Nový rok privítajú bez ohňostrojov, aby pomohli zdravotníkom. V krajine platí zákaz predaja pyrotechniky

  • Súd potvrdil celoštátny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky
  • Môže to pomôcť znížiť nápor v nemeckých nemocniciach
Unsplash/Josh Hild, Unsplash/Zuza Gałczyńska
  • Súd potvrdil celoštátny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky
  • Môže to pomôcť znížiť nápor v nemeckých nemocniciach

Berlínsky správny súd v utorok potvrdil celoštátny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky, ktorý nariadilo spolkové ministerstvo vnútra. Na súd sa obrátili predajcovia tohto typu tovaru, ktorí tvrdia, že zákaz je pre ich biznis likvidačný. Podľa verdiktu je však zákaz predaja zábavnej pyrotechniky v čase pandémie primeraný.

Nemecko na spolkovej úrovni schválilo úplný zákaz predaja petárd 17. decembra. Mnohé samosprávy navyše zakázali používanie pyrotechniky počas Silvestra.

Zákaz predaja pyrotechniky môže pomôcť vysileným zdravotníkom

Súd sa priklonil k názoru, že zákaz predaja petárd a ohňostrojov pomôže znížiť nápor v nemeckých nemocniciach počas osláv príchodu nového roka.

Len v berlínskej úrazovej nemocnici UKB každoročne počas Silvestra ošetria 50 až 75 ľudí, ktorí sa zrania počas nesprávneho zaobchádzania s pyrotechnikou. Minulý rok počas zákazu predaja tohto tovaru klesol počet prijatých pacientov na desať.

Vzhľadom na súčasnú veľkú záťaž nemocníc je potrebné urýchlene konať,“ uviedol súd. Je preto podľa neho prípustné, že na zákaz predaja neexistuje konkrétny zákon.

Žalobcovia práve toto kritizovali ako „neprípustné“. Proti rozhodnutiu správneho súdu možno ešte podať odvolanie na Vyšší správny súd Berlín-Brandenbursko, pripomenula DPA.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie