Nový Zéland pomaly víťazí v boji s novým koronavírusom. Veľmi prísne opatrenia sa boja uvoľniť

  • V uvoľňovacích opatreniach je premiérka však opatrná
Jacindy Ardern - wikimedia
Zdroj: Wikimedia
  • V uvoľňovacích opatreniach je premiérka však opatrná

Ak bude počet nových prípadov s potvrdenou diagnózou COVID-19 za jeden deň nižší ako 29, s malou dušou hovorí o upustení z tak prísnych opatrení niekoľko dní po plánovanom ukončení karantény. Vyhlásila to na utorkovej tlačovej konferencii premiérka Jacinda Ardern, informuje Reuters.

Keď 26.februára diagnostikovali prvý prípad nákazy novým koronavírusom v krajine, začalo sa striktne konať. V polovici marca pristúpila krajina k striktným opatreniam. Nový Zéland sa zameral na elimináciu vírusu a to tým, že uzavrel hranice pre cudzincov. Tieto pravidlá dodržiava dodnes. Preto sa pri počte takmer 5 miliónov obyvateľov potvrdilo doposiaľ 1 239 prípadov a jedno úmrtie. Za včerajší deň pribudlo 29 nových nakazených.

Prísne podmienky, ktoré koncom marca nastolila vláda premiérky Jacindy Ardern by mali v krajine trvať štyri týždne. Tieto obmedzenia sa týkajú zatvorenia vzdelávacích, kultúrnych a stravovacích zariadení či už spomínaných hraníc pre cudzincov. Repatriácie však v obmedzenom množstve prebiehali.

V utorok sa však podľa slov agentúry Reuters predĺžil mimoriadny stav o ďalších sedem dní. Za týmto rozhodnutím stojí minister zdravotníctva Ashley Bloomfield. Medzi tieto patrí nielen uzavretie hraníc, ale aj prísne dodržiavanie rozostupov medzi obyvateľmi, ktorí sa stretnú v obchode, na ulici alebo kdekoľvek na verejnom priestranstve. Pokles pozitívnych prípadov začal nastupovať rýchlo, podľa slov amerického denníka The Washington Post stačilo len 10 dní.

Novozélandská premiérka sa netají tým, že jej chýba kontakt s ľuďmi.

Zatiaľ sú na polceste

Prísne opatrenia si vzalo mnoho obyvateľov Nového Zélandu skutočne k srdcu. 22.apríla, teda o necelé dva týždne o polnoci má uplynúť povinná karanténa, ktorú premiérka prijala. Zatiaľ je otázne, či sa nálada uvoľní spolu s pravidlami, ktoré momentálne platia a fungujú.

V Austrálii čísla nových prípadoch klesajú tiež. Počet nakazených nepresahuje 100, čo je dobré znamenie. Minister zdravotníctva Greg Hunt je ale v uvoľňovacích krokoch opatrný.

Zdroje: reuters.com, dailymail.co.uk, washingtonpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK