Nový softvér pre slabozrakých prenesie digitálne súbory do Braillovho písma

  • Slabozrakí z celého sveta sa tešia z novinky, ktorá im uľahčí život
  • Nový softvér Easy Converter Expres umožní vytváranie textov v Braillovom písme z digitálnych súborov
  • Zatiaľ čo väčšina používateľov si novinku môže užívať zadarmo, v niektorých krajinách si za ňu zaplatia
24837373_1694956717192997_5158046891700560199_o
facebook.com
  • Slabozrakí z celého sveta sa tešia z novinky, ktorá im uľahčí život
  • Nový softvér Easy Converter Expres umožní vytváranie textov v Braillovom písme z digitálnych súborov
  • Zatiaľ čo väčšina používateľov si novinku môže užívať zadarmo, v niektorých krajinách si za ňu zaplatia

4. januára si svet pripomína, že medzi nami žijú aj zrakovo postihnutí a oslavuje Svetový Braillov deň. Louis Braille sa o vznik špeciálneho písma zaslúžil už v prvej polovici 19. storočia a zatiaľ čo svoj „vynález“ vylepšoval viac ako desaťročie, už dnes je nad slnko jasnejšie, že čo to má k tejto problematike povedať aj najnovšia technika. Tento rok je podľa Kevina Careyho, prezidenta Svetovej rady Braillovho písma, pre zrakovo postihnutých jeden z najočakávanejších.

Na svete je novinka, softvér, ktorý sa postará o vytváranie textov v Braillovom písme z digitálnych súborov, Easy Converter Express. Hoci je zatiaľ len v anglickom (US aj UK), francúzskom a portugalskom jazyku, vo väčšine krajín je úplne zadarmo a má veľmi pozitívny ohlas. Klasický „wordovský“ dokument prenesie vďaka trom jednoduchým krokom do základných pilierov vzdelávania pre slabozrakých, a to do podoby MP3, zvukových kníh DAISY, zväčšeného písma aj Braillovo písma. Neskôr môže používateľ konvertovať aj HTML, PDF a iné formáty alebo skenovať dokumenty a nechať si ich prepísať do požadovanej podoby.

Easy Converter Express má byť jednoduchým nástrojom pre vyučujúcich pracovať so zrakovo postihnutými a keďže zvukové nahrávky či Braillovo písmo sú jedinými nástrojmi, ako sa slabozrakí môžu vzdelávať, nové a zjednodušené formy, akými sa možno dostať k informáciám sú na nezaplatenie. Na Slovensku sú v súčasnosti dve špeciálne základné školy, ktoré sa zrakovo postihnutým naplno venujú – v Bratislave a v Levoči. U nás týmto ľuďom zároveň pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá má dnes približne 4000 členov. Na svojej stránke pomáha používateľom dostať sa k audioknihám, inštitúciám, ktoré im môžu byť nápomocné, k zaujímavým novinkám, aktivitám, projektom.

Svetová únia nevidiacich k Svetovému Braillovmu dňu vydala vyhlásenie, v ktorom chce, aby Braillovo písmo bolo dostupné čoraz viac deťom a dospelým a aby to, že dnes už zrakovo postihnutí nepotrebujú tlačenú verziu, ale môžu si pomôcť technikou, viedlo k rozšíreniu potrebných titulov. Navyše sa chce postarať o novinku – zápis hudby v Braillovom písme.

To, či sa Easy Converter Expres má dostať aj na Slovensko (resp. byť k dispozícii v slovenskom jazyku) a aké nástroje vzdelávania využívajú vyučujúci zrakovo postihnutých u nás sme sa opýtali ÚNSS a zatiaľ čakáme na odpoveď.

Zdroj: WBU, yourdolphin.com, unss.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá