týchto ľudí rozdeliť na tých, ktorí sa uzatváraniu vyhýbajú a sú otvorenejší, a tých, ktorí to naopak preferujú a prekročenie kalendárneho roka je pre nich podstatná udalosť.

„Začiatok roka nám môže poskytovať nové motivácie. Človek môže pomocou neho vnímať možné nové začiatky, môže chcieť spraviť takpovediac ,čiaru‘ za niečím minulým a vykročiť ,vpred‘ za niečím novým.“ 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá