Nový typ Li-Fi prekonal rýchlosť 40 Gbps, je 100-krát rýchlejší ako klasické Wi-Fi

  • Na takéto siete sa už nevieme dočkať.
  • Na takéto siete sa už nevieme dočkať.

Ak ťa hnevá pomalé wi-fi, možno patríš medzi ľudí, ktorí sa nevedia dočkať rozmachu li-fi, čiže bezdrôtovej siete, ktorá využíva svetlo a má byť 100-krát rýchlejšia než bežné bezdrôtové siete. Väčšina li-fi systémov prenáša dáta pomocou LED žiaroviek, kvôli čomu existujú nejaké obmedzenia pre použitie mimo skúšobných laboratórií. Ale vedci teraz prišli s novým systémom li-fi, využívajúcim infračervené svetlo, ktorý v prvých testoch údajne prekonal hranicu 40 Gbps.

foto: pexels.com

Ak ťa náhodou humbuk okolo li-fi doteraz obišiel, tu je niekoľko faktov o technológií. Vymyslená bola v roku 2011 a je založená na koncepte prenášania dát pomocou blikania LED svetla. Môžeš si ju predstaviť ako Morseovku, ale tak rýchlu, že blikanie nie je možné zachytiť ľudským okom.

Testy v laboratóriách ukázali, že tento typ li-fi dokáže dáta prenášať rýchlosťou šialených 224 Gbps. Pri testoch mimo laboratórií v roku 2015 bola rýchlosť o dosť nižšia, ale aj tak dosiahla veľmi slušnú hodnotu 1 Gbps. Ľudia z nej boli nadšení, keďže na dosiahnutie takejto rýchlosti prenosu postačí taká obyčajná vec, ako LED žiarovka.

Ale li-fi má aj niekoľko nevýhod. Keďže na prenos používa svetlo, to samozrejme musí byť zapnuté a tak by si si jeho úžasnú rýchlosť neužil pri surfovaní netu po tme. A podobne ako wi-fi, LEDkové li-fi používa jednu žiarovku na prenos dát do všetkých pripojených zariadení, takže čím viac ich pripojíš, tým nižšia bude rýchlosť.

foto: Eirik Solheim

Preto sa Joanne Oh, doktorandka na Eindhoven University of Technology v Holandsku rozhodla posunúť koncept li-fi ďalej a vyvinula systém, ktorý namiesto normálnych LED využíva neškodné infračervené svetlo. Infračervené li-fi už síce existuje, ale väčšina experimentálnych systémov na smerovanie lúčov používa energeticky náročné pohyblivé zrkadlá, kvôli ktorým ich prípadné uvedenie na trh nevyzeralo veľmi sľubne.

Ale systém, ktorý vyvinula Joanne na odosielanie dát využíva pasívne antény, vďaka čomu nemá žiadne pohyblivé časti. “Tento nový systém nielenže prekonal súčasné rýchlosti wi-fi a poskytuje pripojenie bez rušenia. Nemá ani žiadne pohyblivé časti, čo znižuje požiadavky na napájanie,” napísal Rob Lefebvre pre Engadget.

Podľa oznámenia Eindhoven University systém v prvých testoch dosiahol rýchlosť sťahovania 42,8 Gbps na vzdialenosť 2,5 metra. Pre porovnanie, bežné wi-fi routery dokážu dosiahnuť rýchlosť okolo 300 Mbps, čo je viac ako 100 krát menej.

foto: foter.com

Tím v súčasnej dobe čaká kým ich výsledky s infračerveným li-fi posúdia ostatní vedci a následne zverejnia v časopisoch, takže zatiaľ môžme byť skeptickí. Zatiaľ o systéme vieme toľko, že bezdrôtové dáta posiela cez niekoľko “svetelných antén”, ktoré sú namontované na strope. Tieto antény smerujú lúče infračerveného svetla, ktoré sú do nich privádzané optickými káblami.

Každé zariadenie má svoje svetelné lúče s mierne odlišnou vlnovou dĺžkou, takže nezáleží na tom koľko smartfónov alebo notebookov naraz pripojíš, rýchlosť by mala ostať rovnaká. Vlnová dĺžka infračerveného svetla používaného v systéme je viac ako 1 500 nanometrov, čím sa zaraďuje do frekvenčného rozsahu okolo 200 THz.

Klasické wi-fi pracuje na frekvenciách 2,4 alebo 5 GHz, v ktorých sa vyskytuje oveľa viac rušenia. A pretože bunky v sietniciach našich očí nedokážu vlnové dĺžky infračerveného svetla používané na prenos dát zachytiť, je pre nás neviditeľné. Zatiaľ však neboli otestované rýchlosti uploadu takejto li-fi siete.

foto: Eindhoven University of Technology

Ton Koonen, vedúci skupiny skúmajúcej li-fi v tlačovom vyhlásení povedal, že kým bude táto technológia bežne dostupná na trhu, uplynie aspoň 5 rokov. “Prvé zariadenia pripojené k tomuto novému typu bezdrôtovej siete budú tie, ktoré spotrebúvajú veľa dát, ako monitory, notebooky a tablety,” dodáva.

A aj keď sa infračervené li-fi dokázalo zbaviť niekoľkých problémov klasického, stále sa tu nejaké nájdu. Infračervené svetlo dokáže prejsť cez viacero materiálov než to klasické, ale obidva typy li-fi nedokážu prenášať dáta cez steny. Čo je super ak chceš mať super bezpečnú sieť niekde v uzavretej miestnosti, ale inak by ti chýbajúci signál v iných miestnostiach asi poriadne liezol na nervy.

Je tu aj otázka či sú naše zariadenia dosť rýchle na to, aby sme obrovskú rýchlosť li-fi vôbec dokázali využiť. Ale riešenie problémov s li-fi nechajme vedcom. Pre nás je dôležité to, že v súčasnosti sú vyvíjané a vylepšované dva rôzne systémy li-fi. A konkurencia poháňa inovácie, tak uvidíme, ktorý li-fi systém dorazí na trh ako prvý.

foto: foter.com

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá